Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan qonuni loyihasi Hukumat tomonidan maʼqullandi
Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan ayrim qonun hujjatlariga “Jamoatchilik nazorati toʻgʻrisida”gi Qonundan kelib chiqib oʻzgartishlar va qoʻshimcha kiritish toʻgʻrisida”gi Qonuni loyihasi Hukumat tomonidan maʼqullandi.
Qonun loyihasini qabul qilishning asosiy maqsadi Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlarini 2018 yilning 12 aprelidagi “Jamoatchilik nazorati toʻgʻrisida”gi OʻRQ–474-son Qonunida belgilangan qoidalar bilan oʻzaro muvofiqlashtirish hisoblanadi.
Xususan, mazkur Qonunning 3-moddasiga muvofiq:
Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari, shuningdek qonun hujjatlarida belgilangan tartibda roʻyxatga olingan nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari jamoatchilik nazorati subyektlaridir;
Jamoatchilik nazorati jamoatchilik kengashlari, komissiyalari va boshqa jamoatchilik tashkiliy tuzilmalari tomonidan ham qonun hujjatlariga asosan amalga oshirilishi mumkin.
Shunga koʻra, mazkur Qonun loyihasida tegishli moddaning mazmunidan kelib chiqqan holda, “xodimlarning boshqa vakillik organlari” soʻzlarini “qonun hujjatlarida belgilangan tartibda jamoatchilik nazorati subyektlari” soʻzlari bilan almashtirish taklif etilmoqda.

Правительство одобрило проект закона, разработанный Министерством юстиции
Разработанный Министерством юстиции Республики Узбекистан проект закона о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты исходя из Закона “Об общественном контроле” одобрен правительством.
Основная цель разработки данного проекта закона — приведение некоторых законодательных актов в соответствие с нормами Закона Республики Узбекистан от 12 апреля 2018 года ЗРУ-474 “Об общественном контроле”.
В частности, в соответствии со статьей 3 данного Закона:
Субъектами общественного контроля являются граждане Республики Узбекистан, органы самоуправления граждан, а также негосударственные некоммерческие организации, средства массовой информации, зарегистрированные в установленном законодательством порядке.
Общественный контроль может осуществляться также общественными советами, комиссиями и иными общественными организационными структурами в соответствии с законодательством.
Исходя из содержания соответствующей статьи в проекте закона предлагается слова “другие представительные органы работников” заменить словами “в установленном в законодательных актах порядке субъекты общественного контроля”.