XTV delegatsiyasi va USAID taʼlim sohasida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qilishdi
2018-10-08 | Ta’lim
Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov rahbarligidagi Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi AQSHning xalqaro hamkorlik boʻyicha agentligi (USAID) maʼmuriyatining katta yordamchisi Gloriya Stil bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar xalq taʼlimi yoʻnalishida hamkorlikni oʻrnatish, jumladan, Oʻzbekiston maktablarida ingliz tilini, jumladan, STEM-taʼlimni joriy etish masalalarini muhokama qilishdi.
Sherzod Shermatov qayd etdi: “STEM-taʼlimni joriy etarkanmiz, bizning fuqarolarimiz mamlakatni tark etmagan holda yuqori maosh toʻlanadigan ishni topishlarini istaymiz”.
Muzokaralar chogʻida taʼlim sohasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun AQSH mablagʻlarini jalb qilish, oʻqituvchilar va maktab direktorlarining malakasini oshirish, ingliz tili va boshqa tillarni oʻrgatish masalalari muhokama qilindi.

Делегация МНО и USAID обсудили вопросы реализации совместных проектов в сфере образования
Делегация Узбекистана во главе с министром народного образования Шерзодом Шерматовым провела встречу со старшим помощником администратора Агентство США по международному содействию (USAID) Глорией Стил.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы установления сотрудничества в сфере образования, включая обучения детей английскому языку и внедрения STEM-образования в школах Узбекистана.
Шерзод Шерматов отметил: «Внедряя STEM-образования мы хотим, чтобы наши граждане могли найти высокооплачиваемую и интеллектуальную работы без необходимости покидать страну».
Во время переговоров стороны рассмотрели вопросы привлечения средств США для реализации проектов в сфере образования, повышения навыков учителей и директоров школ, обучения детей английскому языку и т.д.