Oʻzbekiston Prezidentining tashrifi Hindiston matbuoti nigohida
Ushbu tarixiy voqea Hindiston jamoatchiligida katta qiziqish uygʻotib, ommaviy axborot vositalarida keng yoritildi.
Hindistonning yirik kundalik nashrlaridan biri Economic Times gazetasi 800 ming nusxada chop etiladi. Bu Wall Street Journal (AQSH) gazetasidan keyingi eng yirik iqtisodiy nashrdir.
Gazetaning 1-oktyabr soni asosan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Hindistonga davlat tashrifiga bagʻishlangan. Birinchi sahifada “Oʻzbekiston – Hindiston: ikki tomonlama hamkorlikning yangi sahifasi” sarlavhali maqola, Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Narendra Modining suratijoy olgan.
Ikkinchi sahifada toʻrtta maqola chop etilgan boʻlib, ularning asosiysi “Oʻzbekiston – Hindiston: taraqqiyot yoʻlida hamkorlar” deb nomlanadi. Materialda ikki tomonlama munosabatlarning rivojlanish jarayonlari tavsiflangan, iqtisodiy aloqalar batafsil tahlil qilingan. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “ilk davlat tashrifi ikki xalq oʻrtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi”, deb yozadi Economic Times gazetasi.
“Nima uchun Oʻzbekistonga sarmoya kiritish kerak? Ochilayotgan bozor yangi ishtirokchilarga keng imkoniyatlar yaratadi” sarlavhali ikkinchi maqolada Oʻzbekistondagi iqtisodiy islohotlarning mazmun-mohiyati bayon etilgan va Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilaniqtisodiyotni liberallashtirish borasida olib borilayotgan islohotlarga yuksak baho berilgan. Materialga ilova tarzida joylashtirilgan infografikada Oʻzbekistonga sarmoya kiritish afzalliklarining asosiy omillari, jumladan, diversifikatsiya qilinayotgan iqtisodiyot, yurtimizning Markaziy Osiyodagi eng yirik bozor ekani, qulay geografik joylashuvi, ulkan insoniy va intellektual resurslari, tabiiy zaxiralari va sarmoyadorlarga berilayotgan imtiyozlar koʻrsatilgan.
“Andijon erkin farmatsevtika zonasi biznes aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi”deb nomlangan maqolada Oʻzbekistonda biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoit, xorijiy investorlarga taqdim etilayotgan imtiyozlar, Hindiston bilan oʻzaro munosabatlarning rivoji xususida soʻz yuritilgan.
Gazetaning ikkinchi sahifasida “Uzbekistan Airlines Toshkent-Mumbay toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovlarga taklif etadi” sarlavhali maqolada yangi aviaqatnovlar ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo va turizmni rivojlantirishga xizmat qilishi taʼkidlanadi.
Indian Express gazetasi ham Prezidentimiz tashrifini keng yoritgan. 1-oktyabr soni bosh sahifasining yarmi va uchinchi sahifasi toʻliq ushbu davlat tashrifiga bagʻishlangan.Mazkur nashr har kuni 495 ming nusxada chop etiladi.
Gazeta Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining surati hamda tashrif jarayonlariga oid maʼlumotlarni eʼlon qilgan. “Oʻzbekiston – Hindiston: aloqalar mustahkamlanmoqda” sarlavhali maqola joylashtirilgan.
Materiallarda ikki tomonlama munosabatlar tahlili, Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar surʼati, mamlakatning Hindiston sayyohlari uchun jozibadorligi, madaniy almashuvlar va Oʻzbekistonda “Xoychoy” nomli hind filmini suratga olish jarayonlari, Agra va Samarqand shaharlari oʻrtasida hamkorlik munosabatlarini oʻrnatish masalalari bayon etilgan. Xususan, asosiy maqolada tashrif doirasida ikki tomonlama oʻnlab hujjatlar imzolanishi kutilayotgani, Dehlida oʻtgan Oʻzbekiston – Hindiston biznes-forumi natijasida ONGC Videsh, Sun Group, Sharda Univervity kabi kompaniyalar Oʻzbekistonga sarmoya kiritishni rejalashtirayotgani yozilgan. Markaziy Osiyo bilan munosabatlarni mustahkamlashda Oʻzbekiston Hindistonning eng asosiy sherigi ekani qayd etilgan.
