Shavkat Mirziyoyev: Toshkent shahri mahalliy byudjetida bu yil 1,5 trillion so‘m mablag‘ qoldiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 avgust kuni Shayxontohur tumani iqtisodiyotini rivojlantirish, uy-joy-kommunal sohadagi muammolarni hal qilish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish uchun respublika byudjetidan yetarli mablag‘ ajratilmoqda. Prognozdan oshgan soliq tushumlari mahalliy byudjetlar ixtiyorida qoldirilib, ularni sarflash bo‘yicha mahalliy hokimliklarga keng vakolatlar berilmoqda.
Masalan, joriy yilda Toshkent shahrida prognozga nisbatan 2 trillion so‘mga ko‘p soliq tushib, mahalliy byudjetda 1,5 trillion so‘mi qolishi kutilmoqda. Bu 2017 yilga nisbatan 10 barobar ko‘pdir.
“Toshkentga hech qachon buncha pul berilmagan. Biz nega 1,5 trillion so‘mni shaharning o‘zida qoldiryapmiz? To‘planib qolgan muammolarni hal qilish uchun, odamlarning maishiy sharoitlarini yaxshilash, uy-joylar, bog‘chalar qurish, ish o‘rinlari yaratish uchun. Endi joylardagi rahbarlar ham o‘zini qiynashi, sadoqat bilan ishlashi kerak. Chetdan kelib hech kim hech qachon qilib bermaydi” dedi Prezidentimiz.

Шавкат Мирзиёев: в этом году в распоряжении бюджета города Ташкента останется 1,5 триллиона сумов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 августа провел совещание по вопросам развития экономики Шайхантахурского района, решения проблем в жилищно-коммунальной сфере.
Из республиканского бюджета выделяется достаточно средств для развития производства и социальной инфраструктуры. Налоговые поступления сверх прогноза остаются в распоряжении местных бюджетов, хокимиятам на местах предоставлены широкие полномочия по их расходованию.
К примеру, в текущем году в Ташкенте поступило налогов на 2 триллиона сумов больше прогнозированного, ожидается, что в местном бюджете останется 1,5 триллиона сумов, что в десять раз больше, чем в 2017 году.
«Никогда прежде Ташкент не получал столько денег. Зачем мы оставляем 1,5 триллиона сумов городу? Чтобы решить накопившиеся проблемы, улучшить условия жизни людей, построить жилье, детские сады, создать рабочие места. Раз так, то и руководителя на местах должны работать большей самоотдачей, быть преданными делу. Никто не придет извне и не сделает эту работу за нас", сказал Президент нашей страны.