“PROlogue” xalqaro kinofestivali qachon boʻlib oʻtadi?
Joriy yilning 27-30 noyabr kunlari Toshkent shahrida “PROlogue” xalqaro kinofestivali boʻlib oʻtadi.
Ilk bor Xalqaro maqomda oʻtkazilayotgan mazkur nufuzli tadbir Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi tomonidan “Oʻzbekkino” milliy agentligi, Toshkent shahar hokimligi, Kinematografiyani rivojlantirish markazi, Yosh kinoijodkorlar kengashi, Oʻzbekiston milliy kinokomissiyasi kabi bir qator hamkor tashkilotlar bilan birgalikda tashkil etiladi.
Festival dasturi “Toʻliq metrajli badiiy filmlar xalqaro tanlovi” , “Qisqa metrajli badiiy filmlar xalqaro tanlovi”, “Qisqa metrajli badiiy milliy filmlar tanlovi”dan iborat.
Festival doirasida, konferensiyalar, master-klasslar, brifing, kino sohasiga bogʻliq davra suhbatlari va retro filmlar namoyishi boʻlib oʻtishi koʻzda tutilmoqda.
Xalqaro jyuri tomonidan eng zoʻr deb topilgan film kinofestival Gran-Prisiga sazovor boʻladi. Shuningdek, festivalda boshqa nominatsialar boʻyicha ham gʻoliblar aniqlanadi.
Shu bilan birga, Festival direksiyasi oʻzbek va xalqaro kinoning rivojlanishiga oʻz xissasini qoʻshgan ijodkorlarni sovrinlar bilan taqdirlashni ham rejalashtirib qoʻygan.
Kinofestivalda ishtirok etish uchun talabnomalarni 2018 yilning 27 oktyabrigacha www.prologuefilmfestival.com saytida koʻrsatilgan talablar boʻyicha topshirish imkoniyati mavjud.

2018-10-11 | Culture
This large-scale event is organized by Uzbekistan Youth Union in cooperation with Uzbekkino National Agency, Tashkent city administration, Cinematography Development Center, Young Cinematographers Council, Uzbekistan National Film Commission and other partners.
Conferences, master classes, roundtable discussions devoted to issues of development of cinematography, retro films and other events will be held within the framework of the festival.
The best film, recognized by the jury, will receive the Grand Prix of the film festival. Participants will also be able to compete in such nominations as the best director, best actor and actress, and others.
The festival directorate also plans to award participants who have contributed to development of Uzbek and world cinematography.
Anyone who wants to take part in the festival can apply before October 27 of the current year. All details can be found on the official film festival website: www.prologuefilmfestival.uz