Hindiston – Oʻzbekiston doʻstlik jamiyati rahbari Anil Shastri bilan suhbatda madaniy-gumanitar munosabatlarga alohida eʼtibor qaratilgan. Anil Shastri Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Hindistonga davlat tashrifi ikki mamlakat oʻrtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy munosabatlarning mustahkamlanishida yangi sahifa ochishiga ishonch bildirgan.
Shuningdek, The Statesman, The Times of India, Daily News & Analysis, Millenium Post kabi gazetalar ham tashrif voqealarini keng yoritgan.
Hindistonda Prezidentimizning davlat tashrifiga bagʻishlab maxsus nashrlar ham chop etildi.
Business opportunities of Uzbekistan (Oʻzbekistonda biznes yuritish imkoniyatlari) deb nomlangan 70 sahifali yoʻriqnomada mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar, mavjud investitsiyaviy imkoniyatlar bayon etilgan. Oʻn ikki boʻlimdan iborat nashrda “Nima uchun Oʻzbekistonga investitsiya kiritish kerak?”, “Makroiqtisodiy koʻrsatkichlar va tashqi savdo”, “Infratuzilma”, “Agro-sanoat majmuasi”, “Bozor”, “Eksport imkoniyatlari”, “Biznes yuritish boʻyicha Jahon banki reytingida Oʻzbekistonning oʻrni”, “Xorijiy investitsiyalarning kafolati va himoyasi”, “Soliq siyosati”, “Xorijiy investorlar uchun imtiyozlar va preferensiyalar” kabi mavzularda maqolalar berilgan.Alohida bobda “Angren”, “Gʻijduvon”, “Hazorasp”, “Jizzax”, “Qoʻqon”, “Navoiy”, “Namangan”, “Urgut” erkin iqtisodiy zonalari hamda farmatsevtika zonalari va ulardagi istiqbolli yoʻnalishlar toʻgʻrisida hikoya qilinadi.
Hind tilida nashr qilingan “Oʻzbekiston: Harakatlar strategiyasi. Jadal islohotlar” nomli kitob Hindistonning yirik Jamiya Milliya universiteti bilan hamkorlikda tayyorlangan boʻlib, mazkur universitet professori, oʻzbek tili kafedrasi mudiri Shahid Taslim tomonidan hind tiliga tarjima qilingan. Oʻzbekistondagi “Taraqqiyot strategiyasi” markazi maqolalari asosida nashr etilgan ushbu kitobda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy yoʻnalishlariga sharh berilgan. Yuzdan ortiq sahifali kitobda bugun yurtimizda olib borilayotgan islohotlarningmazmun-mohiyati, tahlili va sharhi berilgan.
Business Central Asia jurnalining maxsus soni Oʻzbekistonga bagʻishlangan. Mazkur jurnal har oyda 42 ming nusxada chop etiladi hamdamamlakatdagi rasmiy va biznes doiralar, diplomatik korpus va xalqaro vakolatxonalarga tarqatiladi. Jurnalning maxsus sonida muallif va ekspertlar Oʻzbekistondagi iqtisodiy islohotlar, ijtimoiy va siyosiy oʻzgarishlar haqida oʻz fikr-mulohazalarini bildirgan. Nashr, shuningdek, tashqi siyosat, Oʻzbekiston – Hindiston munosabatlari sharhi, mamlakatimizning turistik salohiyati, investitsiyaviy jozibadorligiga oid yangiliklarni ham oʻz ichiga olgan. Maxsus sondan Oʻzbekiston Respublikasi PrezidentiningBMT Bosh Assambleyasi sessiyasidagi nutqi va Oʻzbekiston Oliy Majlisi palatalariga Murojaatnomasigabagʻishlangan maqolalar ham oʻrin olgan.
