Buxoro viloyatida kichik sanoat zonalarini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Davlat mulkining va davlat ulushi boʻlgan xoʻjalik yurituvchi jamiyatlarning ishlab chiqarish maydonlari va obyektlaridan samarali foydalanish, investitsiyalarni faol jalb etish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish, yangi raqobatbardosh ishlab chiqarishlarni va kichik korxonalarni rivojlantirishni yanada qoʻllab-quvvatlash, ularni muhandislik-kommunikatsiya va ishlab chiqarish infratuzilmasiga ega alohida hududlarda joylashtirishni taʼminlash va shu asosda ishlab chiqarish sohasida yangi ish oʻrinlarini yaratish hamda aholining bandligi va farovonligini oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Buxoro viloyati hokimligining Buxoro viloyatida davlat mulkining va davlat ulushi boʻlgan xoʻjalik yurituvchi jamiyatlarning foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlari va obyektlari negizida 1-ilovaga muvofiq roʻyxat boʻyicha kichik sanoat zonalarini (keyingi oʻrinlarda – KSZ deb yuritiladi) tashkil etish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi manfaatdor davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari bilan birgalikda bir oy muddatda foydalanilmayotgan tegishli ishlab chiqarish maydonlari va davlat mulki obyektlarining Buxoro viloyati hokimligiga belgilangan tartibda oʻtkazilishini, shuningdek, davlat ulushi boʻlgan xoʻjalik yurituvchi jamiyatlari boshqaruv organlarining majlislarida foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlari va obyektlarni ularning ustav jamgʻarmalaridagi davlat ulushini va xoʻjalik boshqaruvi organlarining ulushini tegishli ravishda oʻtkazilayotgan aktivlarning qoldiq (balans) qiymati summasiga kamaytirgan holda, ushbu qarorning 1-ilovasiga muvofiq Buxoro viloyati hokimligiga topshirish masalasi koʻrib chiqilishini taʼminlasin.
KSZ hududidagi davlat koʻchmas mulki tadbirkorlik subyektlariga biznes rejalarni bajarish, ish oʻrinlarini yaratish va saqlab qolish, barcha turdagi soliqlar va boshqa majburiy toʻlovlarni oʻz vaqtida toʻlash sharti bilan keyinchalik mulk huquqi berilgan holda 10 yilga uzoq muddatli ijaraga beriladi;
KSZ hududidagi koʻchmas davlat mulkidan ijara davrida foydalanish uchun ijaraga olingan maydonda amalga oshirilayotgan faoliyat turidan kelib chiqqan holda, ortib boradigan koeffitsiyentni qoʻllamasdan ijara toʻlovining eng kam stavkasi belgilanadi;
KSZ ishtirokchilariga investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish uchun yer uchastkalarini berish toʻgʻrisidagi qarorlar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 25-oktyabrdagi “Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari faoliyati samaradorligini oshirish borasidagi qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ–3356-son qarori bilan tashkil etilgan Buxoro viloyati erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari maʼmuriy kengashi tomonidan qabul qilinadi.
4. Buxoro viloyati erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari maʼmuriy kengashi bir oy muddatda:
mazkur qarorning 1-ilovasida koʻrsatilgan KSZ faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida qarorlar qabul qilsin;
Buxoro viloyati hokimligi mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan davlat unitar korxonasi shaklida yagona KSZ direksiyasini tashkil etsin.
5. Belgilansinki, KSZ direksiyasi va ishtirokchilariga 2020-yilning 1-noyabriga qadar ular egallab turgan maydondan kelib chiqqan holda hisoblanadigan yer soligʻining belgilangan eng kam miqdori – uch baravardan kam boʻlmagan yagona soliq toʻlovi boʻyicha qonunchilikda nazarda tutilgan talablar tatbiq etilmaydi.
