Tibbiyot xodimlari kuni keng nishonlandi
Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan joriy yil 9-noyabr kuni Turkiston sanʼat saroyida bayram tantanalari boʻlib oʻtdi. Unda hukumat vakillari, Sogʻliqni saqlash vazirligi mutasaddilari, tibbiyot sohasi fidoyilari jam boʻlishdi.
2006-yil 12-sentabrda qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasi tibbiyot xodimlari kunini belgilash toʻgʻrisida”gi Qonunga muvofiq, mamlakatimizda har yili noyabr oyining ikkinchi yakshanbasi tibbiyot xodimlari bayrami sifatida keng nishonlanib kelinadi. Bu galgi bayram tadbiri har yilgidan-da koʻtarinki kayfiyatda tashkil etildi.
Tantanali tadbirda qayd etilganidek, soʻnggi yillarda barcha sohalarda boʻlgani kabi sogʻliqni saqlash tizimi rivojiga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda. Qisqa davr ichida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan 130 ga yaqin normativ-huquqiy hujjatlar tibbiyot rivojida asos boʻlib xizmat qilyapti. Ularda belgilangan vazifalar izchil amalga oshirilayotgani sohani yanada yaxshilash, aholiga koʻrsatilayotgan birlamchi tibbiy-sanitariya, shoshilinch va tez tibbiy yordam, ixtisoslashtirilgan xizmatlar sifatini oshirish, arzon va sifatli dori-darmon, zamonaviy tibbiy buyumlar bilan taʼminlash, xususiy tibbiyotni rivojlantirish, bilimli va tajribali mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha bir qator islohotlarni amalga oshirish imkonini bermoqda. Eʼtiborli tomoni, davlat byudjetidan sogʻliqni saqlash tizimini moliyalashtirishga ajratilayotgan mablagʻlar yildan-yilga koʻpaymoqda. Joriy yilda sohaga 9,6 trillion soʻm yoʻnaltirildi, bu oʻtgan yildagiga nisbatan 1,4 barobar koʻp.
Aholi eng koʻp murojaat qiladigan birlamchi tibbiy-sanitariya boʻgʻinida avvallari mavjud boʻlmagan ijtimoiy dorixona va kunu-tun ishlaydigan tez tibbiy yordam shoxobchasiga ega 793 ta qishloq oilaviy poliklinikasi tashkil etildi. Ularda beshta yoʻnalishda yaʼni, amaliyot vrachi bilan birga, terapevt, xirurg, pediatr, stomatolog, ginekolog kabi tor mutaxassislar faoliyati yoʻlga qoʻyildi. Bundan tashqari, tibbiy xodimlarning mehnati samaradorligini reyting baholash tizimi joriy qilindi. Shifokor qabuliga yozilish va maʼlumotlar bazasini shakllantirish boʻyicha “Elektron poliklinika” tizimiga bosqichma-bosqich oʻtilmoqda.
Shuningdek, ona va bola salomatligi, Shoshilinch tibbiy yordam tizimidagi oʻzgarishlar, dori-darmon taʼminotidagi oʻzgarishlarni ham alohida eʼtirof etish mumkin. Aholiga ixtisoslashtirilgan xizmatni yaqinlashtirish yildan-yilga kengayib boryapti. Hozirda nevrologiya va insult yoʻnalishi hisobiga respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari soni 16 taga yetdi.
Tibbiyotni yanada isloh qilish va sifat darajasini oshirish borasida izchil saʼy-harakatlar bir zum boʻlsa-da toʻxtagani yoʻq. Bu borada ilgʻor xorijiy davlatlar tajribasi oʻrganilib, yurtimizdagi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qilinmoqda. Tibbiyot tizimining 2025-yilgacha moʻljallangan 7 yillik rivojlantirish konsepsiyasi ishlab chiqilmoqda.
Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan tashkil etilgan mazkur bayram tadbirida “Yilning eng yaxshi shifokori” koʻrik-tanlovi doirasida “Yilning eng yaxshi kardiologi”, “Yilning eng yaxshi terapevti”, “Yilning eng yaxshi xirurgi”, “Yilning eng yaxshi pediatri”, “Yilning eng yaxshi neonatologi”, Yilning eng yaxshi akusher-ginekologi”, “Yilning eng yaxshi sogʻliqni saqlash tashkilotchisi”, “Yilning eng yaxshi infeksionist vrachi”, “Yilning eng yaxshi sanitariya-epidemiologiya vrachi” kabi jami 30 nominatsiya boʻyicha 1-, 2- va 3-oʻrinlarga munosib koʻrilgan sohaning fidoyi xodimlari diplom va qimmatbaho sovgʻalar bilan taqdirlandi.

Широко отпразднован День медицинских работников
9 ноября нынешнего года в честь Дня медицинских работников Республики Узбекистан во Дворце искусств «Туркистон» состоялось праздничное мероприятие. Здесь собрались представители Правительства страны, Министерства здравоохранения, сферы медицины.
Согласно Закону Республики Узбекистан «Об установлении Дня медицинских работников Республики Узбекистан» от 12 сентября 2006 года, в нашей стране второе воскресенье ноября широко празднуется в качестве Дня медицинских работников. Нынешнее праздничное мероприятие было организовано на высоком уровне.
Как было отмечено на торжественном мероприятии, за короткий период по инициативе Президента Шавката Мирзиёева принято около 130 нормативно-правовых документов, направленных на развитие медицины. На их основе последовательно повышается качество первичной, экстренной, скорой и специализированной медицинской помощи, ведется системная работа по развитию частного сектора здравоохранения, обеспечению населения доступными и качественными лекарствами, современными товарами медицинского назначения, подготовке квалифицированных специалистов. В Узбекистане средства, выделяемые из Государственного бюджета на финансирование системы здравоохранения, растут из года в год. В 2018-ом в сферу направлено 9,6 триллиона сумов, что в 1,4 раза больше, чем в прошлом году. Ведь вложения в медицину является бесценной инвестицией не только в настоящее, но и в будущее.
Передовые стандарты внедряются в работу учреждений первичного медико-санитарного звена здравоохранения. Ведь именно сюда обращается больше всего людей. В данной системе организовано более двух тысяч социальных аптек, которых раньше не существовало, и 793 сельские семейные поликлиники, где круглые сутки дежурят медики. Здесь налажена работа врачей узкой специализации – терапевтов, хирургов, педиатров, стоматологов и гинекологов. Кроме того, внедрена система рейтинговой оценки труда медицинских работников. Врачам разрешено работать на двух ставках и получать пенсии в полном размере. Идет поэтапный переход к системе «Электронная поликлиника», которую характеризуют электронная запись на прием к врачу и формирование базы данных о пациентах.
А также отдельно можно отметить об изменениях в направлениях охраны материнства и детства, совершенствования экстренной медицинской помощи, улучшения обеспечения лекарстенными средствами. Из года в год совершенствуется и деятельность специализированных медицинских центров, качественная помощь врачей узких профессий становится доступной в регионах. Вместе с созданным недавно центром неврологии и инсульта количество республиканских специализированных научно-практических медицинских центров достигло 16.
Усилия по реформированию медицины не останавливаются. Изучается опыт передовых иностранных государств, укрепляется сотрудничество с международными организациями. Разрабатывается концепция развития системы здравоохранения на семь лет, рассчитанная до 2025 года.
На праздничном мероприятии, организованном в честь Дня медицинских работников, в рамках смотра-конкурса «Лучший врач года» награждены дипломами и ценными подарками самоотверженные работники сферы в 30 номинациях (в каждой 1-, 2-, 3-места). Среди них «Лучший врач-инфекционист года», «Лучший врач санитарно-эпидемиологической службы года», «Лучший педиатр года», «Лучший неонатолог года», «Лучший терапевт года», «Лучший хирург года», «Лучший акушер-гинеколог года», «Лучший организатор здравоохранения года», «Лучший кардиолог года» и другие.
Песни в исполнении артистов придали собравшимся праздничное настроение.
На торжественном мероприятии участвовали и выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов.