Bo‘lajak “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoti majlisi to‘g‘risida
2018-yilning 13-14-sentabr kunlari Samarqand shahrida “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqotining 5-majlisi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir Xalqaro munosabatlar axborot-tahliliy markazi tomonidan Xalqaro ishlar bo‘yicha Hindiston kengashi bilan hamkorlikda tashkillashtirilmoqda.
Hindistonning nufuzli “aql markazlari”dan tashkil topgan delegatsiyaga Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar Davlat vaziri Mobashar Javad Akbar boshchilik qiladi. Tadbirda Markaziy Osiyo davlatlarining yetakchi olim va ekspertlari ham ishtirok etadilar.
Bo‘lajak forum chog‘ida Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning joriy dinamikasi, barqaror taraqqiyotga qarshi qaratilgan xavf va tahdidlar bilan birgalikda kurashish, shuningdek Markaziy Osiyo davlatlarining Hindiston bilan siyosat, iqtisod, xavfsizlik va madaniyat sohalaridagi hamkorligini chuqurlashtirish borasidagi dolzarb taklif va tavsiyalarini ishlab chiqish masalalarini muhokama qilish rejalashtirilmoqda.

О предстоящем заседании диалога «Индия – Центральная Азия»
Мероприятие будет организовано Информационно-аналитическим центром международных отношений совместно с Индийским советом по международным делам.
Индийскую делегацию, состоящую из представителей авторитетных «мозговых центров» этой страны, возглавит Государственный министр иностранных дел Республики Индия Мобашар Джавад Акбар. На мероприятии также примут участие ведущие ученые и эксперты из государств Центральной Азии.
В ходе предстоящего форума планируется обсудить вопросы текущей динамики регионального сотрудничества в Центральной Азии, совместного противодействия угрозам и вызовам стабильного развития, а также выработки востребованных предложений и рекомендаций по углублению взаимодействия центральноазиатских стран с Индией в сферах политики, экономики, безопасности и культуры.