Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Rossiya Federatsiyasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
2018-10-08 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 oktyabr kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putinni tugʻilgan kuni bilan chin dildan tabriklab, eng samimiy va ezgu tilaklarini bildirdi.
Muloqotda oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal surʼatlar bilan rivojlanayotgani va mustahkamlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi yuqori surʼatlar bilan ortmoqda, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, jumladan, neft-gaz, energetika, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, toʻqimachilik, oziq-ovqat sanoati va boshqa sohalarda yirik investitsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Tomonlar imzolangan hukumatlararo bitimga muvofiq atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida strategik loyihani amalga oshirishga kirishdi.
Hududlar oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar hamda ishbilarmon doiralar hamkorligi faollashdi. Shu oyda Toshkentda ikki mamlakat hududlari, yetakchi korxona va kompaniyalari rahbarlari ishtirokida Oʻzbekiston-Rossiya birinchi hududlararo forumi boʻlib oʻtadi.
Madaniy-gumanitar sohada amalga oshirilayotgan amaliy tadbirlar yuksak baholandi. Oliy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi sheriklik munosabatlari faollashgani taʼkidlandi. Yaqinda poytaxtimizda Oʻzbekiston va Rossiya yetakchi universitetlarining rektorlari va professor-oʻqituvchilari ishtirokida birinchi qoʻshma taʼlim forumi boʻlib oʻtadi.
Davlat rahbarlari Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifini oʻtkazish bilan bogʻliq masalalarni muhokama qildilar. Xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Muloqot soʻngida Prezidentlar Oʻzbekiston bilan Rossiyaning uzoq muddatli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini, oʻzaro manfaatli amaliy hamkorligini har tomonlama rivojlantirish va mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini taʼkidladilar.

7 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава нашего государства от всей души поздравил Владимира Путина с днём рождения, выразив ему самые искренние и добрые пожелания.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества в контексте реализации достигнутых договорённостей в ходе состоявшихся встреч и переговоров на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечена положительная динамика развития и укрепления узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнёрства и союзничества.
Особое внимание было уделено расширению торгово-экономического сотрудничества. Высокими темпами растут объёмы товарооборота, успешно реализуются крупные инвестиционные проекты в приоритетных отраслях экономики, в том числе в нефтегазовом секторе, энергетике, металлургии, машиностроении, электротехнической, текстильной, пищевой и других отраслях.
В соответствии с подписанным межправительственным соглашением стороны приступили к подготовке реализации стратегического проекта в сфере мирного атома.
Активизировались прямые межрегиональные контакты, а также взаимодействие деловых кругов. В этом месяце в Ташкенте пройдёт первый Межрегиональный форум «Узбекистан-Россия», с участием руководителей регионов, ведущих предприятий и компаний двух стран.
Высоко оценены осуществляемые практические мероприятия в культурно-гуманитарной сфере. Отмечена активизация партнёрских отношений между высшими учебными заведениями. В ближайшее время в столице нашей страны состоится первый совместный образовательный форум, в работе которого примут участие ректора и представители профессорско-преподавательского состава ведущих университетов Узбекистана и России.
Главы государств обсудили вопросы, связанные с проведением государственного визита Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан. Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики.
В завершение беседы Президенты подтвердили твёрдую приверженность всестороннему развитию и укреплению долгосрочных узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества, взаимовыгодного практического сотрудничества.