Oʻzbekiston va Qirgʻiziston ishchi guruhlarining Namangan shahridagi uchrashuvi
2018-yilning 15-21-oktabr kunlari Namangan shahrida Oʻzbekiston Respublikasi va Qirgʻiziston Respublikasi oʻrtasidagi Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari boʻyicha Hukumat delegatsiyalari ishchi guruhlarining muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv chogʻida ikki davlat manfaatlari hisobga olingan holda Fargʻona viloyati hududidagi Shohimardon uchastkasining Qirgʻiziston Respublikasining Botken viloyati bilan tutashgan qismi hamda Namangan viloyati Qandiyon-Buloq uchastkasining Qirgʻizistonning Jalolobod viloyati bilan tutashgan bir qismi bayon qilindi.

Meeting of Uzbekistan and Kyrgyzstan working groups in the city of Namangan
On October 15-21, 2018, Namangan city in Uzbekistan hosted negotiations between the working groups of the Governmental delegations of the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic on the issues of delimitation and demarcation of Uzbekistan – Kyrgyzstan State border, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan reports.
At the meeting, the parties described Shakhimardan area within Fergana region adjacent to Batken region of Kyrgyzstan, as well as a part of Kandiyon-Bulok in Namangan region adjacent to Jalal-Abad region in Kyrgyzstan, taking into account the interests of the two countries.
Following the negotiations, a Protocol was signed.
The meeting was held in a traditional spirit of friendship, good neighborliness and constructive dialogue.