Prezident paxta rivojini koʻzdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Bekobod tumanidagi “Yusupov Gʻofurjon fayz” fermer xoʻjaligi dalasida boʻlib, paxta rivojini koʻzdan kechirdi.
Toshkent viloyati fermerlari bilan muloqotda gʻoʻzani 60 santimetr oraliqda qoʻshqator ekish, agrotexnik tadbirlarni sifatli bajarish, suvdan tejab foydalanish, paxtani qayta ishlash masalalari haqida soʻz yuritildi.
“Bizning kamchiligimiz qishloq xoʻjaligida ilmni ishlatmaymiz. Dunyoda bozorida raqobat shafqatsiz. Unga munosib boʻlish uchun avvalo ilm kerak. Yaxshi nav, yaxshi qarov, innovatsion texnologiyalar kerak. Dehqon dalaga kirdimi, daromad topishi zarur” dedi Prezident.
“Yusupov Gʻofurjon fayz” fermer xoʻjaligi joriy yilda 31 gektar maydonga gʻalla ekib, 71 sentnerdan oshirib hosil oldi. Bugungi kunda 47 gektardan ortiq maydonda gʻoʻza parvarishlanmoqda. Undan 35 sentnerdan ziyod hosil olish moʻljallanmoqda.
Fermer eksportchi tashkilotlarga mosh, loviya, ichki bozorga kartoshka va sabzi sotish boʻyicha shartnoma tuzgan.
“Qishloq xoʻjaligida klaster usuliga oʻtyapmiz, fermer xoʻjaliklarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlayapmiz. Bugun biz sizlarga koʻmak bersak, ertaga sizlar xalqimizga koʻmak boʻlasizlar” dedi davlatimiz rahbari.

Президент ознакомился с состоянием развития хлопчатника
Президент Шавкат Мирзиёев посетил поле фермерского хозяйства «Юсупов Гофуржон файз» Бекабадского района.
В беседе с фермерами Ташкентской области обсуждены вопросы посадки хлопчатника двойными рядами с интервалом 60 сантиметров между ними, качественного выполнения агротехнических мероприятий, переработки хлопка.
«Наш недостаток в том, что мы не применяем науку в сельском хозяйстве. На мировом рынке идет беспощадная конкуренция. Для успеха необходим прежде всего научный подход. Нужны новые сорта, хороший уход, инновационные технологии. Дехканин, принявшийся за возделывание поля, обязательно должен выходит в прибыль», сказал Президент.
В текущем году фермерское хозяйство «Юсупов Гофуржон файз» вырастило зерно на 31 гектаре площадей и с каждого гектара собрало более 71 центнера урожая. В настоящее время на более чем 47 гектарах выращивается хлопчатник. Ожидается урожай на уровне более 35 центнеров с каждого гектара.
Фермер заключил договоры о поставке экспортерам маша, фасоли, а также картофеля и моркови для внутреннего рынка.
«Мы переходим на кластерный метод в сельском хозяйстве, оказываем фермерским хозяйствам финансовую поддержку. Сегодня мы вам поможем, завтра вы поможете народу», сказал глава государства.