Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
2018-10-12 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-oktabr kuni Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Muloqotda davlat rahbarlari oliy darajadagi muzokaralarda erishilgan kelishuvlar doirasida koʻp qirrali ikki tomonlama hamkorlikning joriy holati va istiqbollarini muhokama qildilar.
Oʻzbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari oʻzaro savdo aylanmasi hajmi izchil ortib, nomenklaturasi kengayib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Hududlararo hamkorlik salohiyatidan samarali foydalanishga alohida eʼtibor qaratildi.
Sanoat, energetika, transport-kommunikatsiya, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalarda aniq qoʻshma loyihalar boʻyicha ishbilarmonlar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani taʼkidlandi.
Madaniy-gumanitar, taʼlim, sogʻliqni saqlash va turizm sohalaridagi faol hamkorlikni davom ettirish muhimligi, bu mamlakatlarimiz va xalqlarimiz oʻrtasidagi anʼanaviy doʻstlik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Prezidentlar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Tomonlar eng muhim masalalar, jumladan, mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash, zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi birgalikda samarali kurashish boʻyicha yondashuvlari mushtarak ekanini qayd etdilar.
Davlat rahbarlari Oʻzbekiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash yoʻlida intilishlari qatʼiy ekanini taʼkidladilar.

11 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
В ходе беседы главы государств обсудили текущее состояние и перспективы многопланового двустороннего сотрудничества в контексте достигнутых ранее договорённостей на высшем уровне.
Президенты Узбекистана и Казахстана с удовлетворением отметили устойчивый рост объёма взаимной торговли, расширение её номенклатуры. Особое внимание было уделено эффективному использованию потенциала межрегионального сотрудничества.
Подтверждена обоюдная заинтересованность в развитии делового сотрудничества – по конкретным проектам кооперации в промышленности, энергетике, транспортно-коммуникационной, сельскохозяйственной и других сферах.
Отмечена важность продолжения активного взаимодействия в сфере культурно-гуманитарных обменов, образования, здравоохранения и туризма, что будет содействовать дальнейшему укреплению традиционно дружественных отношений между двумя странами и народами.
Главы Узбекистана и Казахстана также обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов международного и регионального характера.
Стороны констатировали общность подходов к наиболее важным проблемам, в том числе обеспечению региональной безопасности и эффективному противодействию современным вызовам и угрозам.
Президенты подтвердили приверженность дальнейшему укреплению узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства.