Savdo-iqtisodiy hamkorlik yanada kengayadi
Toshkentda 16 avgust kuni Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Hindiston hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari, ishbilarmon doira vakillari, yirik kompaniya va konsernlar rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi Suxrob Xolmurodov, Hindiston Respublikasi savdo va sanoat vaziri Suresh Prabxu mamlakatlarimiz munosabatlari barcha yo‘nalishlarda izchil rivojlanib borayotgani, jumladan, axborot texnologiyalari, turizm, tibbiyot va farmatsevtika sohalarida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilganini ta’kidladi. So‘nggi ikki yil mamlakatlarimizning iqtisodiyot, sarmoya, savdo, tekstil, turizm va logistika tarmoqlarida hamkorlik uchun samarali kechdi.
Hindiston kompaniyalari mamlakatimizda neft-gaz, kimyo, tekstil, terini qayta ishlash, charm-attorlik, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi va qurilish sohalarida samarali faoliyat yuritib kelmoqda. Yurtimizda Hindiston kapitali ishtirokidagi 139 korxona ro‘yxatdan o‘tgan.
– O‘zbekiston va Hindiston axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, innovatsion ishlanmalar, turizm, tibbiyot va farmatsevtika sohalaridagi hamkorligi yil sayin kengaymoqda, – dedi Hindistonning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Vinod Kumar. – Hozirgi kunda meva-sabzavotni qayta ishlash, saqlash, qadoqlash va eksport qilish borasidagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish ishlari olib borilmoqda. O‘zaro savdo aloqalarini rivojlantirishga keng ahamiyat qaratilmoqda. Turli doiradagi o‘zaro maslahatlashuvlar, xususan, muntazamlik kasb etgan Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Hindiston hukumatlararo komissiyasi majlislari bunda muhim omil bo‘lmoqda.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari uchun biznes-forum tashkil etildi. Unda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlash, o‘zaro sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, investitsiyaviy muhitni yaxshilash, sayyohlik sohasida manfaatli dasturlarni ishlab chiqish kabi masalalar muhokama qilindi. AKT va tibbiy xizmatlar ko‘rsatish tarmog‘ida istiqbolli kelishuvlarni ro‘yobga chiqarish uchun tomonlarda imkoniyat yuqori ekani ta’kidlandi.

Торгово-экономическое сотрудничество будет расширяться
В Ташкенте 16 августа состоялось очередное заседание узбекско-индийской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
В мероприятии приняли участие представители соответствующих министерств и ведомств, деловых кругов, руководители крупных компаний и концернов двух стран.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – председатель Государственного комитета по инвестициям Сухроб Холмурадов, министр торговли и промышленности Республики Индия Суреш Прабху отметили, что отношения между нашими странами последовательно развиваются по всем направлениям, налажено эффективное сотрудничество по реализации перспективных проектов в области информационных технологий, туризма, медицины и фармацевтики. Последние два года стали успешными для партнерства в экономической, инвестиционной, торговой, текстильной, туристической и логистической сферах.
Индийские компании ведут в нашей стране эффективную деятельность в нефтегазовой, химической, текстильной, сельскохозяйственной и строительной отраслях, в сфере переработки кожи, кожно-галантерейного производства, пищевой промышленности, сервиса. В нашей стране зарегистрированы 139 предприятий с участием индийского капитала.
– С каждым годом расширяется сотрудничество между Узбекистаном и Индией в сфере информационно-коммуникационных технологий, инновационных разработок, туризма, медицины и фармацевтики, – говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в нашей стране Винод Кумар. – Сейчас ведется работа над осуществлением перспективных проектов по переработке, хранению, упаковке и экспорту плодоовощной продукции. Особое внимание уделяется развитию двусторонней торговли. Важное значение в этом имеет взаимный обмен опытом в различных направлениях, в частности, регулярные заседания узбекско-индийской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
В рамках мероприятия Торгово-промышленной палатой Узбекистана организован бизнес-форум для деловых кругов двух стран. На нем обсуждены такие вопросы, как укрепление сотрудничества в сельскохозяйственной и продовольственной сферах, развитие промышленной кооперации, улучшение инвестиционной среды, разработка взаимовыгодных программ в сфере туризма. Отмечалось, что стороны обладают широкими возможностями для реализации перспективных проектов в сфере ИКТ и медицинского обслуживания.