“ICTWEEK Uzbekistan – 2018”ning yakunlari
Har yili anʼanaviy oʻtkaziladigan “ICTWEEK Uzbekistan – 2018” axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari haftaligi oʻz yakuniga yetdi.
29-sentyabr kuni tashkilotchilar marosim yakunlarini eʼlon qilishdi.
“ICTWEEK Uzbekistan – 2018” haftaligi Oʻzbekistonda axborot texnologiyalari sohasidagi eng muhim hodisalardan biri hisoblanadi.
Oʻtgan yillardagi kabi "ICTWEEK Uzbekistan – 2018”ning asosiy maqsadlaridan biri IT-sohasida erishilgan natijalar va amalga oshirilayotgan loyihalarni namoyish etish va muhokama qilish hisoblanadi.
“ICTWEEK Uzbekistan – 2018” haftaligi doirasida quyidagi tadbirlar oʻtkazildi:
Toshkent shahrida:
Jizzax shahrida:
25-sentyabr kuni Jizzax shahrida ommaviy axborot vositalari xodimlari uchun brifing va “Bolalar uchun axborot texnologiyalari” aksiyasi oʻtkazildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari haftaligining keyingi tadbiri “DIGITAL UZBEKISTAN” boʻldi, u 26-sentyabr kuni Anjumanlar zali va “Oʻzekspomarkaz” milliy koʻrgazma kompaniyasining Atriumida spikerlar taqdimoti va panel muhokamalar koʻrinishida boʻlib oʻtdi.
“DIGITAL UZBEKISTAN” forumi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasining zamonaviy tendensiyalari toʻgʻrisidagi masalalarni muhokama qilish uchun mutaxassislar maydoni boʻlib xizmat qiladi.
Forumning panel muhokamalari mamlakatdagi axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirishga yoʻnaltirilgan strategik qarorlar va dasturlarni ishlab chiqishga xizmat qiladi. Forumda ziddiyatlar tahlili oʻtkazilib, rivojlanish salohiyati va uni amalga oshirish imkoniyatlari baholandi.
Ushbu tadbirlarda ishtirok etish uchun axborot kommunikatsiyalari va texnologiyalari sohasiga doir korxona va tashkilotlarning boshqaruvchilari, shuningdek, xalqaro mutaxassislar va tahlilchilar, mamlakatimizdagi va xalqaro yirik IT-kompaniyalarning vakillari taklif etildi.
Jizzax shahrida 27-sentyabr kuni “Jizzax viloyati: Investitsiyalar. Innovatsiyalar. Axborotlashtirish” mavzusidagi 3i hududiy forumi oʻtkazildi. Forumning asosiy yoʻnalishlari quyidagilardan iborat:
Hududiy forumning ishtirokchilari kichik sanoat hududlarida tashkil etilayotgan “Jizzax” mustaqil iqtisodiy hududida biznes yuritish imkoniyatlari bilan yaqindan tanishishdi, Jizzax viloyatida axborot texnologiyalari sohasi va telekommunikatsiya tarmoqlarining rivojlanish holati va salohiyatlari toʻgʻrisidagi bayonotni tinglashdi. Tadbirkorlik subyektlarining bank-moliya manbalariga kirishini yaxshilash boʻyicha hududda oʻtkazilayotgan chora-tadbirlar toʻgʻrisida taqdimotlar oʻtkazildi.
“ICTWEEK Uzbekistan – 2018” axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari haftaligining eng yorqin hodisalaridan biri “ICTEXPO – 2018” yillik koʻrgazmasi boʻldi. Ushbu koʻrgazma 26-28-sentyabr kunlari Toshkent shahrida va 26-27-sentyabr kunlari Jizzax shahrida oʻtkazilgan.
“ICTEXPO – 2018”da axborot texnologiyalari va unga doir xizmatlar bozorida taklif etiladigan zamonaviy texnologiyalar va qarorlar namoyish etildi.
