Davlat moliyaviy nazorati bosh boshqarmasi va uning hududiy boshqarmalari tomonidan 2018 yilning 3-choragida byudjet tashkilotlarida oʻtkazilgan nazorat tadbirlari natijalari toʻgʻrisida maʼlumot
Davlat moliyaviy nazorati bosh boshqarmasi va uning hududiy boshqarmalari tomonidan 2018 yilning 3-choragida Hukumat va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning topshiriqlari hamda jismoniy shaxslarning murojaatlari asosida byudjet tashkilotlarida jami 1 334 ta davlat moliyaviy nazorati tadbirlari oʻtkazildi.
Oʻtkazilgan nazorat tadbirlaridan 1 111 tasida moliyaviy intizomga rioya qilinmay sarflangan mablagʻlar 16,6 mlrd.soʻmni, shundan kamomad va oʻzlashtirishlar 4,5 mlrd.soʻmni, noqonuniy xarajatlar 12,1 mlrd.soʻmni tashkil etdi.
Nazorat tadbirlarini oʻtkazish jarayonida va uning natijalari yuzasidan berilgan koʻrsatmalarga asosan aniqlangan 11,2 mlrd.soʻm miqdoridagi notoʻgʻri sarflangan mablagʻlar belgilangan tartibda tiklanishi taʼminlandi hamda 710 ta nazorat tadbirlari hujjatlari huquqiy baho berish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga yuborildi.
Shuningdek, hisobot davrida byudjet intizomini buzgan byudjet tashkilotlarining 20 nafar rahbar va mansabdor shaxslari 13,9 mln.soʻm miqdorida maʼmuriy javobgarlikka tortildi.

Информация о результатах контрольных мероприятий, проведенных Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в бюджетных организациях в 3-квартале 2018 года
2018-10-08 | Экономика
По поручениям Правительства и правоохранительных органов, а также по обращениям физических лиц Главным управлением Государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 3-квартале 2018 года в бюджетных организациях были проведены всего 1 334 контрольных мероприятия.
Из проведённых контрольных мероприятий в 1 111 выявлено расходование средств с нарушением финансовой дисциплины на сумму 16,6 млрд.сум, в том числе недостачи и присвоения на сумму 4,5 млрд.сум, незаконные расходы на сумму 12,1 млрд.сум.
В ходе проведения контрольных мероприятий, а также по их итогам обеспечено восстановление 11,2 млрд.сум средств в установленном порядке, материалы по 710 контрольным мероприятиям переданы правоохранительным органам для принятия мер, установленных законодательством.
Также, 20 руководителей и должностных лиц бюджетных организаций, допустивших нарушения бюджетной дисциплины были привлечены к административной ответственности на сумму 13,9 млн.сум.