Prezident Shavkat Mirziyoyev Luvr muzeyida boʻldi
Dunyodagi eng mashhur muzeylardan biri boʻlmish Luvr Fransiyaning oʻziga xos “tashrif qogʻozi”dir. U badiiy kolleksiyasi boʻyicha jahonda birinchi, maydonining kattaligi boʻyicha ikkinchi oʻrinda turadi. Ushbu muzeyga har yili qariyb 10 million sayyoh tashrif buyuradi.
Muzey binosi 1190 yilda Fransiya qiroli Filippe Avguste tomonidan qalʼa sifatida bunyod etilgan. Luvr soʻzi mazkur mudofaa qoʻrgʻoni nomidan olingan. U bir necha asr davomida Fransiya qirollarining qarorgohi boʻlgan. Keyinchalik Versal saroyi qurilgach, 1793 yilda muzeyga aylantirilgan.
Luvr muzeyida eramizdan avvalgi 7 asrdan hozirgi davrgacha mansub boʻlgan 300 mingdan ziyod eksponat saqlanadi. Muzey zallarida ularning faqat 35 mingtasigina namoyish etiladi. “Miloslik Venera” haykali va Xammurapi qonunlari ustuni, Leonardo da Vinchining “Jokonda” va Yan Vermeyerning “Chevar qiz” kartinalari ular orasida eng mashhurlaridir.
Muzey eksponatlari 6 ta kolleksiyaga ajratilgan. Sharq kolleksiyasining oʻzi 24 ta zalni egallagan. U yerda mamlakatimiz tarixiga oid minglab ashyolar bor. Jumladan, Amir Temur bobomizning Qirol Karl VIga yozgan maktubi, Ahmad Yassaviy maqbarasi uchun Sohibqiron yasattirgan shamdonlardan biri, qadimiy qurol-aslahalar, qabrtoshlardagi bitiklar va boshqa buyumlar buyuk oʻtmishdan soʻzlaydi.
Davlatimiz rahbari ushbu eksponatlarni tomosha qildi, ularning tarixi bilan qiziqdi. Oʻzbekiston va Fransiya muzeylari hamkorligida koʻrgazmalar tashkil etish, olimlar oʻrtasida ilmiy va madaniy aloqalarni kengaytirish zarurligini qayd etdi.

2018-10-10 | Politics
The Louvre is a world-famous museum, the world’s largest on art collection and the second largest for its area. Almost 10 million tourists visit this museum every year.
The museum’s building was erected in 1190 as a castle-fortress by the King of France Philippe Auguste. For several centuries it served as the residence of France’s kings. After construction of the Palace of Versailles in 1793 the castle was turned into a museum.
The Louvre has over 300 thousand exhibits, the most ancient of which date back to the 7th century BC. Only 35 thousand exhibits are exhibited in the halls of the museum. The most popular among them are the Venus de Milo and the Law Code of Hammurabi, the Mona Lisa by Leonardo da Vinci and the Lacemaker by Johannes Vermeer.
Museum’s exhibits are grouped into 6 collections. The collection of the East alone occupies 24 rooms. There are thousands of exhibits about the history of Uzbekistan. In particular, the letter of Amir Temur to King Charles VI, one of the candlesticks made for the mausoleum of Yassawi by the order of Sahibkiran, inscriptions on tombstones and other objects.
The President of Uzbekistan examined these exhibits, became acquainted with their history. He noted the need for organizing joint exhibitions of museums of Uzbekistan and France, expansion of scientific and cultural ties between the two countries, the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan reports.