2018-11-07 | Sog‘liqni saqlash
Harbiy xizmatchilarning sogʻligini saqlash va mustahkamlash, bemorlarga tibbiy muolaja koʻrsatish, davolash va sogʻlomlashtirish jarayonlarini zamon talablariga mos tarzda olib borish maqsadida Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi tomonidan yangi texnika va uskunalarni xarid qilindi. Jumladan, harbiy-tibbiyot muassasalarining infratuzilmasini yanada rivojlantirish va moddiy texnik bazasini mustahkamlash maqsadida xorijdan tibbiy uskunalar olib kelindi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar kengashining harbiy-maʼmuriy sektori tomonidan ushbu yoʻnalishda 3 mlrd. soʻm ajratilib, Nukus harbiy gospitali hududida yuqumli kasalliklar boʻlinmasi va boshqarmasi yangidan barpo etilib, barcha jihozlar bilan taʼminlandi.
Markaziy harbiy okrugida esa Mudofaa vazirligi mablagʻlari hisobidan Forish togʻ dala oʻquv maydonida joylashgan harbiy qism tibbiyot punkti yangidan qurildi va zarur tibbiy jihozlar bilan taʼminlandi. Sharqiy harbiy okrugidagi harbiy qism tibbiyot punkti Namangan viloyati harbiy-maʼmuriy sektor tomonidan taʼmirlandi. Shuningdek, Mudofaa vazirligi mablagʻlari hisobidan Fargʻona harbiy gospitali yuqumli va teri-tanosil kasalliklari boʻlimlari, poliklinika, oshxona, dorixona, oziq-ovqat va kiyim-kechak omborlari kapital taʼmirlanib, jihozlandi.
Toshkent harbiy okrugiga qarashli harbiy qism tibbiyot punktida joriy taʼmirlash ishlari oʻtkazildi. Markaziy harbiy klinik gospitali hududida zamonaviy koʻp tarmoqli klinika qurilishi boshlandi. Janubi-gʻarbiy maxsus harbiy okrugi harbiy qism tibbiyot punkti Qashqadaryo viloyati harbiy-maʼmuriy sektori tomonidan toʻliq kapital taʼmirlandi va jihozlandi.
– Xorijdan xarid qilingan tibbiyot uskunalari orasida zamonaviy videoendoskop jamlanmasi Markaziy harbiy klinik gospitaliga oʻrnatililgan boʻlsa, 3 komplekt kichik dozali raqamli flyuorograf, rentgenloskopiya va rengenografiya apparatlari Markaziy harbiy klinik gospitali hamda Termiz va Fargʻona harbiy gospitallariga oʻrnatildi. 2 donaultratovush diagnostik apparati esa endilikda Qarshi va Nukus harbiy gospitallarida bemorlarda kasalliklarning erta tashxislash yoʻlida xizmat qilyapti, – deydi Mudofaa vazirligi Tibbiy taʼminot boshqarmasi boshligʻi Nosirjon Fozilov.

Здоровью военнослужащих - постоянное внимание
Охране здоровья военнослужащих, стоящих на страже неприкосновенности границ Родины, осуществлению лечения и оздоровления в соответствии с современными требованиями уделяется постоянное внимание.
С этой целью Министерством обороны Республики Узбекистан закупается новая техника и оборудование. В частности, в целях дальнейшего развития инфраструктуры военно-медицинских учреждений и укрепления их материально-технической базы из-за рубежа ввезена современная медицинская аппаратура.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны, военно-административным сектором Совета Министров Республики Каракалпакстан было выделено 3 миллиарда сумов, за счет которых возведен и оснащен новый корпус отделения инфекционных заболеваний Нукусского военного госпиталя.
А в Центральном военном округе за счет средств Министерства обороны заново отстроен медпункт воинской части на территории Фаришского горно-полевого учебного полигона, который также оснащен необходимым оборудованием. Наманганским областным военно-административным сектором отремонтирован медицинский пункт воинской части в Восточном военном округе. Также, за счет средств Минобороны капитально отремонтированы и оснащены отделения инфекционных и кожно-венерических заболеваний Ферганского военного госпиталя, поликлиника, аптека, столовая, склады продуктов питания и одежды.
В медпункте воинской части при Ташкентском военном округе выполнен текущий ремонт. На территории Центрального военного клинического госпиталя начато строительство современной многопрофильной клиники. Капитально отремонтирован и оснащен Кашкадарьинским областным военно-административным сектором медицинский пункт Юго-Западного особого военного округа.
– Из закупленного за рубежом медицинского оборудования в Центральном военном клиническом госпитале установлен комплект современного видеоэндоскопа, кроме того, в нем, а также в военных госпиталях Термеза и Ферганы установлены 3 комплекта цифровой флюорографии, рентгеноскопии и рентгенографии. В Каршинском и Нукусском военных госпиталях раннему выявлению заболеваний служат 2 аппарата ультразвуковой диагностики, - говорит начальник управления медицинского обеспечения Министерства обороны Носиржон Фозилов.