Oʻzbekiston delegatsiyasining Qobul shahridagi uchrashuvlari
2018-yilning 27-avgust kuni Qobul shahriga amaliy tashrif bilan borgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf Gʻani tomonidan qabul qilindi.
Vazir Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomidan Afgʻoniston rahbariyatini dunyo musulmonlarining muhim bayrami – Qurbon hayiti (Eyd al-Adha) munosabati bilan yana bir bor samimiy tabrikladi hamda butun birodar afgʻon xalqiga tinchlik va farovonlik tilaklarini yetkazib qoʻydi.
Boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida 2018-yil 27-mart kuni Afgʻoniston boʻyicha xalqaro konferensiyada qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasining asosiy qoidalari amalga oshirilishining borishi eʼtibor markazida boʻldi. Jumladan, Afgʻonistonda tinch siyosiy jarayonga koʻmaklashish boʻyicha oʻzaro kelishilgan choralar muhokama qilindi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, avvalo oliy darajadagi muntazam Oʻzbekiston – Afgʻoniston muzokaralari doirasida erishilgan kelishuvlarning bajarilishi ham koʻrib chiqildi. Xususan, tomonlarning temir yoʻl va energetika sohalari boʻyicha mutaxassislari “Mozori-Sharif – Hirot” temir yoʻl liniyasi hamda “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasi qurilishi loyihasini amalga oshirish bilan bogʻliq baʼzi muhim masalalarni muhokama qildilar.
Tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibining boshqa mavzularini ham koʻrib chiqdilar.
Shu kunning oʻzida Oʻzbekiston delegatsiyasi Qobul shahrida Afgʻoniston Prezidentining milliy xavfsizlik boʻyicha maslahatchisi Hamdulla Muhib, Ijroiya hokimiyati rahbari Abdulla Abdulla va Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Nosir Andisha bilan muzokaralar oʻtkazdi.

Meetings of Uzbekistan delegation in Kabul
On August 27, 2018, the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani received the delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov, who arrived in Kabul with a working visit.
The Minister on behalf of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev once again sincerely congratulated the leadership of Afghanistan in connection with the most important holiday for Muslims of the world – Qurban-bayram (Eid al-Adha) and conveyed the wishes of peace and prosperity to all fraternal people of Afghanistan.
Implementation of the main provisions of Tashkent Declaration adopted on March 27, 2018 at the International Conference on Afghanistan was in the focus of the conversation. In particular, mutually agreed measures on promoting the inter-Afghan peaceful political process were discussed.
The parties also considered current issues of bilateral relations, primarily the implementation of agreements reached within the framework of regular Uzbekistan – Afghanistan dialogue at the highest level. Thus, the experts of the parties in the railway and energy sectors discussed some important issues related to the implementation of the project for construction of Mazar-i-Sharif – Herat railway line, as well as the Surkhan – Puli-Khumri power lines.
Other issues on the international and regional agenda were also discussed at the meeting.
As reported by the Ministry of Foreign Affairs, on the same day, Uzbekistan delegation held negotiations in Kabul with the Advisor to the President of Afghanistan on National Security issues Hamdullah Muhib, the Chief Executive of Afghanistan Abdullah Abdullah and the Deputy Foreign Minister Nasir Andisha.