Joriy yilda koʻrgazma formati yana-da zamonaviyroq tus oldi. “ICTEXPO – 2018” ga tashrif buyuruvchilar va mehmonlar joriy etilgan interaktiv kiosklar evaziga turli nominatsiyalardagi eng yaxshi stendlarga ovoz berish imkoniyatiga ega boʻlishdi.
26-27-sentyabr kunlari Olimpiya qoʻmitasi qoshidagi Jizzax shahar maxsuslashtirilgan maktab-internat zalida “ICTEXPO – 2018” hududiy koʻrgazmasi tashkil etildi.
Koʻrgazmaning asosiy boʻlimlari quyidagilardan iborat boʻldi:
29-sentyabr kuni axborot kommunikatsiyalari va texnologiyalari haftaligi “ICTWEEK Uzbekistan – 2018” ishtirokchilarini taqdirlash marosimi bilan yakunlandi. Unda hamkorlar va homiylarning amalga oshirgan ishlari eʼtirof etib oʻtildi.
Marosimning muhim qismlaridan biri eksponent-kompaniyalarni taqdirlash jarayoni boʻldi. Interaktiv kiosklar orqali oʻtkazilgan ovoz berish jarayonining natijalariga koʻra, koʻrgazma mehmonlari orasida quyidagi kompaniyalar 4 asosiy yoʻnalish boʻyicha sovrin egalariga aylanishdi:
Shuningdek, Avtomobil yoʻllari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Davlat qoʻmitasi, Xorazm viloyati, Surxondaryo viloyati va Fargʻona viloyati hokimliklari, Maktabgacha taʼlim vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi ichki ishlar vazirligi, “Kafolat” sugʻurta kompaniyasi aksiyadorlik jamiyati, Oʻzbekiston Respublikasi Xalq aksionerlik-tijorat banki, “Metall va rangli metall chiqindilarini tayyorlash va qayta ishlash boʻyicha oʻzbek zavodi” Aksiyadorlik jamiyati singari davlat va xoʻjalik boshqaruvi idoralari “Davlat va xoʻjalik boshqaruvi idoralarida axborot kommunikatsiyalari va texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirishda erishgan yutuqlari uchun” nominatsisidagi mukofotlar bilan taqdirlanishdi.
Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining tashabbusi bilan oʻtkazildi. “ICTWEEK Uzbekistan – 2018”ning tashkilotchilari “ICTNEWS Conferences” (OOO “CIB GROUP”) va Oʻzbekiston axborot texnologiyalariga oid korxona va tashkilotlar Assotsiatsiyasi (Jizzax sh.) hisoblanadi.

Подведены итоги ICTWEEK Uzbekistan 2018
Завершилась ежегодная Неделя информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan 2018. 29 сентября организаторы подвели итоги.
Неделя ICTWEEK является самым важным мероприятием в области информационных технологий Узбекистана. Основной целью ICTWEEK, как и прошлые годы является демонстрация и обсуждение достигнутых результатов и реализуемых проектов в сфере IT.
В рамках Недели ICTWEEK Uzbekistan 2018 прошли:
— В городе Ташкент: Ежегодная Выставка информационных технологий– ICTEXPO 2018, Форум – DIGITAL UZBEKISTAN, Форум CYBERSECURITY AND DIGITAL TRANSFORMATION, а также другие различные мероприятия.
— В городе Джизак: Акция – «Информационные технологии детям», Региональная выставка ICTEXPO 2018 и Региональный форум 3i.
25 сентября в г. Джизаке прошел Брифинг для СМИ и Акция «Информационные технологии детям».
