Mudofaa qurilishi va Qurolli Kuchlarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2018-yil 10-oktabr kuni mudofaa qurilishi va Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarini rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan xizmat yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda qoʻshinlarning jangovar shayligi va jangovar qobiliyatini yanada oshirish, ularni zamonaviy qurol-yarogʻ va harbiy texnika bilan taʼminlash, mavjud qurol-yarogʻ namunalarini modernizatsiya qilish, mintaqa va dunyo mamlakatlari bilan harbiy va harbiy-texnik hamkorlikni faollashtirish, harbiy shaharchalar infratuzilma obyektlarini, qoʻshinlarning texnik va front orti taʼminoti tizimlarini rivojlantirish, shuningdek, harbiy xizmatchilar, ularning oila aʼzolari va Qurolli Kuchlar faxriylarini ijtimoiy muhofaza qilish masalalari muhokama qilindi.
Harbiy okrug qoʻmondonliklarining harbiy-maʼmuriy sektorlar rahbariyati bilan yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, qoʻshinlarning kundalik samarali faoliyatini tashkil etishda qoʻshilma va qismlar komandirlariga koʻmaklashish, harbiy xizmatchilarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish borasidagi hamkorlik faoliyatining oraliq yakunlari ham koʻrib chiqildi.
Mudofaa vazirligi masʼul mansabdor shaxslarining qoʻshinlarning samarali jangovar va maʼnaviy-maʼrifiy tayyorgarligini oshirish, boshqaruv organlari, birlashmalar, qoʻshilma va qismlar, oliy harbiy taʼlim muassasalari, shuningdek, mahalliy harbiy boshqaruv organlari tomonidan amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisidagi maʼruzalari tinglandi.
Mudofaa vazirligining axborotiga koʻra, hisobot davrida jami 120 dan ortiq tezkor-jangovar tayyorgarlik tadbirlari oʻtkazilgan, ularda tegishli vazirlik va idoralarning 15 mingdan ziyod harbiy xizmatchilari, shuningdek, davlat va xoʻjalik boshqaruvi, mahalliy davlat hokimiyati organlari vakillari ishtirok etgan.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida harbiy okruglarning jangovar imkoniyatlari sezilarli darajada kengaydi, doimiy shay holatdagi va maxsus topshiriqli mutlaqo yangi boʻlinmalar tuzildi. Koʻrilgan chora-tadbirlar tufayli qoʻshinlarning jangovar tayyorgarlik samaradorligi oshdi, boʻlinmalar jangovar shayligining vaqtga doir koʻrsatkichlari ikki barobar qisqartirildi, shaxsiy tarkibning professionallik darajasi yuksaldi.
Qisqa muddatda xorijning ilgʻor texnologiyalari va zamonaviy oʻquv vositalarini oʻzida mujassam etgan yangilangan Qurolli Kuchlar akademiyasi tashkil etildi.
Xizmat yigʻilishi yakunlari boʻyicha Prezidentimiz tomonidan Qurolli Kuchlar faoliyatini yanada takomillashtirish va umuman mamlakat mudofaa qobiliyatini yuksaltirishning ustuvor yoʻnalish va vazifalari belgilab berildi. Qurolli Kuchlarni yanada isloh qilish boʻyicha tegishli qarorlar qabul qilindi.

Рассмотрены вопросы оборонного строительства и развития Вооруженных сил
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 октября 2018 года состоялось служебное совещание по вопросам оборонного строительства и развития Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
На нем обсуждены вопросы дальнейшего повышения боеготовности и боеспособности войск, оснащения их современным вооружением и военной техникой, модернизации имеющихся образцов вооружения, активизации военного и военно-технического сотрудничества со странами региона и мира в целом, развития объектов инфраструктуры военных городков, систем технического и тылового обеспечения войск, а также социального обеспечения военнослужащих, членов их семей и ветеранов Вооруженных Сил.
Также рассмотрены промежуточные итоги совместной деятельности командования военных округов с руководством военно-административных секторов по военно-патриотическому воспитанию молодежи, содействию командирам соединений и частей в организации эффективной повседневной деятельности войск, усилению социальной защиты военнослужащих.
Заслушаны доклады ответственных должностных лиц Министерства обороны о проделанной работе по повышению эффективности боевой и духовно-просветительской подготовки войск, деятельности органов управления, объединений, соединений и частей, высших военных учебных заведений, а также местных органов военного управления.
По информации Министерства обороны, за отчетный период проведено более 120 мероприятий оперативно-боевой подготовки, в которых приняли участие свыше 15 тысяч военнослужащих силовых министерств и ведомств, а также представители органов государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах.
В результате проведенной работы значительно повысились боевые возможности военных округов, сформированы совершенно новые подразделения постоянной готовности и специального назначения. Благодаря принятым мерам повышена эффективность боевой подготовки войск, временные показатели боеготовности подразделений сокращены вдвое, значительно возрос уровень профессионализма личного состава.
За короткий период времени была создана обновленная Академия Вооруженных Сил, вобравшая в себя передовые зарубежные технологии и современные средства обучения.
По итогам служебного совещания Президентом нашей страны определены приоритетные направления и задачи дальнейшего совершенствования деятельности Вооруженных Сил и повышения обороноспособности страны в целом. Приняты соответствующие решения по дальнейшему реформированию Вооруженных Сил.