Hindiston – MDH savdo-sanoat palatasining Business Magazine jurnalidagi “Oʻzbekiston va Hindiston: Savdo va investitsiyalar uchun yangi imkoniyatlar” sarlavhali maqola Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Narendra Modining surati bilan chop etilgan. Nashr ikki tomonlama iqtisodiy munosabatlar, Oʻzbekistondagioʻzgarishlar dinamikasi, investitsiyaviy imkoniyatlar, erkin iqtisodiy zonalarning rivojlanishi, farmatsevtika sohasidagi hamkorlik hamda Oʻzbekistonning turistik jozibadorligi kabi maʼlumotlarni oʻzida aks ettiradi.
Visit Uzbekistan maxsus nashri Oʻzbekistonningsayyohlik va madaniysalohiyati hamda Hindiston bilan oʻzaro hamkorligiga bagʻishlangan. Unda Oʻzbekistonning sayyohlik salohiyati, Oʻzbekiston – Hindiston madaniy hamkorligidagi asosiy voqealarga oid maqolalar, fotoreportajlar va materiallar chop etilgan.
Hindistonning Mikro, kichik va oʻrta biznes forumining maxsus nashri "Hindiston – Oʻzbekiston biznes hamkorligi” deb nomlangan. Unda ikki mamlakat oʻrtasidagisiyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalar bayon etiladi. Ikki tomonlama tovar ayirboshlash, Hindiston biznesmenlarining Oʻzbekistondagi faoliyati, farmatsevtika, axborot texnologiyalari, erkin iqtisodiy zonalarga investitsiya kiritish imkoniyatlari,sarmoyadorlar uchun yaratilgan imtiyozlar, logistika, viza tartibotlari toʻgʻrisidagi materiallar raqamlar va dalillar asosida yoritilgan.
Hindiston sanoat konfederatsiyasi (CII) tomonidan chop etilgan Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi biznes munosabatlarga oid maxsus nashrida ikki tomonlamamunosabatlar dinamikasi, Toshkent va Dehlida oʻtgan hukumatlararo komissiya yigʻilishlari, biznes-forumlar, Hindiston tadbirkorlari uchun yaratilgan imkoniyatlar, Oʻzbekistondagi biznes muhiti haqida maqolalar, shuningdek, “Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 10 islohoti” infografikasi oʻrin olgan.
CII Communique Hindiston sanoat konfederatsiyasi jurnalining sentyabr sonida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifiga bagʻishlangan maqolalar eʼlon qilingan. Jumladan, “Oʻzbekiston va Hindiston: ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash sari” sarlavhali maqolada oʻzaro savdo-iqtisodiy munosabatlar, Oʻzbekiston iqtisodiyoti, boʻlib oʻtgan biznes-forumlar va ishbilarmon doiralar hamkorligi dinamikasi kabi maʼlumotlar berilgan.
Political events haftalik jurnali 20-27 sentyabr sonlarida Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi aloqalar, Oʻzbekistonning mintaqaviy siyosatiga bagʻishlangan kengaytirilgan tahliliy materiallarni berib borgan. Jurnal 2000 nusxada chop etiladi hamda tahliliy va akademik markazlar, Hindiston hukumat muassasalari, diplomatik korpusga tarqatiladi.
Prezidentimizning davlat tashrifi Hindistondagi boshqa ommaviy axborot vositalarida, televideniye koʻrsatuvlari, ijtimoiy tarmoqlarda ham keng yoritildi.

Индийская пресса о визите Президента Узбекистана
Состоявшийся 30 сентября-1 октября государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Индию вывел двусторонние отношения на более высокий уровень.
В рамках визита было подписано множество документов, способствующих дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами в различных сферах. Это историческое событие вызвало огромный интерес общественности и широко освещалось в средствах массовой информации Индии.
