Oʻzbek tarjimoni – yuksak mukofot sohibi
Oʻzbekiston Respublikasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlik munosabatlari barcha sohalarda izchil rivojlanmoqda. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin rahbarligida amalga oshirilayotgan oʻzaro manfaatli munosabatlarni mustahkamlashda madaniy-gumanitar aloqalar muhim oʻrin egallamoqda. Bu borada ikki davlatningommaviy axborot vositalari, nashriyot va matbaa muassasalari oʻrtasidagi hamkorlik, ayniqsa, diqqatga sazovordir.
Oʻtgan yili Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning “Davlat boshqaruvi toʻgʻrisida” kitobi “Oʻzbekiston” nashriyot-matbaa ijodiy uyi hamda Xitoy xorijiy tillar nashriyoti – “Foreign Languages Press” bilan hamkorlikda oʻzbek tilida chop etilgani birgalikda amalga oshirilgan ilmiy-ijodiy mehnatningmuhim natijasi boʻldi.
Jahon miqyosida tan olingan ulkan davlat va siyosat arbobi Si Szinpinning ushbu sermazmun asari Oʻzbekistonda katta qiziqish bilan kutib olindi.
Shu yil 21 avgust kuni Pekin shahrida 25-xalqaro kitob koʻrgazmasi oʻz ishini boshladi. Koʻrgazmada Xitoy Xalq Respublikasi Raisining mamlakatimizda nashr etilgan mazkur kitobi ham namoyish etildi.
Koʻrgazma doirasida boʻlib oʻtgan suhbat va muloqotlarda bunday hamkorlikning ahamiyati alohida taʻkidlandi hamda nashriyot va matbaa sohasida, muhim ijtimoiy mavzularda birgalikda kitoblar, albomlar tayyorlash va nashr etish, yuksak malakali olimlar, tarjimon-filologlar, muharrirlar, nashriyot-matbaa xodimlari ishtirokida yangi qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, oʻzaro tajriba va mutaxassislar almashish istiqbollari haqida atroflicha fikr yuritildi.
Mazkur koʻrgazma doirasida mamlakatimiz hayotiga oid yana bir muhim voqea boʻlib oʻtdi. “Davlat boshqaruvi toʻgʻrisida” kitobining asosiy tarjimonlaridan biri, Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan jurnalist, taniqli adib va tarjimon Murtazo Qarshiboyev Xitoy Xalq Respublikasining “Matbuot sohasidagi ulkan hissasi uchun” mukofoti bilan taqdirlandi. Buyuk Britaniya, Yaponiya, Polsha, Rossiya, Latviya, Qirgʻiziston, Vengriya, Marokash, Eron, Nepal,Ruminiya kabi jami 15 davlatning xitoy tarixi, tili va adabiyoti boʻyicha nufuzli olimlari, tarjimon va mutaxassislari qatorida oʻzbektarjimonining ham ana shunday yuksak mukofotgasazovor boʻlganiyurtimiz va xalqimizga, boy tariximiz va madaniyatimizga, bugungi kunda mamlakatimizda olib borilayotganislohotlarga ulkan ehtirom ifodasidir.

Узбекский переводчик — обладатель высокой награды
Дружеские связи и сотрудничество между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой последовательно развиваются во всех сферах. В укреплении осуществляемых под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина взаимовыгодных отношений важное место занимают культурно-гуманитарные связи. В этой области особого внимания заслуживает сотрудничество средств массовой информации, издательств и полиграфических предприятий двух стран.
Издание в прошлом году книги Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина «О государственном управлении» на узбекском языке при сотрудничестве Издательско-полиграфического творческого дома «Узбекистон» и китайского издательства «Foreign Languages Press», выпускающего литературу на иностранных языках, стало важным результатом совместной научно-творческой работы.
Эта глубокая и содержательная книга известного государственного и политического деятеля Си Цзиньпина с большим интересом была воспринята в Узбекистане.
21 августа этого года в Пекине открылась 25-я международная книжная выставка. На ней была представлена также книга Председателя Китайской Народной Республики, изданная в нашей стране.
В беседах и встречах, состоявшихся на полях выставки, особо отмечалось значение такого сотрудничества, всесторонне обсуждались вопросы издательско-полиграфической сферы, подготовки и издания книг и альбомов на важные социальные темы, реализации совместных проектов при участии высококвалифицированных ученых, переводчиков-филологов, редакторов, работников издательств, перспективы обмена опытом и специалистами.
В рамках данной выставки произошло еще одно важное событие, связанное с нашей страной. Один из основных переводчиков книги «О государственном управлении», заслуженный журналист Республики Узбекистан, известный писатель и переводчик Муртазо Каршибоев был удостоен награды Китайской Народной Республики «За выдающийся вклад в сферу печати». Такая высокая награда узбекского переводчика, получившего ее наряду с авторитетными учеными, переводчиками и специалистами по китайской истории, языку и литературе из Великобритании, Японии, Польши, России, Латвии, Кыргызстана, Венгрии, Марокко, Ирана, Непала, Румынии - всего из 15 стран, является свидетельством огромного уважения к нашей стране и народу, богатой истории и культуре, реализуемым в Узбекистане реформам.