Oʻzbekiston Respublikasi va Eron Islom Respublikasi Adliya vazirliklari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzolandi
2018-08-28 | ShHT
Oʻzbekiston adliya vaziri Ruslanbek Davletovning 2018 yil 24 avgust kuni Qirgʻizistonning Choʻlpon-ota shahrida boʻlib oʻtgan Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar adliya vazirlarining oltinchi majlisidagi ishtiroki doirasida Oʻzbekiston Respublikasi va Eron Islom Respublikasi Adliya vazirliklari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzolandi.
Memorandumdan koʻzlangan maqsad xalqaro huquqning umumeʼtirof etilgan tamoyil va normalariga muvofiq huquqiy sohadagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek oʻzaro manfaatli hamkorlik oʻrnatish va tajriba almashishdan iborat.
Memorandumga muvofiq inson huquqlari va fuqarolar erkinliklarini himoya qilish, norma ijodkorligi, yuridik xizmatlar koʻrsatish, yuridik kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish va oʻzaro manfaatli boshqa yoʻnalishlarda hamkorlik amalga oshiriladi.
Shuningdek, Memorandumda konferensiya, seminar, leksiya va amaliy mashgʻulotlar oʻtkazish, qonunchilik va boshqa meʼyoriy-huquqiy hujjatlarni tayyorlash amaliyoti, shuningdek yuridik adabiyotlar va boshqa nashrlar boʻyicha axborot almashish, tomonlar adliya organlari va muassasalari faoliyati bilan yaqinroq tanishish maqsadida delegatsiyalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, qoʻshma tadqiqotlarni tashkil qilish va oʻtkazish, Tomonlar bilan kelishilgan boshqa tadbirlarni oʻtkazish koʻzda tutilgan.
Taʼkidlash joizki, imzolangan ushbu hujjat ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi va ikki mamlakat adliya vazirliklari oʻrtasida huquqiy sohada samarali hamkorlik uchun huquqiy zamin yaratadi.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Исламской Республики Иран
2018-08-28 | ШОС
В рамках участия министра юстиции Узбекистана Русланбека Давлетова в шестом Совещании министров юстиции государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества, прошедшем 24 августа 2018 года в г. Чолпон-Ата (Кыргызская Республика) подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Исламской Республики Иран.
Целью Меморандума является развитие сотрудничества в правовой сфере в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, а также установление двустороннего взаимовыгодного сотрудничества и обмена опытом.
В соответствии с Меморандумом сотрудничество будет осуществляться в таких областях как, защита прав человека и гражданских свобод, нормотворчество, оказание юридических услуг, подготовка и повышение квалификации юридических кадров и в иных направлениях, представляющих взаимный интерес.
Также, Меморандумом предусматривается проведение конференций, семинаров, лекций и практических занятий, обмен информацией о практике подготовки законодательных и иных нормативных правовых актов, а также юридической литературой и иными публикациями, обмен делегациями Сторон для более полного ознакомления с организацией и деятельностью органов и учреждений юстиции сторон, организация и проведение совместных исследований, осуществление иных мероприятий, согласованных Сторонами.
Меморандум послужит укреплению двусторонних отношений, а также создаст правовую основу эффективного сотрудничества в правовой сфере между министерствами юстиции двух стран.