6. Buxoro viloyati kichik sanoat zonalari va “Buxorotexnopark” DUK muhandislik-kommunikatsiya va ishlab chiqarish infratuzilmasini qayta tiklash ishlarining manzilli roʻyxati 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Buxoro viloyati erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari maʼmuriy kengashining asoslangan
hisob-kitoblari boʻyicha ushbu qarorning 2-ilovasiga muvofiq boʻlinish chegarasigacha Buxoro viloyati KSZ va “Buxorotexnopark” DUK muhandislik-kommunikatsiya va ishlab chiqarish infratuzilmasini qayta tiklash ishlarini bajarish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan mablagʻlar ajratsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi, Avtomobil yoʻllari davlat qoʻmitasi, “Oʻzbekenergo” AJ, “Oʻztransgaz” AJ, Buxoro viloyati hokimligi bir oy muddatda ushbu qarorning 2-ilovasiga muvofiq Buxoro viloyati KSZ va “Buxorotexnopark” DUK muhandislik-kommunikatsiya va ishlab chiqarish infratuzilmasini qayta tiklash ishlarini amalga oshirish uchun tarmoq jadvallarini tasdiqlasin va ularning soʻzsiz bajarilishini taʼminlasin.
7. Buxoro viloyati erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari maʼmuriy kengashi Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi va Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda:
ikki oy muddatda Buxoro viloyati iqtisodiyotining ehtiyojlari, shuningdek, mavjud mineral-xomashyo, qishloq xoʻjaligi resurslari va infratuzilmani hisobga olgan holda KSZ hududida tayyor mahsulotlar, materiallar va butlovchi buyumlarning import oʻrnini bosuvchi va eksportga yoʻnaltirilgan turlarini ishlab chiqarish korxonalarini joylashtirish boʻyicha aniq takliflar – “yoʻl xaritalari” ishlab chiqilishini taʼminlasin;
KSZ hududida oʻzlashtirish uchun taklif qilinayotgan tayyor mahsulotlar, materiallar va butlovchi buyumlarning import oʻrnini bosuvchi va eksportga yoʻnaltirilgan turlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni tadbirkorlik subyektlariga yetkazsin;
KSZ hududida loyihalarni amalga oshirishga tadbirkorlik subyektlarini jalb etish, ular bilan tizimli ishlar olib borish, shuningdek, KSZ hududida ishlab chiqarishni joylashtirish boʻyicha investitsiya buyurtmanomalarining sifatli va oʻz vaqtida koʻrib chiqilishini taʼminlasin;
tadbirkorlik subyektlariga KSZ hududida ishlab chiqarishni tashkil etish boʻyicha investitsiyaviy loyihalarning biznes-rejalarini ishlab chiqishda koʻmaklashsin.
Amalga oshirilgan chora-tadbirlarning samaradorligi va natijadorligi toʻgʻrisida 2018-yil 15-noyabr va 2019-yil 15-yanvarga qadar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga axborot berilsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi, Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va Iqtisodiyot vazirligi uch hafta muddatda KSZ hududida amalga oshirilayotgan loyihalarning natijadorligini oshirish maqsadida Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari huzuridagi kichik sanoat zonalarini boshqarish boʻyicha direksiyalarning vakolatlarini kengaytirish va masʼuliyatini kuchaytirishga doir takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi oʻrinbosari – “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ boshqaruvi raisi A.J.Ramatov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisi S.R.Xolmuradov, iqtisodiyot vaziri B.A.Xodjayev va Buxoro viloyati hokimi Oʻ.I.Barnoyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию малых промышленных зон в Бухарской области
В целях эффективного использования производственных площадей и объектов государственной собственности и хозяйственных обществ с долей государства, формирования благоприятных условий для активного привлечения инвестиций, дальнейшей поддержки развития новых конкурентоспособных производств и малых предприятий, обеспечения их концентрации на отдельных территориях с подведенной инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктурой, создания на этой основе новых рабочих мест в производственной сфере, повышения занятости и благосостояния населения:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, хокимията Бухарской области о создании в Бухарской области малых промышленных зон (далее – МПЗ) на базе неиспользуемых производственных площадей и объектов государственной собственности и хозяйственных обществ с долей государства по перечню согласно приложению № 1.
2. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с заинтересованными органами государственного и хозяйственного управления в месячный срок обеспечить в установленном порядке передачу хокимияту Бухарской области соответствующих неиспользуемых производственных площадей и объектов государственной собственности, а также инициирование рассмотрения на заседаниях органов управления хозяйственных обществ с долей государства вопросов о передаче хокимияту Бухарской области неиспользуемых производственных площадей и объектов согласно приложению № 1 к настоящему постановлению, с соответствующим уменьшением доли государства и доли органов хозяйственного управления в их уставных фондах на сумму остаточной (балансовой) стоимости передаваемых активов.
недвижимое государственное имущество, находящееся на территории МПЗ, предоставляется субъектам предпринимательства в долгосрочную аренду сроком на 10 лет, с последующим предоставлением права собственности при условии выполнения бизнес-планов, создания и сохранения рабочих мест, своевременной уплаты всех налогов и других обязательных платежей;
за пользование недвижимым государственным имуществом, находящимся на территории МПЗ, в период его аренды устанавливаются минимальные ставки арендной платы исходя из вида деятельности, осуществляемого на арендуемой площади, без применения повышающих коэффициентов;
принятие решений о предоставлении земельных участков участникам МПЗ для реализации инвестиционных проектов осуществляется административным советом свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области, образованным в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 октября 2017 года № ПП–3356 «О дополнительных мерах по повышению эффективности деятельности свободных экономических зон и малых промышленных зон».
4. Административному совету свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области в месячный срок:
принять решения об организации деятельности МПЗ, указанных в приложении № 1 к настоящему постановлению;
создать единую дирекцию МПЗ в форме государственного унитарного предприятия, финансируемого за счет средств хокимията Бухарской области.
5. Определить, что на дирекцию и участников МПЗ сроком до 1 ноября 2020 года не распространяется действие предусмотренного законодательством требования по уплате единого налогового платежа не ниже установленного минимального размера – трехкратной суммы земельного налога, исчисляемого исходя из занимаемой ими площади.
6. Утвердить Адресный перечень работ по восстановлению инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктуры малых промышленных зон Бухарской области и ГУП «Бухоротехнопарк» согласно приложению № 2.
Министерству финансов Республики Узбекистан по обоснованным расчетам административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области выделять средства из Государственного бюджета Республики Узбекистан на выполнение работ по восстановлению инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктуры МПЗ и ГУП «Бухоротехнопарк» до границы раздела согласно приложению № 2 к настоящему постановлению.
Министерству жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан, Государственному комитету Республики Узбекистан по автомобильным дорогам, АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз», хокимияту Бухарской области в месячный срок утвердить сетевые графики выполнения работ по восстановлению инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктуры МПЗ и ГУП «Бухоротехнопарк» согласно приложению № 2 к настоящему постановлению и обеспечить их безусловное исполнение.
7. Административному совету свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области совместно с Министерством экономики Республики Узбекистан, Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан:
в двухмесячный срок утвердить конкретные предложения – «дорожные карты» по размещению на территории МПЗ производств по выпуску импортозамещающих и экспортоориентированных видов готовой продукции, материалов и комплектующих изделий, с учетом потребности экономики Бухарской области, а также имеющихся минерально-сырьевых, сельскохозяйственных ресурсов и инфраструктуры;
довести до субъектов предпринимательства информацию о видах импортозамещающей и экспортоориентированной готовой продукции, материалов и комплектующих изделий, предлагаемых к освоению на территории МПЗ;
обеспечить привлечение к реализации проектов на территории МПЗ субъектов предпринимательства, проведение системной работы с ними, а также качественное и своевременное рассмотрение инвестиционных заявок на размещение производств на территории МПЗ;
оказать содействие субъектам предпринимательства в разработке бизнес-планов инвестиционных проектов по организации производств на территории МПЗ.
Об эффективности и результативности принятых мер доложить в Кабинет Министров Республики Узбекистан к 15 ноября 2018 года и 15 января 2019 года.
8. Государственному комитету по инвестициям, Государственному комитету по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции и Министерству экономики в трехнедельный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения касательно расширения полномочий и усиления ответственности дирекций по управлению малыми промышленными зонами при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и г. Ташкента с целью повышения результативности реализуемых проектов на территории МПЗ.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Раматова А.Ж., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Холмурадова С.Р., министра экономики Республики Узбекистан Ходжаева Б.А. и хокима Бухарской области Барноева У.И.