Xalqaro maqom sanʼati anjumani ochildi
Ushbu xalqaro anjuman davlatimiz rahbari tashabbusi bilan oʻzbek milliy maqom sanʼatini keng targʻib qilish, yosh avlod qalbida milliy mumtoz sanʼatimizga hurmat va eʼtibor tuygʻularini kamol toptirish maqsadida tashkil etildi.
Prezidentimizning 2018 yil 6 apreldagi “Xalqaro maqom sanʼati anjumanini oʻtkazish toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq bu festivalga katta tayyorgarlik koʻrildi. Shahrisabz shahridagi Oqsaroy maydoni hududida maqom sanʼatiga oid turli koʻrgazmalar, milliy sozlar va liboslar, hunarmandchilik buyumlari, tasviriy va amaliy sanʼat asarlari, haykaltaroshlik namunalari, badiiy va hujjatli filmlar, kitoblar, albomlar namoyishi va sotuvi yoʻlga qoʻyildi.
Xalqaro maqom sanʼati anjumani bu yil birinchi marta oʻtkazilmoqda. Prezident qaroriga muvofiq, uning har ikki yilda bir marta oʻtkazilishi belgilangan.

International Festival of Maqom Art kicks off in Shakhrisabz
The international forum is organized on the initiative of the Head of the state to broadly promote the Uzbek national maqom art, affirm respect among the younger generation and increase their interest in national classical music.
In accordance with the resolution of the President of the country “On holding the International Forum of Maqom Art” of April 6, 2018, this event was preceded by a large-scale preparation. Various exhibitions dedicated to maqom, shows and sales of national musical instruments, clothes, handicrafts, works of fine and applied art, sculpture, art and documentary films, books and albums are organized on Oqsaroy square in Shakhrisabz.
The International Forum of Maqom Art is held for the first time. In accordance with the resolution of the Head of the state, this event will be held every two years.