Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi xorijda qiyin ahvolda qolgan fuqarolarimizni O‘zbekistonga qaytarish bo‘yicha ishlarni boshladi
Yurtdoshlarimizning 71 kishidan iborat birinchi guruhi Moskvadan Toshkentga 12-oktabr kuni 16:55 va 22:35 da “O‘zbekiston Havo Yo‘llari” qatnovi bilan yetib keldi. Ularni aeroportda qarindoshlari, Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyev, shuningdek, Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi vakillari kutib olishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasining tashqi mehnat migratsiya tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ 3839-sonli qarori bilan Xorijda mehnat faoliyatini amalga oshiruvchi shaxslarni qo‘llab-quvvatlash hamda ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish jamg‘armasi tashkil etildi.
Jamg‘armaning asosiy vazifalaridan biri xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirish davomida shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarsiz va yashash uchun mablag‘larsiz qolgan, og‘ir moddiy ahvolga uchragan fuqarolarga huquqiy va ijtimoiy himoya, shuningdek, moddiy yordam ko‘rsatish hisoblanadi.
2018-yil 5-8-sentabr Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyasining 19-kengashida Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi hududiy organlarining Xorijiy fuqarolarni vaqtinchalik saqlash markazlaridagi taxminan 1500 nafar O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini qaytarishga ko‘maklashish haqida kelishuvga erishilgan edi.
Ta'kidlangan toifadagi shaxslar – bu og‘ir moddiy qiyinchilikka uchragan, shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarga va yashash uchun mablag‘ga ega bo‘lmagan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolaridir.
Ta'kidlangan toifadagi shaxslarni qaytarish bilan bog‘liq tashkiliy ishlar O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Xorijda mehnat faoliyatini amalga oshiruvchi shaxslarni qo‘llab-quvvatlash hamda ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish jamg‘armasi hisobidan amalga oshiriladi.

Министерством занятости и трудовых отношений начата работа по возвращению в Узбекистан граждан, оказавшихся в сложной ситуации за рубежом
Первая группа соотечественников в количестве 71 человек прибыла в Ташкент из Москвы 12 октября в 16:55 и 22:35 рейсами «Узбекистон Хаво Йуллари». В аэропорту прибывающих встретили родственники, министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Шерзод Кудбиев, а также представители Агентства по вопросам внешней миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан.
Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-3839 от 5 июля 2018 года “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы внешней трудовой миграции Республики Узбекистан” образован Фонд поддержки и защиты прав и интересов граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом.
Одной из основных задач Фонда является оказание правовой и социальной защиты, а также материальной помощи гражданам, попавших в сложное финансовое положение и оставшихся без документов, устанавливающих личность, средств к существованию в период осуществления трудовой деятельности за рубежом.
В ходе 19-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерации, проведенного 5-8 сентября 2018 года в г.Москва, было достигнута договоренность об оказании помощи в возвращении около 1500 гражданам Республики Узбекистан, пребывающих в Центрах временного содержания иностранных граждан территориальных органов Министерства внутренних дел Российской Федерации.
Вышеуказанная категория лиц – это граждане Республики Узбекистан, попавшие в сложное финансовое положение, не имеющие документов устанавливающих личности и средств к существованию.
Процедура по организации возвращения вышеуказанной категории лиц осуществляется за счёт денежных средств Фонда поддержки и защиты прав интересов граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом, при министерстве занятости и трудовых отношении Республики Узбекистан.