Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlarbilan hamkorlik sohasida Oʻzbekiston Respublikasi davlat siyosatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
2018-10-26 | Hujjatlar
Soʻnggi yillarda xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar (keyingi oʻrinlarda vatandoshlar deb yuritiladi) bilan doimiy muloqot va hamkorlikni rivojlantirish, ularning mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlardagi ishtirokini ragʻbatlantirish, shuningdek, huquq va manfaatlarini toʻlaqonli va har tomonlama himoya qilishga koʻmak berish borasida muhim ishlar amalga oshirildi.
Ayni paytda koʻplab vatandoshlarimiz iqtisodiyotimiz, ijtimoiy soha, ilm-fan, madaniyat, sport va boshqa yoʻnalishlarni rivojlantirishga, oʻzlarining tarixiy Vatani – Oʻzbekistonning obroʻsini oshirish hamda uning tashqi dunyo bilan munosabatlarini mustahkamlashda munosib va sezilarli hissalarini qoʻshib kelmoqda.
Shu bilan birga, vatandoshlar bilan aloqalarni rivojlantirishning ahamiyati va dolzarbligi oshayotgan bir paytda, ular bilan samaralihamkorlikni olib borish va islohotlarni sifat jihatdan yaxshilashda ularning salohiyatini jalb qilish borasida quyidagi qator muammolar saqlanib qolmoqda:
davlat organlari va tashkilotlarning vatandoshlar bilan aloqalarni oʻrnatishning samaradorligi past darajada va qisman ekanligi;
iqtisodiy, ijtimoiy, investitsiyaviy, ilmiy-maʼrifiy, madaniy va boshqa ustuvor loyihalar hamda dasturlarni amalga oshirishda vatandoshlarning salohiyatidan oqilona foydalanmaslik;
vatandoshlarning oʻzbek tili, madaniyati va anʼanalarini ommalashtirish bilan shugʻullanadigan tashkilotlarini qoʻllab-quvvatlash borasida kompleks va uzoq muddatli strategiyaning mavjud emasligi;
xorijda taʼlim olayotgan Oʻzbekiston yoshlari bilan ishlashga yetarli darajada eʼtibor berilmayotganligi, mamlakatga qaytganlaridan keyin ularni ish bilan taʼminlash tizimining yoʻlga qoʻyilmaganligi.
Vatandoshlar bilan hamkorlik qilishning uzoq muddatli va mustahkam tizimini yaratish hamda 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish maqsadida:
1. Vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida Oʻzbekiston Respublikasi davlat siyosatining asosiy maqsadlari sifatida quyidagilar belgilansin:
xalqaro huquqning umumeʼtirof etilgan prinsiplari, istiqomat qilinayotgan davlatning qonunchiligi hamda Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari asosida xorijdagi vatandoshlarning huquq va erkinliklarini amalga oshirishga koʻmaklashish;
vatandoshlarning Oʻzbekiston madaniy, ilmiy va maʼnaviy merosini keng targʻib qilishga, uni jahon miqyosida oʻrganish va ommalashtirishga, istiqomat qilayotgan davlatlarida oʻzbek tili, madaniyati va anʼanalarini saqlab qolish va rivojlantirish borasidagi faoliyatlarini qoʻllab-quvvatlash, ularning Oʻzbekistonda taʼlim olish imkoniyatlarini kengaytirish;
Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga va uning xorijiy mamlakatlar bilan oʻzaro manfaatli, doʻstona munosabatlarini qurishga oʻz hissasini qoʻshmoqchi boʻlgan vatandoshlar hamda ular tuzgan tashkilotlar bilan aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash;
vatandoshlarning Oʻzbekiston hududida professional, shu jumladan, tadbirkorlik, investitsiyaviy, ilmiy, maʼrifiy va madaniy faoliyat bilan shugʻullanishlari uchun qulay huquqiy, ijtimoiy va iqtisodiy sharoitlarni yaratish;
vatandoshlarning salohiyatini Oʻzbekistonda olib borilayotgan keng koʻlamli sotsial-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy islohotlarni qoʻllab-quvvatlashga, Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro nufuzini yanada mustahkamlashga jalb qilish.
Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida Oʻzbekiston Respublikasi davlat siyosati Konsepsiyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsepsiya) 1-ilovaga muvofiq;
Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar dasturi (keyingi oʻrinlarda – Chora-tadbirlar dasturi) 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida Oʻzbekiston Respublikasining davlat siyosati Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilanadi va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan amalga oshiriladi;
Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturining sifatli va oʻz vaqtida bajarilishi Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan muvofiqlashtiriladi;
Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturining bajarilishi ustidan nazorat Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan amalga oshiriladi;
Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasi, jismoniy va yuridik shaxslarning xayriya ehsonlari va qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar orqali moliyalashtiriladi.
Vazirlik va idoralar rahbarlariga Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturida belgilangan vazifalarni sifatli hamda oʻz vaqtida bajarish va har chorakda ularni amalga oshirish holati borasidagi maʼlumotni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga taqdim etish boʻyicha shaxsan javobgar ekanliklari koʻrsatib oʻtilsin.
3. Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish boʻyicha Komissiya tashkil qilinsin va uning tarkibi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi (A.Komilov):
Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish holatini samarali muvofiqlashtirishni, tizimli monitoringini hamda har chorakda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga ularning bajarilishi boʻyicha maʼlumot taqdim etishni taʼminlasin;
ommaviy axborot vositalarida Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturining amalga oshirilishi toʻgʻrisida aniq koʻrsatkichlar va natijalarni ifodalagan holda axborot-tahliliy sharhlarni tizimli ravishda tayyorlash va chop etish boʻyicha choralar koʻrsin;
zarur hollarda vatandoshlar va ularning tashkilotlarini Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturida belgilangan vazifalarni amalga oshirishga hamda ularning oʻzaro hamkorligini mustahkamlashga yoʻnaltirilgan dolzarb masalalarni muhokama etishga jalb qilsin;
vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida Oʻzbekiston Respublikasi davlat siyosatini samarali amalga oshirish maqsadida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan xalqaro shartnomalar va boshqa hujjatlarni imzolash boʻyicha choralar koʻrsin, Oʻzbekiston Respublikasining jamoat tashkilotlari hamda vatandoshlarning xorijdagi tashkilotlari oʻrtasidagi aloqalarni, ular oʻrtasidagi almashinuvni ragʻbatlantirsin va qoʻllab-quvvatlasin.
5. Belgilansinki, vatandoshlar bilan hamkorlikning darajasi va shaklidan kelib chiqib, ularga Oʻzbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga muvofiq,davlat tomonidan quyidagi qoʻllab-quvvatlash va ragʻbat choralari koʻrsatilishi mumkin:
kirish vizalarini, shu jumladan, koʻp marotabalik va uzoq muddatli vizalarni soddalashtirilgan holda rasmiylashtirish, vaqtinchalik yashashga hamda Oʻzbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyati bilan shugʻullanish uchun ruxsatnoma berish;
yuqori malakali kadrlarni Oʻzbekistonda zarur boʻlgan mutaxassisliklar boʻyicha ishga olish;
ijtimoiy va maishiy masalalarni hal qilishga yordam berish;
davlat tasarrufidagi boʻsh turgan obyektlarni va yer maydonlarini vatandoshlarga tadbirkorlik, ilmiy-tadqiqot, maʼrifiy, innovatsion va boshqa dastur hamda loyihalarni amalga oshirish uchun ajratib berish;
vatandoshlarning oʻqishi, ishi va boshqa ijtimoiy masalalarini toʻliq (qisman) moliyalashtirish;
vatandoshlar orasida yuqori malakali mutaxassislarni davlat va xoʻjalik boshqaruvi, mahalliy ijro hokimiyati organlari va Oʻzbekiston Respublikasining boshqa davlat tashkilotlariga rahbarlik lavozimlariga, shuningdek, ushbu tashkilotlar rahbarlarining konsultanti (maslahatchisi) sifatida jalb qilish;
Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligida koʻzda tutilgan soddalashtirilgan tartibda Oʻzbekiston Respublikasi fuqaroligini berish;
vatandoshlar – xorijiy fuqarolarga Oʻzbekiston Respublikasining oliy taʼlim muassasalarida oʻzbek tili va adabiyoti, tarix, kino, madaniyat, teatr sanʼati, televideniye va radio yoʻnalishlari boʻyicha taʼlim olishlari uchun grantlar ajratish;
vatandoshlarning ommaviy axborot vositalarini Oʻzbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan oʻtishini soddalashtirish;
Oʻzbekiston Respublikasining rivojlanishiga munosib hissa qoʻshgan vatandoshlarni davlat mukofotlari va faxriy unvonlar bilan taqdirlash;
Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi asosida davlat tomonidan koʻrsatiladigan boshqa qoʻllab-quvvatlash va ragʻbat choralari.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasi Tashqi ishlar vazirligi bilan hamkorlikda vatandoshlar orasida yuqori malakali mutaxassislarni davlat va xoʻjalik boshqaruvi, mahalliy ijro hokimiyati organlari, Oʻzbekiston Respublikasining boshqa davlat tashkilotlariga rahbarlik va masʼuliyatli lavozimlariga jalb qilish borasida zarur chora-tadbirlarni muntazam amalga oshirsin hamda ularga manfaatdor vazirlik va idoralarga ishga kirish, yaqin aloqalar oʻrnatish boʻyicha toʻliq yordam koʻrsatsin.
7. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Oʻzbekiston Matbuot va axborot agentligi, “Dunyo” axborot agentligi ommaviy axborot vositalarida mazkur qarorning maqsad va vazifalarini hamda Konsepsiya va Chora-tadbirlar dasturining amalga oshirilishi holatini yoritish yuzasidan maqolalar va mavzuli dasturlarni tashkil etsin.
8. Tashqi ishlar vazirligi ikki oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi V.V.Mahmudov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом
2018-10-26 | Документы
За прошедшие годы проделана значительная работа по развитию постоянного диалога и сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом (далее – соотечественники), поощрению их участия в проводимых в стране реформах, а также содействию полноценной и всесторонней реализации их прав и интересов.
В настоящее время многие наши соотечественники вносят достойный и ощутимый вклад в развитие экономики, социальной сферы, науки, культуры, спорта и других направлений, повышение авторитета своей исторической Родины – Узбекистана, а также укрепление ее отношений с внешним миром.
Вместе с тем, несмотря на безусловную значимость и растущую актуальность развития связей с соотечественниками, сохраняется ряд проблем, препятствующих плодотворному сотрудничеству и полноценному вовлечению их потенциала в качественное улучшение проводимых реформ, в числе которых:
низкий уровень продуктивности и наличие фрагментарности в организации контактов государственных органов и организаций с соотечественниками;
неэффективное использование потенциала соотечественников в реализации приоритетных экономических, социальных, инвестиционных, научно-образовательных, культурных и других проектов и программ;
отсутствие комплексной и долгосрочной стратегии оказания поддержки деятельности организаций соотечественников, направленной на сохранение и популяризацию узбекского языка, культуры и традиций;
недостаточное внимание к работе с молодежью Узбекистана, обучающейся за рубежом, неналаженность системы ее трудоустройства после возвращения в страну.
В целях создания действенной системы сотрудничества с соотечественниками, рассчитанной на долгосрочный период, а также последовательной реализации задач Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Определить основными целями государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками:
оказание содействия в реализации прав и свобод соотечественников за рубежом в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, законодательства страны проживания и на основе международных договоров Республики Узбекистан;
поддержку деятельности соотечественников, направленной на широкое распространение культурного, научного и духовного наследия Узбекистана, его изучение и популяризацию в мире, сохранение и развитие узбекского языка, культуры и традиций в странах проживания соотечественников, расширение их возможностей получения образования в Узбекистане;
развитие и укрепление связей с соотечественниками и созданными ими организациями, желающими внести свой вклад в социально-экономическое развитие Республики Узбекистан и содействовать наращиванию ее взаимовыгодных и дружеских отношений с иностранными государствами;
создание благоприятных правовых, социальных и экономических условий для осуществления соотечественниками профессиональной, в том числе предпринимательской, инвестиционной, научной, образовательной и культурной деятельности на территории Узбекистана;
привлечение потенциала соотечественников для поддержки проводимых в Узбекистане масштабных социально-экономических и общественно-политических реформ, содействия дальнейшему укреплению международного имиджа Республики Узбекистан.