Крупнейшая ежедневная газета Индии Economic Times выходит тиражом 800 тысяч экземпляров. Считается крупнейшей в мире экономической газетой после Wall Street Journal (США).
Выпуск от 1 октября посвящен в основном государственному визиту Президента Шавката Мирзиёева в Индию. На первой полосе опубликована фотография Президента Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Нарендрой Моди под заголовком “Узбекистан-Индия: новая глава двусторонней гармонии”.
Вторая страница газеты содержит четыре статьи, главная из которых называется “Узбекистан-Индия: партнеры по развитию”. Материал характеризует динамику развития двусторонних отношений с подробным анализом экономических взаимосвязей. В частности, “Первый государственный визит послужит укреплению двусторонних отношений между нашими народами в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах", пишет Economic Times.
Вторая статья озаглавлена “Зачем инвестировать в Узбекистан? Открывающийся рынок предоставляет широкие возможности глобальным игрокам”. Статья раскрывает суть экономических реформ в Узбекистане и дает высокую оценку реформам, проводимым по инициативе Президента Шавката Мирзиёева по либерализации экономики. В прилагающейся инфографике указаны основные факторы инвестирования в Узбекистан, включая диверсифицированную экономику, крупнейший рынок в Центральной Азии, географическое положение, человеческие, интеллектуальные, природные ресурсы, энергетический хаб и преференции для инвесторов.
В статье “Свободная фармацевтическая зона Андижан послужит укреплению бизнес-связей” отмечаются благоприятные условия, созданные для ведения бизнеса в Узбекистане, льготы и преференции для иностранных инвесторов, развитие взаимоотношений с Индией.
На второй странице газеты опубликована статья “Uzbekistan Airlines представляет прямой рейс Ташкент-Мумбаи”. В ней отмечается, что новый рейс будет способствовать развитию торговли и туризма между двумя странами.
Широко освещала визит нашего Президента и газета Indian Express. Она посвятила этому государственному визиту половину первой и всю третью полосу своего выпуска от 1 октября. Данное издание выходит тиражом 495 тысяч экземпляров ежедневно.
В газете опубликованы фотография Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Нарендрой Моди и информация о проходящем визите, а также статья “Узбекистан-Индия: укрепление связей”.
В материалах дается анализ двусторонних отношений, пишется о динамике реформ в Узбекистане, туристической привлекательности страны для индийских туристов, культурном взаимообмене, съемках индийского фильма "Хойчой" в Узбекистане, установлении партнерства между городами Агра и Самарканд. В частности, в главной статье отмечается то, что в рамках визита ожидается подписание десятка двусторонних документов, по итогам прошедшего в Дели Узбекско-Индийского бизнес-форума такие компании, как ONGC Videsh, Sun Group, Sharda University, планируют инвестировать в Узбекистан. В статье подчеркивается, что Узбекистан является ключевым партнером для Индии в укреплении отношений с Центральной Азией.
В интервью с руководителем Индийско-Узбекского общества дружбы Анилом Шастри особое внимание уделяется культурно-гуманитарным связям. Анил Шастри выражает уверенность, что государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Индию послужит укреплению культурных, экономических и политических отношений между двумя странами.
События визита широко освещались также в газетах The Statesman, The Times of India, Daily News & Analysis, Millennium Post и других.
В Индии также опубликованы специальные выпуски, посвященные государственному визиту Президента нашей страны.
На 70 страницах книги-путеводителя Business opportunities of Uzbekistan подробно рассказывается о проводимых в Узбекистане экономических реформах и инвестиционных возможностях. 12 разделов книги раскрывают такие темы, как "Почему стоит инвестировать в Узбекистан?", "Макроэкономические показатели и внешняя торговля", "Инфраструктура", "Агропромышленный комплекс", "Рынки сбыта", "Возможности экспорта", "Узбекистан в рейтинге Всемирного банка по ведению бизнеса", "Гарантии и защита зарубежных инвестиций", "Налоговая политика", "Льготы и преференции для иностранных инвесторов". Отдельная глава рассказывает об особенностях СЭЗ "Ангрен", "Гиждуван", "Хазарасп", "Джизак", "Коканд", "Навои", "Наманган", "Ургут", а также о фармацевтических зонах и перспективных направлениях в этой сфере.
