Oʻzbekiston Prezidentining MDH sammitida ishtirokiga doir
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 27-28 sentyabr kunlari Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining Dushanbe shahrida boʻlib oʻtadigan navbatdagi majlisida ishtirok etadi.
Sammit kun tartibidan turli sohalardagi koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishning joriy holati va istiqbollariga doir keng koʻlamli masalalar oʻrin olgan.
Shuningdek, davlat rahbarlari 2019 yilda MDHga raislik qiladigan davlatni, MDH Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisini oʻtkazish joyi va muddatini belgilash masalasini koʻrib chiqadi, mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb muammolari yuzasidan fikr almashadi.
Majlis yakunida qator salmoqli hujjatlar, jumladan, MDHga aʼzo mamlakatlar davlat rahbarlarining 1948-yil 10-dekabrdagi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligi munosabati bilan bayonoti, 1941-1945 yillardagi Ulugʻ Vatan urushida qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligiga tayyorgarlik koʻrish va uni nishonlash boʻyicha asosiy tadbirlar rejasi, 2019-2023 yillarga moʻljallangan jinoyatchilikka qarshi kurashish boʻyicha hamkorlikdagi saʼy-harakatlar davlatlararo dasturi, Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlarga qarshi kurashish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim imzolanishi kutilmoqda.
Oʻzbekiston Prezidentining tashrifi doirasida Dushanbe shahrida ikki tomonlama qator uchrashuvlar oʻtkazish ham koʻzda tutilgan.

Об участии Президента Узбекистана в очередном саммите СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27-28 сентября 2018 года примет участие в очередном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств (СГГ СНГ) в городе Душанбе.
В повестку дня саммита включен широкий круг вопросов, касающихся текущего состояния и перспектив дальнейшего развития многостороннего сотрудничества в различных областях.
Также главы государств рассмотрят вопросы о председательстве в Содружестве в 2019 году, месте и дате проведения очередного заседания СГГ СНГ, обменяются мнениями по актуальной региональной и международной проблематике.
По итогам заседания, как ожидается, будет принят весомый пакет документов, в том числе Заявление глав государств-участников СНГ по случаю 70-летия со дня принятия Всеобщей декларации прав человека от 10 декабря 1948 года, План основных мероприятий по подготовке и празднованию 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов, Межгосударственная программа совместных мер борьбы с преступностью на 2019-2023 годы, Соглашение о сотрудничестве в борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий.
В программе визита Президента Узбекистана также проведение в городе Душанбе ряда двусторонних встреч.