Muzokaralar ochiq va amaliy ruhda oʻtdi
Turkmanboshi shahrida boʻlib oʻtgan Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi taʼsischi davlatlari rahbarlari majlisi yakunida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing boʻldi.
Davlat rahbarlari Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish, Orolboʻyidagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, suv va ekologiya bilan bogʻliq muammolarni birgalikda hal qilishga kelishib olinganini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev Orol muammosi mintaqa hayoti va kelajagiga daxldor dolzarb masala ekani, muzokaralarda anchadan buyon toʻplanib qolgan savollar ochiq va konstruktiv muhokama qilinganini, endi qogʻozdan amaliy ishga oʻtilishini taʼkidladi.

Переговоры прошли в открытом и конструктивном духе
По итогам прошедшего в городе Туркменбаши заседания глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала прошел брифинг для представителей средств массовой информации.
Главы государств отметили, что стороны договорились действовать совместно для преодоления последствий Аральской трагедии, улучшения социально-экономической ситуации в Приаралье, решения водных и экологических проблем региона.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Аральская проблема является актуальным вопросом, касающимся жизни и будущего всего региона, в ходе переговоров открыто и конструктивно обсуждены накопившиеся за долгое время вопросы, решено от слов перейти к практическим делам.