Oʻzbekiston Prezidenti Fransiya Senati Raisi bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8 oktyabr kuni Parij shahrida Fransiya Respublikasi Senati Raisi Jerar Larshe bilan uchrashdi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
Senat Fransiya parlamentining yuqori palatasi boʻlib, uning aʼzolari umumiy bilvosita ovoz berish yoʻli bilan saylanadi hamda mamlakat hududlariga vakillik qiladi.
Senatorlar qonun loyihalarini qoʻmitalarda ishlab chiqish, yalpi majlislarda muhokama qilish va maʼqullash orqali qonun hujjatlarini ishlab chiqishda ishtirok etadi.
Davlatimiz rahbari Senat Raisini samimiy qutlar ekan, uni Fransiya Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 60 yilligi bilan tabrikladi. Ushbu sana munosabati bilan yurtimizda oʻzbek va fransuz tillarida chop etilgan Fransiya Konstitutsiyasining ilk nusxasini sovgʻa qildi. Jerar Larshe bu kitobni katta mamnuniyat bilan qabul qildi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz parlamentlari oʻrtasidagi hamkorlik ulardagi doʻstlik guruhlari ishi tufayli ancha faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda Oʻzbekiston Oliy Majlisining ikkala palatasida ham Fransiya parlamenti bilan hamkorlik guruhlari tashkil etilgan. Fransiya Senatida “Fransiya – Markaziy Osiyo” parlamentlararo guruhi, quyi palata – Milliy assambleyada “Fransiya - Oʻzbekiston” doʻstlik guruhi faoliyat yuritmoqda.
Jahonning ilgʻor davlatlaridan biri Fransiya bilan hamkorlik siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi keng koʻlamli amaliy aloqalarni qamrab olgan.
Mamlakatlarimiz ishbilarmon doiralari va hududlari oʻrtasidagi munosabatlarni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Qonun chiqaruvchi organlar bozor iqtisodiyoti, qonun va inson huquqlari ustuvor boʻlgan kuchli fuqarolik jamiyatiga asoslangan davlatni barpo etishda, shuningdek, xorijiy hamkorlar bilan doʻstona munosabatlarni rivojlantirishda muhim oʻrin tutishi qayd etildi.
Parlamentlararo aloqalarni aniq yoʻnalishlar boʻyicha, jumladan, qoʻshma tadbirlar va oʻzaro tashriflarni muntazam tashkil etish, huquqiy bazani takomillashtirish va tajriba almashish orqali rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Bu mamlakatlarimiz va xalqlarimiz oʻrtasida turli sohalardagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Fransiya Senati Raisi mamlakatimizda iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, aholi farovonligini oshirish va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etish borasida amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohot va yangilanishlarni yuksak baholadi.
Oʻzbekiston yaxshi qoʻshnichilik, hamkorlik va manfaatlarni oʻzaro hisobga olish tamoyillariga asoslangan konstruktiv mintaqaviy siyosat olib borayotganini alohida taʼkidladi.
Davlatimiz rahbarining Fransiyaga ilk rasmiy tashrifi uzoq istiqbolga moʻljallangan amaliy hamkorlikning, jumladan, mamlakatlarimiz parlamentlari oʻrtasidagi aloqalarning yangi yoʻnalishlarini belgilab olishga xizmat qilishi qayd etildi.
Jerar Larshe Fransiya Oʻzbekiston bilan doʻstlik rishtalari, samarali sheriklik munosabatlarini mustahkamlash yoʻlida parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish va ularga tizimli tus berishga tayyor ekanini taʼkidladi.

Президент Узбекистана встретился с Председателем Сената Франции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 октября в Париже встретился с Председателем Сената Французской Республики Жераром Ларше.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул.
Сенат является верхней палатой Парламента, избирается всеобщим непрямым голосованием и обеспечивает представительство местных территориальных общин.
Сенаторы активно участвуют в разработке законодательных актов, в частности через разработку проектов законов в комитетах, их последующего обсуждения и одобрения на пленарных заседаниях.
Глава нашего государства, тепло приветствуя Председателя Сената, поздравил его с 60-летием принятия Конституции Французской Республики. Подарил ему первый экземпляр изданного в связи с этим Конституции Франции на узбекском и французском языках. Жерар Ларше принял подарок с большим удовольствием.
Шавкат Мирзиёев с глубоким удовлетворением отметил активизацию межпарламентского взаимодействия, особенно по линии групп дружбы парламентов двух стран.
Сегодня в обеих палатах Олий Мажлиса созданы группы по сотрудничеству с Парламентом Франции. Во французском Сенате функционирует межпарламентская группа «Франция-Центральная Азия», в Национальной ассамблее, являющейся нижней палатой французского парламента, - группа дружбы «Франция-Узбекистан».
Сотрудничество с Францией – одной из ведущих мировых держав - охватывает широкий спектр взаимоотношений, которые включают двустороннее практическое сотрудничество в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Особое внимание уделяется расширению контактов между деловыми кругами и регионами двух стран.
Подчеркнута роль законодательных органов в развитии государства с рыночной экономикой и сильным гражданским обществом, основанным на верховенстве закона и правах человека, а также развитии дружественных отношений с зарубежными партнёрами.
Обсуждены вопросы развития межпарламентских связей по конкретным направлениям, в том числе путем проведения мероприятий и взаимных визитов на регулярной основе, совершенствования правовой базы и обмена опытом.
Это будет содействовать расширению взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами и народами по различным направлениям.
Председатель Сената Франции дал высокую оценку проводимым в нашей республике масштабным реформам и преобразованиям по кардинальной модернизации экономики, повышению благосостояния населения  и построению сильного гражданского общества.
Он особо отметил проведение Узбекистаном конструктивной региональной политики, основанной на принципах добрососедства, взаимовыгодного сотрудничества и учета интересов друг друга.
Подчеркнуто, что первый официальный визит главы нашего государства во Францию позволит определить новые направления практического взаимодействия на долгосрочную перспективу, в том числе по линии парламентов двух государств.
Жерар Ларше выразил готовность французской стороны к дальнейшему развитию межпарламентских связей и приданию им системного характера в целях развития всесторонних и плодотворных уз дружбы и партнёрства  с Узбекистаном во благо интересов народов двух стран.