Oʻzbekiston va Qozogʻiston Adliya organlari oʻrtasida hamkorlik yangi bosqichga koʻtarilmoqda
2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq, Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishi sifatida belgilandi.
Xususan, Oʻzbekiston va Qozogʻiston rahbarlarining faol hamkorligi va birgalikdagi saʼy-harakatlari tufayli munosabatlarni mustahkamlashda katalizator boʻlib xizmat qiluvchi sheriklikning barcha sohalarida salmoqli qadamlar qoʻyildi.
Shu tariqa 2018 yilning 17-28 sentyabr kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligining masʼul xodimlari tajriba almashish doirasida Qozogʻiston Respublikasi Adliya vazirligi faoliyati bilan tanishdi.
Mazkur tashrif Qozogʻistonda “Oʻzbekiston yili” deb eʼlon qilingan yilda amalga oshirilganida ramziy va chuqur amaliy maʼno bor.
Uchrashuv doirasida Qozogʻiston Respublikasi Adliya vaziri M.Beketayev davlat tomonidan ilgʻor xorijiy tajribani oʻrganish va milliy qonunchilikning xalqaro standartlarga muvofiqligini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilayotganligini taʼkidladi. Bu borada yagona davlat huquqiy siyosatini oʻtkazishga masʼul Markaziy Osiyo mintaqasining Adliya organlari oʻrtasida strategik hamkorlikni yoʻlga qoʻyish muhimligi qayd etildi.
Mazkur chora-tadbirlar savdo-iqtisodiy munosabatlarini yoʻlga qoʻyishga yoʻnaltirish uchun tomonlarga tajriba almashish yoʻli bilan qoʻshni mamlakatlar qonunchiligini uygʻunlashtirishga yordam beradi. Tashrif dasturi nafaqat Qozogʻiston Adliya vazirligining departament va boshqarmalari, balki Intellektual mulk milliy instituti, Qonunchilik instituti, Respublika huquqiy axborot markazi, Sud-ekspertizalari markazi, Ostona shahrining Adliya departamenti faoliyati taqdimotini ham koʻzda tutadi.
Shuningdek, aholiga xizmat koʻrsatish markazlaridan biriga tashrif buyurish orqali “Fuqarolar uchun hukumat” davlat korporatsiyasi faoliyati oʻrganildi. Qozogʻiston Respublikasi hukumatining 2013 yil 18 sentyabrdagi 983-sonli qarori bilan 709 davlat xizmatlarini mujassam qilgan davlat xizmatlari reyestri tasdiqlangan.
Intellektual mulk milliy institutiga tashrif doirasida qozogʻistonlik hamkasblar Qozogʻistonda intellektual mulk huquqlarini himoya qilish va saqlash xususiyatlari haqida soʻzlab berdi. Mazkur sohada davlat siyosatini shakllantirish va amalga oshirish Adliya organlari vakolatiga kirishini taʼkidlash joiz.
“Davlat xizmatlari toʻgʻrisida”gi qonun qabul qilinishini nazarda tutuvchi Oʻzbekiston Respublikasida maʼmuriy islohotlar konsepsiyasi ijrosi jarayonida maʼmuriy davlat xizmatchilari mehnatiga haq toʻlashning yangi, sifatli tizimini aprobatsiya qilish boʻyicha Qozogʻiston tajribasi eʼtiborga molik.
Demak, 2018 yildan boshlab sinov tariqasida Qozogʻiston Respublikasining davlat xizmati va korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Ostona shahri va Mangʻit viloyati adliya vazirligi va akimatlarining maʼmuriy davlat xizmatchilari uchun fakt-ballar shkalasi asosida mehnatga haq toʻlashning yangi tizimi joriy etildi.
Shu bilan birga, haq toʻlash darajasi davlat xizmatchisi davlat organi strategik maqsadlariga erishishga qanday hissa qoʻshayotganligiga bogʻliq boʻladi. Bonuslarni toʻlash esa oʻrnatilgan shkalaga muvofiq davlat xizmatchisi olgan aniq bahodan kelib chiqib belgilanadi. Bonuslarni faqat yuksak natijalarga erishayotgan xizmatchilar qoʻlga kiritadi. Buning uchun esa davlat xizmati va korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan ular faoliyati samaradorligini baholaydigan tizim joriy etilgan.
Qozogʻiston Respublikasi Adliya vazirligida shuningdek, huquqiy monitoring, notariuslar, advokatlar, xususiy sud ijrochilari, sud ekspertlari faoliyatini muvofiqlashtirish va litsenziya berish sohasida ham katta tajriba toʻplangan.

Сотрудничество между органами юстиции Узбекистана и Казахстана
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 – 2021 годах главным приоритетом внешней политики нашей страны определен регион Центральной Азии.
В частности, благодаря совместным усилиям и активной деятельности глав Узбекистана и Казахстана сделаны крупные шаги во всех сферах сотрудничества, которые служат катализатором укрепления отношений, в том числе на уровне министерств и ведомств.
Так, в рамках обмена опытом с 17 по 28 сентября 2018 года ответственные сотрудники Министерства юстиции Республики Узбекистан ознакомились с деятельностью Министерства юстиции Республики Казахстан.
Символично, что данный визит состоялся в год, объявленный в Казахстане годом Узбекистана, и был наполнен глубоким практическим содержанием.
В ходе встречи, министр юстиции Республики Казахстан М. Бекетаев отметил, что государством уделяется отдельное внимание изучению передового зарубежного опыта и обеспечению соответствия национального законодательства международным стандартам. В этом плане, подчеркнута важность выстраивания стратегического партнерства между органами юстиции региона Центральной Азии, ответственными за проведение единой государственной правовой политики.
Данная мера, способствует гармонизации законодательства соседних стран путем обмена опытом с тем, чтобы сторонам было легче ориентироваться при выстраивании торгово-экономических отношений.
Программа пребывания предусматривала не только презентацию деятельности департаментов и управлений Министерства юстиции Казахстана, но и таких структурных подразделений, как Национальный институт интеллектуальной собственности, Институт законодательства, Республиканский центр правовой информации, Центр судебных экспертиз, Департамента юстиции города Астаны.
Также изучена деятельность Государственной корпорации «Правительство для граждан» путем посещения одного из Центров обслуживания населения. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 983 утвержден Реестр государственных услуг, который включает в себя 709 государственных услуг.
В ходе визита в Национальный институт интеллектуальной собственности, казахстанские коллеги рассказали об особенностях охраны и защиты прав интеллектуальной собственности в Казахстане. Следует отметить, что формирование и реализация государственной политики в этой области отнесена к компетенции органов юстиции.
В свете реализации Концепции административной реформы в Республике Узбекистан, предусматривающей принятие Закона «О государственной службе», интересным является казахстанский опыт по апробированию качественно новой системы оплаты труда административных государственных служащих.
Так, с 2018 года в пилотном режиме для административных государственных служащих Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, Министерства юстиции и акиматов города Астаны и Мангистауской области внедрена новая система оплаты труда на основе факторно-балльной шкалы.
Тем самым, уровень оплаты будет зависеть от того, какой вклад вносится государственным служащим в достижение стратегических целей государственного органа. А выплата бонусов будет определяться исходя из конкретной оценки, полученной госслужащим в соответствии с установленной шкалой. Бонусы будут получать только результативные служащие, для чего Агентством по делам государственной службы и противодействию коррупции введена система оценки эффективности их деятельности.
В Министерстве юстиции Республики Казахстан также накоплен большой опыт в сфере правового мониторинга, координации и лицензирования деятельности нотариусов, адвокатов, частных судебных исполнителей, судебных экспертов.