Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Rossiya Federatsiyasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
2018-10-08 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 oktyabr kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putinni tugʻilgan kuni bilan chin dildan tabriklab, eng samimiy va ezgu tilaklarini bildirdi.
Muloqotda oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal surʼatlar bilan rivojlanayotgani va mustahkamlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi yuqori surʼatlar bilan ortmoqda, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, jumladan, neft-gaz, energetika, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, toʻqimachilik, oziq-ovqat sanoati va boshqa sohalarda yirik investitsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Tomonlar imzolangan hukumatlararo bitimga muvofiq atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida strategik loyihani amalga oshirishga kirishdi.
Hududlar oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar hamda ishbilarmon doiralar hamkorligi faollashdi. Shu oyda Toshkentda ikki mamlakat hududlari, yetakchi korxona va kompaniyalari rahbarlari ishtirokida Oʻzbekiston-Rossiya birinchi hududlararo forumi boʻlib oʻtadi.
Madaniy-gumanitar sohada amalga oshirilayotgan amaliy tadbirlar yuksak baholandi. Oliy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi sheriklik munosabatlari faollashgani taʼkidlandi. Yaqinda poytaxtimizda Oʻzbekiston va Rossiya yetakchi universitetlarining rektorlari va professor-oʻqituvchilari ishtirokida birinchi qoʻshma taʼlim forumi boʻlib oʻtadi.
Davlat rahbarlari Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifini oʻtkazish bilan bogʻliq masalalarni muhokama qildilar. Xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Muloqot soʻngida Prezidentlar Oʻzbekiston bilan Rossiyaning uzoq muddatli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini, oʻzaro manfaatli amaliy hamkorligini har tomonlama rivojlantirish va mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini taʼkidladilar.

On telephone conversation of the President of the Republic of Uzbekistan with the President of the Russian Federation
2018-10-08 | Politics
On October 7, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated Vladimir Putin on his birthday, expressing the sincerest and good wishes to him.
The Presidents exchanged views on issues of further deepening bilateral cooperation in the context of implementation of the agreements reached during the high-level meetings and negotiations.
Positive dynamics of development and strengthening of Uzbekistan – Russia friendship, strategic partnership and alliance was noted with deep satisfaction.
Special attention was paid to expansion of trade-economic cooperation. The trade turnover is growing rapidly, large investment projects are being successfully implemented in priority sectors of the economy, including in the oil and gas sector, energy, metallurgy, mechanical engineering, electrical, textile, food and other industries.
In accordance with the signed intergovernmental agreement, the parties have begun preparations for the implementation of a strategic project in the field of peaceful atom.
Direct interregional contacts, as well as interaction of business circles have been intensified. This month, Tashkent will host the first Uzbekistan – Russia Interregional Forum with participation of regional leaders, leading enterprises and companies of the two countries.
Practical activities in cultural-humanitarian sphere were highly appreciated. Intensification of partnership between higher education institutions was noted. It is planned to hold the first joint educational forum in Tashkent. It will be attended by rectors and professors of leading universities of Uzbekistan and Russia.
The heads of states discussed issues related to the state visit of the President of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan. Views were exchanged on current issues of international and regional policy.
Following the conversation, the Presidents confirmed their strong commitment to comprehensive development and strengthening of long-term Uzbekistan – Russia strategic partnership and alliance, mutually beneficial practical cooperation.