Концепцию государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом (далее – Концепция), согласно приложению № 1;
Программу первоочередных мер по развитию сотрудничества Республики Узбекистан с соотечественниками, проживающими за рубежом (далее – Программа мер), согласно приложению № 2.
государственная политика Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками определяется Президентом Республики Узбекистан и осуществляется Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
координация качественного и своевременного выполнения Концепции и Программы мер осуществляется Министерством иностранных дел Республики Узбекистан;
контроль за ходом исполнения Концепции и Программы мер осуществляется Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
финансирование реализации Концепции и Программы мер осуществляется за счет средств Фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан, благотворительных пожертвований физических и юридических лиц и других источников, не запрещенных законодательством.
Указать на персональную ответственность руководителей министерств и ведомств за качественное и своевременное выполнение мероприятий, определенных Концепцией и Программой мер, и ежеквартальное представление в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан информации о ходе их реализации.
3. Создать Комиссию по реализации Концепции и Программы мер в составе согласно приложению № 3.
4. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан (А.Камилов):
обеспечить проведение эффективной координации и системного мониторинга хода реализации Концепции и Программы мер, ежеквартальное представление в Кабинет Министров Республики Узбекистан информации об их исполнении;
принять меры по систематической подготовке и публикации в средствах массовой информации информационно-аналитических обзоров, посвященных реализации Концепции и Программы мер, с указанием конкретных показателей и результатов;
привлекать, при необходимости, соотечественников и созданные ими организации к участию в реализации Концепции и Программы мер, а также обсуждению актуальных вопросов укрепления сотрудничества с ними;
принять меры по проработке заключения международных договоров и иных документов с иностранными государствами и международными организациями, поощрять и поддерживать развитие всесторонних связей и обменов между общественными организациями Республики Узбекистан и организациями соотечественников за рубежом в целях эффективной реализации государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками.
5. Установить, что в зависимости от степени и форм сотрудничества соотечественникам могут быть оказаны следующие меры государственной поддержки и поощрения в соответствии с законодательством Республики Узбекистан:
упрощенное оформление въездных виз, в том числе многократных и долгосрочных, вида на жительство, а также разрешения на осуществление трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан;
трудоустройство высококвалифицированных кадров по востребованным специальностям в Узбекистане;
оказание помощи в решении социальных и бытовых вопросов;
предоставление пустующих объектов государственной собственности и земельных участков для реализации соотечественниками предпринимательских, научно-исследовательских, образовательных, инновационных и иных проектов и программ;
полное (частичное) финансирование учебы, работы и других социальных вопросов соотечественников;
привлечение соотечественников из числа высококвалифицированных специалистов для работы на руководящих должностях в органах государственного и хозяйственного управления, органах исполнительной власти на местах, других государственных организациях Республики Узбекистан, а также в качестве консультантов (советников) их руководителей;
предоставление гражданства Республики Узбекистан по упрощенной процедуре, предусмотренной законодательством Республики Узбекистан;
выделение соотечественникам – иностранным гражданам грантов для обучения в высших образовательных учреждениях Республики Узбекистан по направлениям узбекского языка и литературы, истории, кино, культуры, театрального искусства, телевидения и радио;
упрощенный порядок аккредитации в Республике Узбекистан соотечественников – представителей средств массовой информации;
награждение соотечественников, внесших значительный вклад в развитие Узбекистана, государственными наградами и присвоение им почетных званий;
другие меры государственной поддержки и поощрения в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
6. Фонду «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров совместно с Министерством иностранных дел регулярно принимать необходимые меры по привлечению соотечественников из числа высококвалифицированных специалистов на руководящие и ответственные должности в органах государственного и хозяйственного управления, органах исполнительной власти на местах, других государственных организациях Республики Узбекистан, а также оказывать им всяческое содействие в трудоустройстве и установлении тесных связей с заинтересованными министерствами и ведомствами.
7. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Узбекскому агентству по печати и информации и Информационному агентству «Дунё» организовать в средствах массовой информации публикации и тематические передачи по освещению целей, задач настоящего постановления и хода реализации Концепции и Программы мер.
8. Министерству иностранных дел совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.