2018-10-18 | Iqtisodiyot
AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) va Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi tomonidan qator tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirning ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzolari, vazirlik va idoralar, mamlakatimiz va xorijiy davlatlar ishbilarmon doiralari, diplomatik korpus, axborot-tahlil markazlari, bank-moliya, sanoat, ishlab chiqarish, taʼlim sohasi uchun masʼul tashkilot va kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Nodir Otajonov, AQSHning Janubiy va Markaziy Osiyodagi savdo ishlari boʻyicha vakili yordamchisi Mark Linskott, USAIDning Markaziy Osiyo boʻyicha mintaqaviy direktori Kristofer Edvards anʼanaviy tarzda oʻtkazib kelinayotgan mazkur forum dunyo boʻyicha 70 milliondan ziyod hamkor va biznes doiralar vakillarini oʻz atrofiga birlashtirishini taʼkidladi.
Forum Markaziy Osiyo mamlakatlarida raqobatbardoshlikni oshirish, savdo faoliyatini qoʻllab-quvvatlash, mavjud toʻsiqlarni bartaraf etish, yangi ish oʻrinlari yaratish kabi maqsadlarga qaratilgan. Ushbu loyiha mintaqaning beshta mamlakatida meva-sabzavotchilik, turizm, transport va logistika sohalarini jadal rivojlantirish, ularning jahon bozoriga integratsiyalashuviga koʻmaklashish, eksportni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashni nazarda tutadi.
Ushbu forum Oʻzbekiston – Amerika Qoʻshma Shtatlari savdo-iqtisodiy hamkorligida yangi bosqich boshlangan joriy yilda mamlakatimizda oʻtkazilayotgani bilan ahamiyatlidir. “Savdo va investitsiyalarni rivojlantirishda yangi istiqbollar“ mavzusida tashkil etilgan tadbirda Markaziy va Janubiy Osiyo, Yevropa va Amerika Qoʻshma Shtatlari kabi jami 27 mamlakatdan kelgan davlat va xususiy sektorning 2000 dan ziyod vakili qatnashmoqda. Bu Markaziy Osiyoning mintaqaviy va xalqaro savdo uchun ochiqligiga yana bir dalildir.
Ushbu biznes tadbir savdoni moliyalashtirishga eʼtibor qaratgan holda, Oʻzbekistonda iqtisodiy oʻsish surʼatlarini oshirishga, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga, turizmni rivojlantirishga yoʻnaltirilgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni yanada kengaytirishga imkon yaratadi.
Tadbirda qayd etilganidek, keyingi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlarining oʻzaro savdo munosabatlarini yaxshilash borasida qator ishlar bajarildi. Bojxona tariflari pasaytirilib, soliq yuki yengillashtirildi. Erkin savdo tizimi imkoniyatlaridan samarali foydalangan holda tovar ayirboshlash hajmini sezilarli oshirish imkoni yaratildi.
Birgina misol, joriy yilning 9 oyi mobaynida Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo va qoʻshni Afgʻoniston bilan savdo aylanmasi hajmi 38,2 foizga oshdi. Jumladan, Tojikiston bilan oʻzaro savdo hajmi qariyb 60 foiz oʻsgan. Qozogʻiston va Qirgʻiziston bilan tovar ayirboshlash hajmi oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 45 foizga ortgani mamlakatimiz iqtisodiyotining qoʻshni davlatlar bilan bir-birini toʻldirish tamoyiliga asoslangan holda rivojlanayotganini koʻrsatadi. Biroq hali ishga solinmagan imkoniyatlar koʻp. Bugungi tashqi savdo hajmi mintaqa salohiyatiga toʻliq mos kelmaydi.
– Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan integratsiyalashuvni taʼminlashga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda, – deydi AQSHning mamlakatimizdagi muvaqqat ishlar vakili Alan Meltser. – Buning natijasida hududda rivojlanishning ijobiy dinamikasi kuzatilmoqda. Mazkur forum ushbu jarayonda hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, gʻoyalar almashish va yangi bozorlarga kirish imkonini beradigan masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashish uchun qulay sharoit yaratadi.
Shoʻba majlislarida davom etgan forumda mintaqada ishlab chiqarishni moliyalashtirish uchun muqobil kapital manbasini topish, turizmni yanada rivojlantirishda ijtimoiy media va raqamli infratuzilmaning ahamiyati, Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishdagi afzalliklar kabi muhim masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Anjumanda, shuningdek, ilm-fan, texnologiyalar va sanʼat sohalarida xotin-qizlar ishtirokini oshirish, ular tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash, bu borada mavjud toʻsiqlarni bartaraf etishga qaratilgan maʼruzalar tinglandi, taqdimotlar tashkil qilindi.
