Oʻzbekiston delegatsiyasining Qobul shahridagi uchrashuvlari
2018-yilning 27-avgust kuni Qobul shahriga amaliy tashrif bilan borgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf Gʻani tomonidan qabul qilindi.
Vazir Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomidan Afgʻoniston rahbariyatini dunyo musulmonlarining muhim bayrami – Qurbon hayiti (Eyd al-Adha) munosabati bilan yana bir bor samimiy tabrikladi hamda butun birodar afgʻon xalqiga tinchlik va farovonlik tilaklarini yetkazib qoʻydi.
Boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida 2018-yil 27-mart kuni Afgʻoniston boʻyicha xalqaro konferensiyada qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasining asosiy qoidalari amalga oshirilishining borishi eʼtibor markazida boʻldi. Jumladan, Afgʻonistonda tinch siyosiy jarayonga koʻmaklashish boʻyicha oʻzaro kelishilgan choralar muhokama qilindi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, avvalo oliy darajadagi muntazam Oʻzbekiston – Afgʻoniston muzokaralari doirasida erishilgan kelishuvlarning bajarilishi ham koʻrib chiqildi. Xususan, tomonlarning temir yoʻl va energetika sohalari boʻyicha mutaxassislari “Mozori-Sharif – Hirot” temir yoʻl liniyasi hamda “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasi qurilishi loyihasini amalga oshirish bilan bogʻliq baʼzi muhim masalalarni muhokama qildilar.
Tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibining boshqa mavzularini ham koʻrib chiqdilar.
Shu kunning oʻzida Oʻzbekiston delegatsiyasi Qobul shahrida Afgʻoniston Prezidentining milliy xavfsizlik boʻyicha maslahatchisi Hamdulla Muhib, Ijroiya hokimiyati rahbari Abdulla Abdulla va Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Nosir Andisha bilan muzokaralar oʻtkazdi.

Встречи узбекской делегации в г.Кабуле
27 августа 2018 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, прибывшая с рабочим визитом в г.Кабул, была принята Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани.
Министр от имени Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева еще раз искренне поздравил руководство Афганистана в связи с важнейшим для мусульман мира праздником – Курбан-байрамом (Эйд аль-Адха) и передал пожелания мира и благополучия всему братскому афганскому народу.
В центре внимания состоявшейся беседы был ход реализации основных положений Ташкентской декларации, принятой 27 марта 2018 года на международной конференции по Афганистану. В частности, были обсуждены взаимосогласованные меры по содействию межафганскому мирному политическому процессу.
Стороны также рассмотрели актуальные вопросы двусторонних отношений, прежде всего исполнение договоренностей, достигнутых в рамках регулярного узбекско-афганского диалога на высшем уровне. Так, эксперты сторон в железнодорожной сфере и в области энергетики обсудили некоторые важные вопросы, связанные с реализацией проекта строительства железнодорожной линии «Мазари-Шариф – Герат», а также ЛЭП «Сурхан – Пули-Хумри».
На встрече обсуждены и другие темы международной и региональной повестки дня.
В этот же день узбекская делегация провела в г.Кабуле переговоры с Советником Президента Афганистана по вопросам национальной безопасности Хамдуллой Мухибом, главой Исполнительной власти Абдуллой Абдуллой и заместителем министра иностранных дел Насиром Андишой.