“PROlogue” xalqaro kinofestivali qachon boʻlib oʻtadi?
Joriy yilning 27-30 noyabr kunlari Toshkent shahrida “PROlogue” xalqaro kinofestivali boʻlib oʻtadi.
Ilk bor Xalqaro maqomda oʻtkazilayotgan mazkur nufuzli tadbir Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi tomonidan “Oʻzbekkino” milliy agentligi, Toshkent shahar hokimligi, Kinematografiyani rivojlantirish markazi, Yosh kinoijodkorlar kengashi, Oʻzbekiston milliy kinokomissiyasi kabi bir qator hamkor tashkilotlar bilan birgalikda tashkil etiladi.
Festival dasturi “Toʻliq metrajli badiiy filmlar xalqaro tanlovi” , “Qisqa metrajli badiiy filmlar xalqaro tanlovi”, “Qisqa metrajli badiiy milliy filmlar tanlovi”dan iborat.
Festival doirasida, konferensiyalar, master-klasslar, brifing, kino sohasiga bogʻliq davra suhbatlari va retro filmlar namoyishi boʻlib oʻtishi koʻzda tutilmoqda.
Xalqaro jyuri tomonidan eng zoʻr deb topilgan film kinofestival Gran-Prisiga sazovor boʻladi. Shuningdek, festivalda boshqa nominatsialar boʻyicha ham gʻoliblar aniqlanadi.
Shu bilan birga, Festival direksiyasi oʻzbek va xalqaro kinoning rivojlanishiga oʻz xissasini qoʻshgan ijodkorlarni sovrinlar bilan taqdirlashni ham rejalashtirib qoʻygan.
Kinofestivalda ishtirok etish uchun talabnomalarni 2018 yilning 27 oktyabrigacha www.prologuefilmfestival.com saytida koʻrsatilgan talablar boʻyicha topshirish imkoniyati mavjud.

Международный кинофестиваль “PROlogue” пройдет в ноябре
С 27 по 30 ноября 2018 года в Ташкенте впервые в статусе международного пройдет кинофестиваль «PROlogue».
Это масштабное мероприятие организовано Союзом молодежи Узбекистана совместно с Национальным агентством «Узбеккино», хокимиятом города Ташкента, Центром развития кинематографии, Советом молодых кинематографистов, Национальной кинокомиссией Узбекистана и другими партнерами.
Конкурсная программа фестиваля:
Международный конкурс полнометражного игрового кино;
Международный конкурс короткометражного игрового кино;
Конкурс национального короткометражного игрового кино.
В рамках фестиваля пройдут конференции, мастер-классы, “круглые столы”, посвященные вопросам развития кинематографии, показы ретро фильмов и другие мероприятия.
Фильм, признанный жюри лучшим, получит Гран при кинофестиваля. Участники смогут также побороться в таких номинациях, как лучший режиссер, лучший актер и актриса и других.
Также дирекция фестиваля планирует наградить деятелей, внесших вклад в развитие узбекского и мирового кинематографа.
Все, кто хотят принять участие в фестивале, могут подать заявку до 27 октября текущего года. Со всеми подробностями можно ознакомиться на официальном сайте кинофестиваля: www.prologuefilmfestival.uz