Startapni yoʻlga qoʻymoqchimisiz? “Startap-tashabbuslari”da ishtirok eting!
Oʻzbekiston boʻylab Yoshlar startap-tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash dasturining uchinchi davrida ishtirok etish uchun arizalar qabuli boshlandi. Joriy yilda beshta eng yahshi jamoa startapni yaratishga oid ulkan tajribadan tashqari, oʻz loyihalarini rivojlantirish uchun pullik sarmoyalarga ham ega boʻladilar.
2016 yildan buyon oʻtkazib kelinayotgan “Startap-tashabbuslari” dasturi yoshlarni oʻz shaxsiy startaplarini yaratishga hamda tadbirkorlik koʻnikmalarini rivojlantirishga koʻmaklashishga qaratilgan. Dastur BMTTD, Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasining qoʻshma faoliyati mahsuloti boʻlib, joriy yilda Innovatsion rivojlanish vazirligi va Yoshlar ittifoqi hamkorligida “Yoshlar-kelajagimiz” davlat dasturida belgilangan vazifalar doirasida Buyuk Britaniyaning Oʻzbekistondagi Elchixonasining moliyaviy koʻmagida amalga oshirilmoqda.
Dasturga saralash qanday oʻtkaziladi?
Dasturga saralab olish onlayn arizalar va jamoalar bilan suhbat oʻtkazish asosida amalga oshiriladi. Xususan, qizlar rahbarligidagi yoki jamoalar tarkibida taʼsischi sifatida qizlar ishtirok etayotgan jamoalar va loyihalar ustuvorlik kasb etadi.
Dastur nimalardan iborat?
Hakamlar hayʼati tomonidan aniqlangan eng yaxshi loyihalarning jamoalari Dasturda ishtirok etishlari va Lean Startup (“Tejamkor startap”) uslubiyati asosidagi startap-loyihalarni rivojlantirish boʻyicha tayanch taʼlim kursini oʻtishlari mumkin.
Dastlabki ikki davr tajribasidan kelib chiqqan holda, asosiy eʼtibor ekspertlar va mentorlar bilan uchrashuvlar oʻtkazish hamda tanlab olingan startaplarni hayotga tatbiq etishda amaliy yordam koʻrsatishga qaratiladi. Ekspertlar loyiha gʻoyalarini hayotiyligini aniqlashda, qiymat takliflari va qabul qilingan taxminlarni sinashda, MVP (yakuniy mahsulotning minimal ishga layoqatli koʻrinishi)ni yaratishda, loyihaning biznes-modelini ishlab chiqishda, savdo kanallarini izlashda va sarmoyachilalar uchun taqdimotni tayyorlashda yordam beradilar.
Eng muvaffaqiyatli loyihalarning jamoalari “Demo Day” yakuniy tadbiri istiqboldagi investorlarga oʻz loyihalarini taqdim etish hamda innovatsiyalar forumida ishtirok etish imkoniga erishadilar. “Demo Day” yakunlari boʻyicha eng yaxshi deb topilgan beshta loyiha oʻz startaplarini rivojlantirish uchun begʻaraz sarmoya shaklida mablagʻga ham ega boʻladilar. Bunda moliyaviy koʻmak Innovatsiyalarni rivojlantirish vazirligi va Yoshlar ittifoqi tomonidan koʻrsatiladi.
Joriy yilda alohida seminarlar va mahorat darslari Toshkent shahridan tashqari, Namangan va Samarqand viloyatlarida hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida ham oʻtkaziladi. Har bir hududda Qoʻllab-quvvatlash dasturida ishtirok etish uchun 30 tagacha eng yaxshi loyihani tanlab olish rejalashtirilgan. Dasturning hududiy bosqichi yakunlanganidan soʻng, ekspert guruhi tomonidan saralab olingan 3 tagacha eng yaxshi loyiha Toshkentda boʻlib oʻtadigan “Demo Day” yakuniy tadbirida ishtirok etish imkonini qoʻlga kiritadi.
Qanday qilib ishtirokchiga aylanish mumkin?
Dasturda qanday ishtirok etish, loyihalarni saralab olish mezonlari va ishtirokchilarga qoʻyilgan talablar haqidagi maʼlumot bu yerda joylashtirilgan.
Ariza topshirishning yakuniy sanasi – 2018 yil 17 sentyabr.
Dastur yangiliklaridan xabardor boʻlish uchun dasturning Facebook ijtimoiy tarmogʻidagi sahifasiga aʼzo boʻling: https://www.facebook.com/startupuzb/

Хотите запустить стартап? Подавайте заявку для участия в «Стартап-инициативы»
В Узбекистане начался прием заявок для участия в третьем цикле Программы поддержки молодежных стартап-иницатив.  В этом году помимо колоссального опыта в создании стартапа, пять лучших команд получат денежные инвестиции на развитие своего проекта.
Программа «Стартап-инициативы» реализуется с 2016 года и направлена на оказание поддержки молодежи в создании собственного стартапа и развитии навыков предпринимательства. Программа является продуктом совместной деятельности ПРООН, Торгово-промышленной палаты, и в этом году реализуется совместно с Министерством инновационного развития и Союза молодежи в рамках реализации задач, определенных в государственной программе «Yoshlar-kelajagimiz», при финансовой поддержке Посольства Великобритании в Узбекистане.
Как будет проходить отбор в Программу?
Отбор в Программу будет осуществляться на основе онлайн заявок и интервью с командами. Приветствуются проекты и команды, возглавляемые девушками или в составе команд которых участвуют молодые женщины в качестве со-основателей.
Что включает в себя Программа?
Команды лучших проектов, определенных членами жюри, смогут принять участие в Программе и пройти базовый курс обучения по развитию стартап-проектов на основе методологии Lean Startup («бережливый стартап»).
С учетом опыта первых двух циклов, акцент будет сделан на проведение встреч с экспертами и менторами и оказание практической поддержки в реализации отобранных стартапов. Эксперты окажут помощь при валидации идей проектов, тестировании ценностных предложений и предполагаемых гипотез, разработке MVP (минимальной работоспособной версии продукта), проработке бизнес-модели проекта, поиске каналов продаж и подготовке презентации для инвесторов.
Команды самых успешных проектов получат возможность представить свои проекты перед потенциальными инвесторами на завершающем мероприятии «Demo Day» и форуме по инновациям. Лучшие пять проектов по итогам «Demo Day» получат денежные средства в виде безвозмездных инвестиций на развитие своих стартапов. В этом финансовую поддержку окажут Министерство инновационного развития и Союз молодежи.
В этом году отдельные семинары и мастер-классы будут проведены, помимо Ташкента, в Наманганской и Самаркандской областях и в Республике Каракалпакстан. В каждом регионе планируется отобрать до 30 лучших проектов для участия в Программе поддержки. По завершению регионального этапа программы, по 3 лучших проекта, выбранных экспертной группой, получат возможность участвовать в финальном «Demo Day» в Ташкенте.
Как стать участником?
Информация о том, как принять участие в программе, о критериях отбора проектов и требованиях к участникам размещена здесь.
Крайний срок подачи заявок – 17 сентября 2018 года.
Чтобы быть в курсе новостей, подписывайтесь на страницу программы в социальной сети Facebook: https://www.facebook.com/startupuzb/