Shu munosabat bilan tashkil etilgan tantanali tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, tadbirkor va ishbilarmonlar, mehnat faxriylari hamda yoshlar ishtirok etdi.
“Orzu” kichik sanoat zonasida yengil sanoat, oziq-ovqat, tibbiy texnika, poligrafiya, polietilen paketlar va plyonkalar, energiya tejaydigan lampalar ishlab chiqarish boʻyicha umumiy qiymati 142 milliard soʻmlikdan ziyod 22 loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yilning may oyida viloyatga tashrifi chogʻida mazkur kichik sanoat zonasida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishib, ularni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish yuzasidan maslahatlar, mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar bergan edi.
Oʻtgan davr mobaynida mazkur koʻrsatmalar ijrosi doirasida tadbirkorlik subyektlariga yer maydoni ajratish, yoʻl, elektr, suv va boshqa infratuzilma tarmoqlarini shakllantirish, kredit mablagʻlari berishga alohida eʻtibor qaratildi. Sanoat ishlab chiqarishini yoʻlga qoʻyish uchun zarur sharoit yaratish borasida amalga oshirilgan ishlar natijasidamasʻuliyati cheklangan jamiyat shaklidagi 10 ta korxona belgilangan muddatda ishga tushirildi.
– Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan kichik sanoat zonasida tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yana bir yangi korxonamizni ochdik, – deydi “Istiqlol dizayn markazi” masʻuliyati cheklangan jamiyati rahbari B.Umarov. – “Ideal” savdo belgisi bilan ishlab chiqarilayotgan kostyum-shimlar nafaqat mamlakatimizda balki tashqi bozorda ham xaridorgir. Bunday hududlarning tashkil etilishi tadbirkorlar uchun juda qulay imkoniyatdir, faqat undan oqilona foydalana bilish muhim.
“Orzu Ideal tekstil” korxonasida bir yarim gektardan ziyod maydonda qiymati 24 milliard soʻmlik loyiha amalga oshirildi. Dastlabki hisob-kitoblarga koʻra, yillik 250 ming dona turli assortimentdagi kiyimlar ishlab chiqarish quvvatiga ega, kutilayotgan eksport hajmi 2 million dollar boʻlgan mazkur korxonada 500 ish oʻrni yaratildi. Loyihaning navbatdagi bosqichi ishga tushirilsa ish oʻrinlari soni yana 250 taga koʻpayadi.
Xuddi shuningdek, mustaqillik bayramiga munosib tuhfa sifatida ishga tushirilgan “Orzu” kichik sanoat zonasida “Porloq tekstil liboslari”, “Nurobod sifat tekstil”, “Ulugʻ-B”, “White gold towel textile”, “Kvars sanoat servis”,“Bosir tekstil servis”, “Sugʻdiyona fayz tekstil”, “Universal Food Trade”, “Mega eko plast” kabi korxonalarda mingga yaqin ish oʻrinlari yaratildi.
Marosim ishtirokchilari “Orzu” kichik sanoat zonasida yangi ishga tushirilgan korxonalarda oʻrnatilgan zamonaviy texnologik uskunalarning ilk mahsulot ishlab chiqarish jarayonlari, ishlovchilar uchun yaratilgan mehnat sharoitlari bilan tanishishdi.
“Orzu” kichik sanoat zonasidagi barcha loyihalar hayotga toʻliq tatbiq etilsa yiliga 82 milliard soʻmlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarish quvvati yaratiladi va 4 ming nafarga yaqin kishining bandligi taʻminlanadi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning asosiy qismi eksportga yoʻnaltiriladi.
Marosimda taʻkidlandiki, bundan tashqari, Namangan shahrida “Yuksalish”, “Orzu”, “Paxtalikoʻl”, “Xonobod” kabi yana toʻrtta kichik sanoat zonasi barpo etiladi.Bu 12 mingdan ortiq qoʻshimcha yangi ish oʻrni yaratish imkonini beradi.

В ряду промзон страны – пополнение
В организованном по этому случаю торжественном мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, предприниматели и деловые люди, ветераны труда, молодежь.
В малой промышленной зоне "Орзу" запланировано реализовать 22 проекта на общую сумму более 142 миллиардов сумов в таких сферах, как легкая промышленность, производство продовольственной, полиграфической продукции, медицинской техники, полиэтиленовых пакетов и пленок, энергосберегающих ламп.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в область в мае текущего года ознакомился с проектами, реализуемыми в данной малой промзоне, дал соответствующие указания по их своевременной и качественной реализации.
За прошедшее время в рамках исполнения данных поручений было уделено особое внимание вопросам выделения земельных площадей субъектам предпринимательства, формирования дорожной инфраструктуры, систем электро- и водоснабжения, выделения кредитных средств. В результате работы по созданию необходимых условий для налаживания промышленного производства на территории зоны были введены в строй 10 предприятий.
– В организованной по инициативе Президента нашей страны малой промышленной зоне мы открыли еще одно предприятие по производству швейной продукции, – сказал руководитель ООО “Истиклол дизайн маркази” Б.Умаров. – Наши брючные костюмы, производимые под торговой маркой "Идеал", пользуются высоким спросом не только в нашей стране, но и на внешнем рынке. Организация таких зон является хорошей возможностью для предпринимателей, важно лишь рационально этим воспользоваться.
На территории в более полутора гектаров предприятием “Orzu Ideal tekstil” реализован проект стоимостью 24 миллиарда сумов. На данном предприятии производственной мощностью 250 тысяч единиц одежды в год и ожидаемым объемом экспорта в 2 миллиона долларов создано 500 рабочих мест. После задействования очередного этапа проекта работой будут обеспечены еще 250 человек.
Кроме того, в задействованных в малой промзоне "Орзу" в качестве достойного подарка к празднованию независимости таких предприятиях, как “Porloq tekstil liboslari”, “Nurobod sifat tekstil”, “Ulug’-B”, “White gold towel textile”, “Kvars sanoat servis”, “Bosir tekstil servis”, “Sug’diyona fayz tekstil”, “Universal Food Trade”, “Меga eко plast”, создано около тысячи рабочих мест.
Участники церемонии открытия ознакомились с процессом производства первой партии продукции на предприятиях малой промзоны "Орзу", условиями, созданными для работников.
После полной реализации всех намеченных проектов годовая мощность производства продукции малой промзоны "Орзу" превысит 82 миллиарда сумов, будет обеспечена занятость около 4 тысяч человек. Основная часть производимой продукции будет направляться на экспорт.
Как отмечалось на церемонии открытия, в городе Намангане будут организованы еще три малые промышленные зоны "Юксалиш”, “Пахталикул”, “Хонобод”. Это позволит создать свыше 12 тысяч новых рабочих мест.