Следующим мероприятием Недели ИКТ стал Форум — DIGITAL UZBEKISTAN, который прошел 26 сентября в Конференц-зале и Атриуме НВК «Узэкспоцентр» в виде презентаций спикеров и панельной дискуссии. Форум — DIGITAL UZBEKISTAN это уникальная экспертная площадка, для обсуждения вопросов о современных тенденциях сферы информационных технологий. Панельные дискуссии Форума содействуют выработке стратегических решений и программ, направленных на развитие отрасли информационных технологий страны. На Форуме проводится анализ противоречий, оценивается потенциал развития и возможности для его реализации. К участию были приглашены руководители государственных органов управления, руководители предприятий и организаций сферы информационных технологий и коммуникаций, а также международные эксперты и аналитики, представители крупных отечественных и зарубежных IT-компаний.
В г. Джизаке прошел Региональный Форум 3i «Джизакская область: Инвестиция. Инновации. Информатизация» 27 сентября.
Основные секции форума являются: Инвестиционный потенциал ИКТ-сектора Джизакской области; ИТ-инновации в СЭЗ «Джизак»; Развитие ИТ-потенциала МПЗ Джизакской области; Исполнение региональных ИТ-программ в Джизакской области; Роль ИКТ в повышении капитализации предприятий; Развитие телеком-инфраструктуры Джизакской области и др.
Участники регионального форума детально ознакомились с возможностями ведения бизнеса в СЭЗ «Джизак», создаваемых в области малых промышленных зонах. Были заслушаны доклады о состоянии и перспективах развития информационной сферы и сетей телекоммуникаций в Джизакской области. Сделаны презентации о проводимой в регионе деятельности по улучшению доступа субъектов предпринимательства к банковско-финансовым ресурсам.
Не менее ярким событием Недели Информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK стала, ежегодная Выставка информационных технологий ICTEXPO 2018, которая прошла с 26 по 28 сентября в городе Ташкенте и параллельно 26, 27 сентября Региональная выставка в городе Джизаке.
На ICTEXPO 2018 демонстрировались современные технологии и решения, предоставляемые на рынке информационных технологий и услуг.
Формат проведения Выставки в этом году стал более инновационным. Посетители и гости ICTEXPO 2018 смогли проголосовать за лучшие стенды в различных номинациях, благодаря установленным интерактивным киоскам.
26-27 сентября в зале Джизакской специализированной школы-интерната олимпийского резерва, (г.Джизак, ул.Истиклол,12) прошла Региональная выставка ICTEXPO 2018.
Основные разделы выставки: Телекоммуникации; Электронное правительство; Безопасный город; Интернет-технологии; СЭЗ «Джизак», МПЗ Джизакской области; Информатизация различных сфер (медицина, образов, и др.)
29 сентября Неделя ИКТ завершилась Церемонией награждения участников ICTWEEK Uzbekistan 2018, где была отмечена работа партнеров, спонсоров.
Одной из важных частей церемонии стало награждение компаний-экспонентов. Согласно проведенному голосованию через интерактивные киоски среди посетителей Выставки, следующие компании стали обладателями заветных статуэток по 4 основным номинациям:
1. Выбор молодежи — UZTELECOM
2. Лучший дизайн стенда — UMS
3. Профессионализм персонала стенда – Университет INHA в Ташкенте
4. Самый инновационный стенд — Ташкентский университет информационных технологий и Центр информационной безопасности
Также, были награждены Органы государственного и хозяйственного управления в номинации «За высокое достижение во внедрении и развитии информационно-коммуникационных технологий в органах государственного и хозяйственного управления», как Государственный комитет Республики Узбекистан по автомобильным дорогам, Хокимият Хорезмской области, Хокимият Сурхандарьинской области, Ферганской области, Министерство дошкольного образования, Государственный таможенный комитет, Министерство внутренних дел Республики Узбекистан, АО «Страховая компания Кафолат», Акционерный коммерческий Народный Банк Республики Узбекистан, Акционерное Общество «Узбекский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов».
Мероприятие прошло при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. Организаторами ICTWEEK Uzbekistan 2018 являются ICTNEWS Conferences (ООО «CIB GROUP») и Ассоциация предприятий и организаций информационных технологий Узбекистана (г. Джизак).