Oʻzbekiston va Rossiya Prezidentlarining muzokaralari boshlandi
Rasmiy kutib olish marosimidan soʻng Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin tor doirada muzokara oʻtkazdi.
Prezidentimiz oliy martabali mehmonni samimiy qutlab, Oʻzbekiston va Rossiya munosabatlari keyingi ikki yilda yanada mustahkamlanganini taʼkidladi.
Davlatimiz rahbari Moskva shahrida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovga haykal oʻrnatilgani va tantanali ochilgani uchun Oʻzbekiston xalqi nomidan samimiy minnatdorlik bildirdi.
“Rossiya Oʻzbekistonning strategik sherigi. Birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz tufayli mamlakatlarimiz hamkorligi sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarildi va barcha yoʻnalishlarda izchil rivojlanmoqda.
Keyingi bir yilning oʻzida yuqori darajada saksondan ortiq tashriflar tashkil etildi. Hududlar oʻrtasida yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻydik. Bugun Toshkentda Hududlararo hamkorlik forumi boʻlib oʻtmoqda. Unda Rossiya hududlari, jamoatchiligi va biznesining mingdan ortiq vakili ishtirok etmoqda.
Joriy yil boshidan hozirgacha tovar ayirboshlash hajmi oʻttiz foizga oʻsdi. Yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda”, dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari yana bir strategik loyiha – mamlakatimizda birinchi atom elektr stansiyasi qurilish loyihasi boshlanayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Madaniy-gumanitar aloqalar kengayib borayotgani taʼkidlandi. Joriy yilda ilk bor Oʻzbekiston-Rossiya media-forumi oʻtkazildi, tashrif arafasida Rossiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalari rahbarlari ishtirokida Taʼlim forumi boʻlib oʻtdi.
“Bu keyingi paytlarda hamkorlikda erishilgan yuqori marralarga bir nechta misol, xolos. Davlat tashrifingiz Oʻzbekiston va Rossiya munosabatlari rivojiga yangi, kuchli impuls bagʻishlashiga ishonaman”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Vladimir Putin davlatimiz rahbariga taklif uchun minnatdorlik bildirib, Oʻzbekiston Rossiyaning ishonchli ittifoqchisi, strategik sherigi ekanini taʼkidladi.
Prezidentimizning Rossiyaga oʻtgan yilgi davlat tashrifidan keyin ikki tomonlama munosabatlarning hamma sohalarida jiddiy oʻzgarishlar boʻlganini, Rossiya mamlakatimiz bilan hamkorlikni bundan buyon yanada rivojlantirish niyatida ekanini qayd etdi.
Uchrashuvda amaliy hamkorlikni kengaytirish, turli sohalarda yangi qoʻshma loyiha va dasturlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.

Начались переговоры Президентов Узбекистана и России
В резиденции Куксарой 19 октября начались основные мероприятия в рамках государственного визита Президента Российской Федерации.
После церемонии официальной встречи Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин провели переговоры в узком формате.
Президент нашей страны, тепло приветствуя высокого гостя, отметил, что отношения между Узбекистаном и Россией за последние два года еще больше укрепились.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность за установление и торжественное открытие в Москве памятника нашему Первому Президенту Исламу Каримову.
«Россия – стратегический партнер Узбекистана. Совместными усилиями наше партнерство вышло на качественно новый уровень и динамично развивается
по всем направлениям.
Только за последний год состоялось более восьмидесяти визитов на высоком уровне. Мы наладили тесное взаимодействие между регионами. В Ташкенте впервые проходит Форум межрегионального сотрудничества между двумя странами. В его работе участвуют более тысячи представителей субъектов, общественности и бизнеса России.
Товарооборот с начала года вырос на тридцать процентов. Реализуются крупные инвестиционные проекты», сказал Президент Республики Узбекистан.
Глава нашего государства также с большим удовлетворением отметил, что запускается еще один стратегический проект – строительство первой в Узбекистане атомной электростанции.
Расширяется культурно-гуманитарный обмен. В этом году впервые проведен узбекско-российский Медиа-форум, накануне визита состоялся Образовательный форум
с участием 80 руководителей ведущих российских вузов.
«И это только ряд примеров того «прорыва», который достигнут за последнее время. Уверен, что Ваш государственный визит придаст мощный импульс отношениям Узбекистана и России», подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Владимир Путин выразил главе нашего государства признательность за приглашение и отметил, что Узбекистан является надежным союзником, стратегическим партнером России. Подчеркнул, что после прошлогоднего государственного визита Президента нашей страны в Россию двусторонние контакты во всех областях основательно изменились к лучшему, а также выразил готовность России и дальше развивать отношения.
В ходе встречи предметно обсуждены вопросы расширения практического сотрудничества, реализации перспективных проектов и программ в различных областях, состоялся обмен мнениями по международным и региональным вопросам.