Advokatura instituti faoliyatida qanday o‘zgarishlar bo‘ldi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Xalq davlat idoralariga emas, balki davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak!” degan ezgu g‘oyasi asosida davlat va jamiyat hayotidagi muhim masalalar bo‘yicha o‘tkaziladigan matbuot anjumanlarining 2-yarim yillikka mo‘ljallangan rejasiga asosan Adliya vazirligi tomonidan joriy yilning 13 avgust kuni “Advokatura instituti samaradorligini tubdan oshirish va advokatlarning mustaqilligini kengaytirishning dolzarb masalalari” mavzusida matbuot anjumani tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Advokatlar palatasi rahbariyati va mas’ul xodimlari, advokatlar, shuningdek ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi.
Matbuot anjumanida adliya vaziri o‘rinbosari A. Tashkulov tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 12 maydagi “Advokatura instituti samaradorligini tubdan oshirish va advokatlarning mustaqilligini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonining qabul qilinishi uchun asos bo‘lgan muammolar va ularni bartaraf etishning ahamiyati, Farmonga muvofiq advokatura tizimini tubdan takomillashtirish, professional yuridik yordam sifatini va advokat kasbining nufuzini oshirish, shuningdek, sud ishini yuritishda tenglik va tortishuv prinsiplarini to‘liq ro‘yobga chiqarish bo‘yicha advokatlarga berilgan imtiyozlar haqida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, A. Tashkulov tomonidan tadbir qatnashchilariga Farmonda belgilangan vazifa va tadbirlar ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar haqida aniq raqamlar asosida ma’lumotlar berildi.
Shundan so‘ng, Advokatlar palatasi raisi v.b. Sh. Sadiqov so‘z olib, Farmonning advokatura sohasini takomillashtirishdagi ahamiyatini aytib o‘tib, Advokatlar palatasining advokatura instituti himoyachisi sifatidagi rolini oshirish choralari, advokatlik faoliyatini litsenziyalash tartibotlari, advokatlar tomonidan Advokatlarning kasb etikasi qoidalari talablari, advokatlik siri va advokat qasamyodini buzish hollari, ularni bartaraf etish yo‘llari haqida, bu borada Advokatlar palatasi tomonidan amalga oshirilayotgan amaliy ishlar haqida so‘z yuritdi.
Shuningdek, tadbirda advokatlar, ommaviy axborot vositalari advokatlarning ijtimoiy himoyasi qanchalik ta’minlanganligi, ularning ixtisoslashuv masalasi, sud jarayonlaridagi ishtiroki kabi qator masalalarda o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat etishib, fikr-mulohazalari bilan faol ishtirok etishdi.

Какие изменение произошли в деятельности института адвокатуры
В соответствии с планом пресс-конференций по важным вопросам жизни государства и общества на II полугодие 2018 года на основе благородной идеи Президента Шавката Мирзиёева “Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу!” 13 августа нынешнего года была организована пресс-конференция на тему “Актуальные вопросы коренного повышения эффективности институтов адвокатуры и расширения независимости адвокатов”.
В мероприятии участвовали руководство и ответственные работники Министерства юстиции и Палаты адвокатов Республики Узбекистан, адвокаты, представители средств массовой информации.
На пресс-конференции заместитель министра юстиции А. Ташкулов говорил о проблемах, послуживших основой для принятия Указа Президента Республики Узбекистан “О мерах по коренному повышению эффективности института адвокатуры и расширению независимости адвокатов” от 12 мая 2018 года и важности их устранения, льготах, предоставленных адвокатам в соответствии с Указом по коренному совершенствованию системы адвокатуры, повышению качества профессиональной юридической помощи и престижа адвокатской профессии, а также полного осуществления принципов равенства и дискуссии при ведении судебного дела. Кроме того, А. Ташкуловым на основе конкретных цифр участникам мероприятия дана информация о работе, осуществленной по реализации намечанных в Указе задач и мероприятий.
После этого, и.о председателя Палаты адвокатов Ш. Садыков отметив роль адвокатуры в совершенствовании сферы, говорил о мерах по повышению роли Палаты адвокатов в качестве защитника Института адвокатуры, порядке лицензирования адвокатской деятельности, требованиях правил профессиональной этики, случаях нарушения адвокатами адвокатской тайны и присяги, их устранении, практической работе, осуществляемой Палатой адвокатов в данном направлении.
Кроме того, в мероприятии со своими вопросами, мнениями и суждениями участвовали адвокаты, средства массовой информации.
В завершении мероприятия определены задачи по регулярному освещению в СМИ работ по реализации предусмотренных в Указе задач и мероприятий.