Yurtimizning har bir hududida Prezident maktablari tashkil etiladi
“Mamlakatimizni yangi taraqqiyot bosqichiga koʻtarishni oʻz oldimizga ustuvor vazifa qilib qoʻygan ekanmiz, buni amalga oshirish uchun bizga, eng avvalo, yangi avlod kadrlari kerak. Ana shunday yuksak salohiyatli kadrlarni tarbiyalash maqsadida yurtimizning har bir hududida bittadan yangi tipdagi maktablar - Prezident maktablarini tashkil etishni rejalashtirganmiz”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari bu ishni Qoraqalpogʻistondan, Nukus shahridan boshlashni taklif qildi. Taklifni barcha katta xursandchilik bilan qoʻllab-quvvatlagach, Prezidentimiz soha mutasaddilariga bu boʻyicha topshiriqlar berdi.
Kelgusi yili Qoraqalpogʻistonda 2 ming 400 oʻrinli 7 ta maktab qurilishi, maktabgacha taʼlim va sogʻlikni saqlash tizimlaridagi ishlar izchil davom ettirilishi qayd etildi.
Uchrashuvda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi va Vazirlar Kengashi aʼzolari, shahar va tumanlar hokimlari, sektorlar rahbarlari ishtirok etmoqda. Videoselektor orqali uni shahar va tuma

В каждом регионе страны будут организованы Президентские школы
«Мы поставили перед собой приоритетную задачу вывести нашу страну на новый уровень развития, для чего нам необходимы кадры нового поколения. С целью воспитания таких кадров мы планируем организовать в каждом регионе нашей страны по одной школе нового типа - Президентские школы», сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства предложил начать эту работу с Каракалпакстана, города Нукуса. Собравшиеся горячо поддержали предложение. Президент дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Отмечалось, что в следующем году в Каракалпакстане будет построено 7 школ на 2,4 тысячи мест, последовательно будет продолжена работа в системах дошкольного образования и здравоохранения.
Во встрече принимают участие члены Жокаргы Кенеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы городов и районов, руководители секторов. Через видеоконференцсвязь за встрече наблюдают представители широкой общественности городов и районов.