Xalqaro baxshichilik sanʼati festivalini oʻtkazish toʻgʻrisida
Har qaysi xalqning azaliy tarixi va madaniyati eng avvalo uning ogʻzaki ijodi – folklor sanʼatida, doston va eposlarida mujassam topgan boʻlib, ular millatning oʻzligini anglash, uning oʻziga xos milliy qadriyatlari va anʼanalarini saqlash va rivojlantirishda bebaho manba hisoblanadi.
Oʻzbek milliy baxshichilik va dostonchilik sanʼatining noyob namunalarini asrab-avaylash va rivojlantirish, uni keng targʻib qilish, yosh avlod qalbida ushbu sanʼat turiga hurmat va eʼtibor tuygʻularini kuchaytirish, turli xalqlar oʻrtasidagi doʻstlik va birodarlik rishtalarini mustahkamlash, ijodiy hamkorlik, madaniy-maʼnaviy munosabatlar doirasini xalqaro miqyosda yanada kengaytirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi hamda Surxondaryo viloyati hokimligining Termiz shahrida har ikki yilda bir marta Xalqaro baxshichilik sanʼati festivalini (keyingi oʻrinlarda Festival deb yuritiladi) tashkil etish hamda ushbu festivalni birinchi marta 2019-yilning 5-10-aprel kunlari oʻtkazish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
2. Xalqaro baxshichilik sanʼati festivaliga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmita (keyingi oʻrinlarda Tashkiliy qoʻmita deb yuritiladi) tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda Xalqaro baxshichilik sanʼati festivalini oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida nizom;
Xalqaro baxshichilik sanʼati festivalini 2019-yilda oʻtkazish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
3. Tashkiliy qoʻmitaga (A.Aripov):
Festivalni oʻtkazish boʻyicha belgilangan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli bajarilishini taʼminlash;
Festival sovrindorlariga topshiriladigan diplom, sertifikat, haykalchalar namunalarini ishlab chiqish va tasdiqlash;
Festivalni tashkil etish va oʻtkazish bilan bogʻliq boshqa masalalarni hal etish vazifalari yuklansin.
4. Surxondaryo viloyati hokimligi, Madaniyat vazirligi Festivalni tashkil etish va oʻtkazish boʻyicha masʼul etib belgilansin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi:
Festivalga xorijiy davlatlardan taniqli folklorshunos olimlar, baxshi, shoir, oqin va jirovlar, ijodiy jamoalar, ommaviy axborot vositalari vakillari va faxriy mehmonlarni taklif etishda Madaniyat vazirligiga amaliy yordam koʻrsatsin;
Festivalga tashrif buyuruvchi mehmonlar uchun Madaniyat vazirligining buyurtmanomalariga binoan, Oʻzbekiston Respublikasiga kirish vizalarining belgilangan tartibda konsullik va boshqa yigʻimlar undirilmasdan rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
6. Madaniyat vazirligi Festivalning tantanali ochilish marosimini har tomonlama puxta va badiiy jihatdan betakror usulda tayyorlash uchun yuksak professional mahorat va tajribaga ega boʻlgan ssenarist va rejissyorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, isteʼdodli yosh sanʼatkorlarni keng jalb etsin.
7. Surxondaryo viloyati hokimligi Termiz shahrida obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirilishini, Festival oʻtkaziladigan sahna maydonlari va zallar talab darajasida tayyorlanishini taʼminlasin.
8. Madaniyat vazirligi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, “Oltin meros” xalqaro xayriya jamgʻarmasi, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Oʻzbekiston Cavdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda:
Festival doirasida Termiz shahridagi “Surxondaryo sanʼat saroyi” davlat muassasasi maydoni hududida baxshichilik sanʼatiga oid turli koʻrgazmalar, milliy sozlar va liboslar, hunarmandchilik buyumlari, tasviriy va amaliy sanʼat asarlari, haykaltaroshlik namunalari, badiiy va hujjatli filmlar, audio va video disklar, kitoblar, albomlar, fotosuratlar namoyishi va ularning sotuvi tashkil etilishini;
Festival dasturi ishlab chiqilishi va uning Festival oʻtkazilishidan uch oy avval turizm tashkilotlariga taqdim etilishini, Internet jahon axborot tarmogʻi va ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirilishini;
Festival veb-saytini bir oy muddatda tayyorlab, Internet tarmogʻiga joylashtirilishini hamda muntazam ravishda yangiliklar, fotosuratlar, audio va video materiallar bilan yangilab borilishini taʼminlasin.
9. Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Surxondaryo viloyati hokimligi Festival qatnashchilari va mehmonlar uchun mehmonxonalardan joy ajratish choralarini koʻrsin.
10. Belgilab qoʻyilsinki, Festivalni tayyorlash va oʻtkazish bilan bogʻliq xarajatlar Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi, Surxondaryo viloyati mahalliy byudjeti mablagʻlari hisobidan teng ulushlarda hamda homiylik xayriyalari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan qoplanadi.
11. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarni keng yoritib borish tavsiya etilsin.
12. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov zimmasiga yuklansin.

О проведении международного фестиваля искусства бахши
Исконная история и культура любого народа олицетворяются прежде всего с его устным творчеством – фольклором, народным эпосом и являются бесценным источником в сохранении и развитии национальных ценностей и традиций.
В целях сохранения и развития, широкого ознакомления общественности с неповторимыми образцами узбекского национального искусства сказителей-бахши, повышения у молодежи уважения и интереса к этому виду искусства, укрепления дружбы и братства народов, расширения круга творческих связей, культурно-гуманитарного сотрудничества в международном масштабе:
1. Одобрить предложения Министерства культуры Республики Узбекистан, Академии наук и хокимията Сурхандарьинской области об организации в городе Термезе раз в два года Международного фестиваля искусства бахши (далее – Фестиваль) и проведении первого Фестиваля 5-10 апреля 2019 года.
2. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению Международного фестиваля искусства бахши (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
Кабинету Министров в 10-дневный срок разработать и утвердить:
Положение о порядке проведения Международного фестиваля искусства бахши;
«дорожную карту» по проведению Фестиваля в 2019 году.
4. Определить хокимият Сурхандарьинской области и Министерство культуры ответственными за организацию и проведение Фестиваля.
5. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан:
оказать практическое содействие Министерству культуры в приглашении на Фестиваль известных ученых-фольклористов, народных сказителей – бахши, ашугов, акынов и певцов, творческих коллективов, представителей средств массовой информации и почетных гостей из зарубежных стран;
обеспечить по заявкам Министерства культуры оформление прибывающим на Фестиваль гостям въездных виз Республики Узбекистан в установленном порядке без взимания консульских и иных сборов.
6. Министерству культуры привлечь опытных и высококвалифицированных сценаристов и режиссеров, балетмейстеров, сценографов, талантливых молодых артистов для тщательной всесторонней подготовки церемонии торжественного открытия Фестиваля на высоком организационном и художественном уровне.
7. Хокимияту Сурхандарьинской области обеспечить организацию работ по благоустройству и озеленению в городе Термезе, а также необходимую подготовку сценических площадок для проведения мероприятий Фестиваля.
8. Министерству культуры совместно с Государственным комитетом по развитию туризма, Академией художеств, Международным благотворительным фондом «Олтин мерос», Союзом писателей, Торгово-промышленной палатой Узбекистана и ассоциацией «Хунарманд» обеспечить:
организацию в рамках Фестиваля на площади, прилегающей к территории государственного учреждения «Сурхондарё санъат саройи», различных экспозиций, посвященных искусству бахши, выставки-продажи национальных музыкальных инструментов и костюмов, изделий ремесленников, произведений изобразительного и прикладного искусства, скульптуры, аудио- и видеодисков, книг, альбомов, фотографий, показ художественных и документальных фильмов;
разработку программы Фестиваля и ее предоставление туристическим организациям за три месяца до начала Фестиваля, размещение в средствах массовой информации и сети Интернет;
создание и запуск в месячный срок веб-сайта Фестиваля, его регулярное обновление информационными, аудио- и видеоматериалами, фотографиями.
9. Государственному комитету по развитию туризма, хокимияту Сурхандарьинской области принять меры по бронированию в гостиницах мест для участников и гостей Фестиваля.
10. Установить, что расходы, связанные с подготовкой и проведением Фестиваля, покрываются в равных долях за счет средств Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры, местного бюджета Сурхандарьинской области, а также за счет спонсорских средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
11. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широкое освещение работ по подготовке и проведению Фестиваля.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.