Prezident Shavkat Mirziyoyev Luvr muzeyida boʻldi
Dunyodagi eng mashhur muzeylardan biri boʻlmish Luvr Fransiyaning oʻziga xos “tashrif qogʻozi”dir. U badiiy kolleksiyasi boʻyicha jahonda birinchi, maydonining kattaligi boʻyicha ikkinchi oʻrinda turadi. Ushbu muzeyga har yili qariyb 10 million sayyoh tashrif buyuradi.
Muzey binosi 1190 yilda Fransiya qiroli Filippe Avguste tomonidan qalʼa sifatida bunyod etilgan. Luvr soʻzi mazkur mudofaa qoʻrgʻoni nomidan olingan. U bir necha asr davomida Fransiya qirollarining qarorgohi boʻlgan. Keyinchalik Versal saroyi qurilgach, 1793 yilda muzeyga aylantirilgan.
Luvr muzeyida eramizdan avvalgi 7 asrdan hozirgi davrgacha mansub boʻlgan 300 mingdan ziyod eksponat saqlanadi. Muzey zallarida ularning faqat 35 mingtasigina namoyish etiladi. “Miloslik Venera” haykali va Xammurapi qonunlari ustuni, Leonardo da Vinchining “Jokonda” va Yan Vermeyerning “Chevar qiz” kartinalari ular orasida eng mashhurlaridir.
Muzey eksponatlari 6 ta kolleksiyaga ajratilgan. Sharq kolleksiyasining oʻzi 24 ta zalni egallagan. U yerda mamlakatimiz tarixiga oid minglab ashyolar bor. Jumladan, Amir Temur bobomizning Qirol Karl VIga yozgan maktubi, Ahmad Yassaviy maqbarasi uchun Sohibqiron yasattirgan shamdonlardan biri, qadimiy qurol-aslahalar, qabrtoshlardagi bitiklar va boshqa buyumlar buyuk oʻtmishdan soʻzlaydi.
Davlatimiz rahbari ushbu eksponatlarni tomosha qildi, ularning tarixi bilan qiziqdi. Oʻzbekiston va Fransiya muzeylari hamkorligida koʻrgazmalar tashkil etish, olimlar oʻrtasida ilmiy va madaniy aloqalarni kengaytirish zarurligini qayd etdi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил музей Лувр
Лувр - всемирно известный музей, визитная карточка Франции. Является крупнейшим в мире по художественной коллекции и вторым по величине площади. Ежегодно этот музей посещают почти 10 миллионов туристов.
Здание музея было возведено в 1190 году в качестве замка-крепости французским королем Филиппом-Августом. Несколько веков оно служило резиденцией королей Франции. После строительства Версальского дворца замок в 1793 году был превращен в музей.
В Лувре хранятся свыше 300 тысяч экспонатов, самые древние из которых относятся к 7 веку до нашей эры. В залах музея выставлено лишь 35 тысяч экспонатов. Самыми популярными среди них являются «Венера Милосская» и свод законов Хаммурапи, “Мона Лиза” Леонардо да Винчи и “Кружевница” Яна Вермеера.
Экспонаты музея сгруппированы в 6 коллекций. Одна только коллекция Востока занимает 24 зала. Здесь имеются тысячи экспонатов касательно истории нашей страны. В частности, письмо Амира Темура королю Карлу VI, одна из изготовленных по приказу Сахибкирана подсвечников для мавзолея Яссави, надписи на надгробиях и другие предметы.
Глава нашего государства осмотрел эти экспонаты, поинтересовался их историей. Отметил необходимость организации совместных выставок музеев Узбекистана и Франции, расширения научных и культурных связей между нашими странами.