Книга на хинди "Узбекистан: Стратегия действий. Стремительные реформы"подготовлена в сотрудничестве с крупным индийским университетом Джамия Миллия. Перевод на хинди осуществлен профессором данного университета, руководителем кафедры узбекского языка Шахидом Таслимом. Материалы книги основаны на публикации Центра "Стратегия развития", которая включает в себя обзор основных направлений реформ в стране. Книга состоит из более ста страниц анализа и обзора сути реформ, происходящих в современном Узбекистане.
Специальный выпуск журнала Business Central Asia посвящен Узбекистану. Журнал издается ежемесячно тиражом 42 тысячи экземпляров и распространяется среди официальных и бизнес-кругов Индии, в дипломатических и международных представительствах. В спецвыпуске авторы и эксперты Индии дают оценку экономическим реформам, социальным и политическим преобразованиям в Узбекистане. В нем также содержится обзор внешней политики, узбекско-индийских отношений, новшеств в сфере туризма, инвестиционной привлекательности. Отдельные статьи посвящены инициативам Президента Узбекистана, озвученным на сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в Послании Олий Мажлису.
Журнал Торгово-промышленной палаты "Индия-СНГ" Business Magazine издан с фотографиями Президента Узбекистана и Премьер-министра Индии под заголовком "Узбекистан-Индия: новые возможности для торговли и инвестиций". Издание отражает двусторонние экономические отношения, динамику преобразований в Узбекистане, инвестиционные возможности, развитие свободных экономических зон, сотрудничество в фармацевтической отрасли, а также туристическую привлекательность Узбекистана.
Специальное издание Visit Uzbekistan посвящено туристическому потенциалу Узбекистана и культурному взаимодействию между нашей страной и Индией. В нем опубликованы статьи, фоторепортажи и материалы о туристическом потенциале Узбекистана, основных событиях узбекско-индийского культурного сотрудничества.
Отдельное издание Форума микро-, малого и среднего бизнеса Индии называется “Индийско-Узбекское бизнес-сотрудничество”, которое рассказывает о глубоких связях между Узбекистаном и Индией в политической, экономической, культурной сферах. Даются цифры и факты по двустороннему торговому обороту, примеры индийского бизнеса в Узбекистане, рассказывается о возможностях инвестирования в сферы фармацевтики, информационных технологий, свободных экономических зонах, льготах и преимуществах для инвесторов, а также представлена практическая информация по транспорту, логистике, визам и процедурам.
Специальное издание Конфедерации индийской промышленности (CII) о бизнес-связях между Узбекистаном и Индией включает материалы, посвященные динамике двусторонних отношений, заседаниям межправительственных комиссий, бизнес-форумам в Ташкенте и Дели, возможностям для индийских предпринимателей, бизнес-климату Узбекистана, а также инфографику "10 реформ Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева".
Журнал Конфедерации индийской промышленности CII Communique посвятил в сентябрьском выпуске развернутые статьи государственному визиту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Статья под заголовком "Узбекистан и Индия: укрепляя двусторонние связи" рассказывает о двусторонних торгово-экономических отношениях, экономике Узбекистана, предыдущих бизнес-форумах и динамике взаимодействия деловых кругов.
Еженедельный журнал Political events в своих выпусках от 20 и 27 сентября опубликовал развернутые аналитические материалы, посвященные двусторонним отношениям Узбекистана и Индии, а также региональной политике нашей страны. Журнал издается тиражом две тысячи экземпляров и распространяется исключительно в аналитических и академических центрах, правительственных учреждениях Индии, а также дипломатическом корпусе.
Помимо этого государственный визит Президента Узбекистана в Индию широко освещался в других СМИ Индии, включая специальные статьи, передачах на телевидении, социальных сетях.