Moʻynoqda yangi shaharcha barpo etiladi
Moʻynoq mamlakatimizning eng shimoliy hududi. Bu yerda 30 mingdan ziyod aholi yashaydi. Mehnatga layoqatli insonlarning aksariyati ishlab chiqarish, xizmat koʻrsatish, savdo, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalarda band.
Keyingi yillarda hududdagi ekologik holatni yaxshilash, aholini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash, yangi ish oʻrinlari ochish boʻyicha bajarilgan aniq, manzilli chora-tadbirlar natijasida odamlar turmush darajasi sezilarli oshdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 28-fevraldagi “Qoraqalpogʻiston Respublikasi Moʻynoq tumanini 2017-2018-yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi bandligini taʼminlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq toʻqimachilik, farmatsevtika va elektrotexnika mahsulotlari, tomchilab sugʻorish uskunalari, plastmassa quvurlar ishlab chiqarish tashkil etildi, baliqchilik va turizmni rivojlantirish boʻyicha imkoniyatlar ishga solindi.
2019-yilda Moʻynoq tumanida yana koʻplab - sanoat sohasida 12 ta, qishloq xoʻjaligida 5 ta, xizmat koʻrsatish boʻyicha 14 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ijtimoiy soha obyektlari qurish va taʼmirlash, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha loyihalar ishlab chiqilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Moʻynoqning mavjud salohiyati, tabiiy imkoniyatlaridan foydalanib, ichki bozorga kerakli mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Masalan, Moʻynoq atrofida qamish koʻp. Uni qayta ishlaydigan korxonalar tashkil etib, bozorbop qurilish materiallari tayyorlash, yoshlarni ish bilan taʼminlash mumkin.
Hududning yana bir imkoniyati - suv havzalari. Ularda baliqchilikni rivojlantirish, baliqni qayta ishlab sotish orqali oilalarga baraka kiradi.
Moʻynoqda chorvachilik, ayniqsa, echkichilikni rivojlantirish ham mumkin. Echki tashqi muhitga yaxshi moslashadi, ozuqa tanlamaydi. Uning junidan kundalik ehtiyoj tovarlari tayyorlab sotish xotin-qizlar uchun ish oʻrni boʻladi.
Orol fojiasidan eng koʻp zarar koʻrgan asli shu - Moʻynoq aholisi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Ularning sabr-qanoati, vatanparvarligi, mehnatkashligi uchun rahmat aytishimiz, shunga munosib xizmat qilishimiz kerak.
Shu bois Prezidentimiz kelgusi ikki yilda Moʻynoqda 20 ta koʻp qavatli uy qurish, yangi shaharcha barpo etish boʻyicha topshiriq berdi. Bu yerda zamonaviy shaharsozlikdagi barcha yangiliklarni joriy etish, namunaviy infratuzilma yaratish zarurligini taʼkidladi.
Ekologiya muzeyi zalida mahalliy aholi vakillari bilan boʻlib oʻtgan muloqotda ana shu ulkan rejalar haqida soʻz bordi. Prezidentimizning tarixiy tashrifi, tumanni har tomonlama rivojlantirishga qaratayotgan eʼtibori moʻynoqliklarga katta quvonch bagʻishladi.

В Муйнаке появится новый городок
В Муйнаке, являющемся самым северным районом страны, проживают более 30 тысяч человек. Большая часть трудоспособного населения занята в сферах производства, оказания услуг, торговли, сельского хозяйства и других.
В последние годы в результате принятых конкретных мер по улучшению экологической ситуации в районе, обеспечению населения чистой питьевой водой, созданию новых рабочих мест значительно возрос уровень жизни.
В соответствии с постановлением главы государства "О дополнительных мерах по экономическому развитию и обеспечению занятости населения Муйнакского района Республики Каракалпакстан в период 2017-2018 годы" от 28 февраля 2017 года здесь организованы производства текстильной, фармацевтической и электротехнической продукции, оборудования для капельного орошения, пластмассовых труб, задействованы возможности для развития рыбной отрасли и туризма.
В 2019 году в районе планируется реализовать 12 проектов в сфере промышленности, 5 проектов в сельском хозяйстве, 14 проектов в сфере оказания услуг. Разработаны проекты по строительству и ремонту объектов социальной сферы, развитию инженерно-коммуникационных сетей.
Президент ознакомился с презентацией этих проектов, дал поручения по организации производства востребованной на внутреннем рынке продукции, используя потенциал и природные ресурсы Муйнака. К примеру, в районе во множестве произрастает тростник. Организовав предприятия по его переработке и производству строительных материалов, можно обеспечить работой молодых людей. Преимуществом района являются и водоемы, развивая рыбоводство в которых можно будет обеспечить достаток во многих семьях.
В Муйнаке можно заниматься также животноводством, особенно разведением коз, которые хорошо адаптируются к внешней среде и неприхотливы к корму. Налаживание производства товаров из козьей шерсти могло бы обеспечить работой женщин.
Жители Муйнака наиболее пострадали от Аральской катастрофы, сказал Шавкат Мирзиёев. Мы должны сказать им спасибо за стойкость, патриотизм, трудолюбие и достойно служить в ответ.
Президент нашей страны поручил построить в следующие два года в Муйнаке 20 многоквартирных домов, создав таким образом новый массив. Отмечалась необходимость использования при этом современных достижений градостроительства, формирования образцовой инфраструктуры.
В зале Музея экологии состоялся диалог с представителями местного населения, на котором говорилось об открывающихся для района больших перспективах. Приезд Президента нашей страны, его внимание всестороннему развитию района обрадовали и воодушевили муйнакцев.