SHHT MKKning yigʻilishi
2018-yilning 20-24-avgust kunlari Choʻlpon ota shahrida (Qirgʻiziston) Shanxay hamkorlik tashkiloti aʼzo davlatlari Milliy koordinatorlari kengashining navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Hindiston, Pokiston, Qirgʻiziston, Qozogʻiston, Rossiya, Tojikiston, Xitoy va Oʻzbekiston vakillari 2018-yil 10-iyun kuni SHHT Sammiti doirasida SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlari tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
SHHT MKK yigʻilishida SHHT aʼzo davlatlari Hukumat rahbarlari (bosh vazirlar) kengashi yigʻilishini oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrish hamda tashkilot joriy kun tartibining boshqa masalalari ham koʻrib chiqildi.

20-24 августа 2018 года в г.Чолпон-Ата (Кыргызстан) состоялось очередное заседание Совета национальных координаторов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Представители Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана обсудили перспективы реализации инициатив глав государств-членов ШОС, озвученных в рамках Саммита ШОС 10 июня 2018 года.
Стороны также рассмотрели ход подготовки к проведению заседания Совета глав правительств (премьер-министров) государств-членов ШОС и другие вопросы текущей повестки дня организации.