Markaziy Osiyo savdo forumi doirasida savdo koʻrgazmasi ham tashkil qilindi. Unda Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston, Afgʻoniston, Pokiston, shuningdek, AQSH, Italiya, Niderlandiya, Yaponiya, Germaniyaning turli tarmoqlar, jumladan, transport, turizm, axborot texnologiyalari, asbob-uskunalar ishlab chiqarish, meva-cabzavot yetishtirish va qayta ishlash korxonalari, kompaniya va firmalarning 100 dan ziyod vakillari ishtirok etmoqda.

В Ташкенте стартовал VIII Центральноазиатский торговый форум
В столичном Дворце творчества молодежи 17 октября начал свою работу VIII Центральноазиатский торговый форум.
В открытии форума, организованного Агентством международного развития США (USAID) при сотрудничестве с Министерством внешней торговли Республики Узбекистан и рядом организаций, участвовали члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, отечественных и зарубежных деловых кругов, дипломатического корпуса, информационно-аналитических центров, организаций и компаний, ответственных за банковско-финансовую, производственную и образовательную сферы.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Нодир Атаджанов, помощник Торгового представителя США по Южной и Центральной Азии Марк Линскотт, директор Региональной миссии USAID по Центральной Азии Кристофер Эдвардс отметили, что данный традиционный форум объединит свыше 70 миллионов партнеров и представителей бизнес-кругов по всему миру.
Форум направлен на повышение конкурентоспособности, поддержку торговой деятельности, устранение имеющихся преград, создание новых рабочих мест в Центральноазиатских странах. Он предусматривает ускоренное развитие сфер плодоовощеводства, туризма, транспорта и логистики в пяти странах региона, содействие их интеграции в мировой рынок, всемерную поддержку экспорта.
Данный форум значим тем, что проводится в нашей стране в год начала нового этапа торгово-экономического сотрудничества Узбекистана и Соединенных Штатов Америки. В мероприятии, организованном на тему "Новые перспективы в развитии торговли и инвестиций", участвуют свыше 2000 представителей государственного и частного сектора из 27 стран, в том числе Центральной и Южной Азии, Европы и Соединенных Штатов Америки. Это является еще одним подтверждением открытости Центральной Азии для региональной и международной торговли.
Данное бизнес-мероприятие создаст возможность для повышения темпов экономического роста в Узбекистане, дальнейшего расширения социально-экономических реформ, развития туризма.
Как отмечалось на мероприятии, за последние годы выполнен ряд работ по улучшению торговых взаимоотношений со странами Центральной Азии. Снижены таможенные тарифы, налоговое бремя. Создана возможность для ощутимого повышения объема товарооборота посредством эффективного использования возможностей системы свободной торговли.
К примеру, за истекшие 9 месяцев нынешнего года объем торгового оборота Узбекистана со странами Центральной Азии и соседним Афганистаном вырос на 38,2 процента. В том числе, объем взаимной торговли с Таджикистаном вырос почти на 60 процентов. Рост объема товарообмена с Казахстаном и Кыргызстаном на 45 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года свидетельствует о развитии отечественной экономики на основе принципа взаимодополнения. Однако существуют еще незадействованные возможности. Нынешний объем внешней торговли не соответствует полностью потенциалу региона.
– Президентом Шавкатом Мирзиёевым осуществляются реформы, направленные на обеспечение интеграции с Центральноазиатскими странами, – говорит Временный поверенный в делах США в Узбекистане Алан Мельтцер. – В результате в регионе наблюдается положительная динамика роста. Данный форум создаст благоприятные условия для подробного обмена мнениями по вопросам налаживания сотрудничества в данном процессе, идеями об интеграции в новые рынки.
На форуме, продолжившемся в виде панельных сессий, подробно обсуждались такие важные задачи, как поиск альтернативного источника капитала для финансирования производства в регионе, развитие туризма, социальной медиасферы и цифровой инфраструктуры, а также вопросы, связанные с членством во Всемирной торговой организации.
Кроме того, в ходе форума были заслушаны доклады, посвященные повышению участия женщин в сферах науки, технологий и искусства, поддержке женского предпринимательства, устранению имеющихся преград на данном пути, организованы презентации.
В рамках Центральноазиатского форума также организована торговая выставка. В ней участвуют свыше 100 представителей предприятий транспорта, сфер туризма и информационных технологий, производства оборудования, выращивания и переработки плодоовощной продукции, компаний и фирм Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Афганистана, Пакистана, а также США, Италии, Нидерландов, Японии, Германии.