Muloqot samarali bo‘ldi
Viloyat rahbari tumandagi “Kamalak” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida “Yoshlar – kelajagimiz” Davlat dasturi doirasida o‘tkazgan muloqotda yoshlar o‘z taklif va g‘oyalarini ilgari surdi, muammolari va fikr-mulohazalaribilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuvda Prezidentimiz tashabbusi bilan qabul qilingan mazkur tarixiy dastur yoshlarimiz hayotida alohida o‘rin tutadigan, ularning kelajagi uchun yangi imkoniyatlar yaratib beradigan muhim huquqiy hujjat ekani ta’kidlandi. Tijorat banklari mas’ullari tomonidan yoshlarga imtiyozli kreditlar ajratish tartibi xususida batafsil ma’lumot berildi. 10 nafar yigit-qizga fuqarolik pasporti topshirildi.
Navbahorlik yoshlar viloyat rahbaridan asosan tadbirkorlik faoliyati uchun kredit olish hamda yer maydonlari ajratishda amaliy ko‘mak so‘radi.
Tumandagi “World and billion” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari H.O‘roqov o‘zining 3 ta istiqbolli loyihasi haqida gapirib berdi. Xususan, baliqchilik xo‘jaligi, intensiv bog‘ va plyonka ostida tomorqachilikni yo‘lga qo‘yish g‘oyalarini ilgari surdi. Mazkur loyihalar amalga oshsa 50 kishi ishli bo‘ladi. “Qalqonota” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi M.Abdullayeva tikuvchilik sexi ochish uchun yer maydoni ajratilishini so‘rab murojaat qildi. Yangihayot mahallasida yashovchi II guruh nogironi D.Pirmatov issiqxona xo‘jaligini kengaytirish uchun 25 million so‘m miqdorida foizsiz kredit ajratilishida ko‘mak so‘rab, buning natijasida 5 ta yangi ish o‘rni yaratishini ma’lum qildi.
– Mamlakatimizda yoshlarga keng imkoniyatlar yaratilgan, – deydi Yosh kuch mahallasida yashovchi O.Yo‘ldoshev. – Uchrashuvda issiqxona tashkil etish loyiham viloyat hokimi tomonidan munosib rag‘batlantirilib, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi viloyat kengashi huzuridagi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash markazi fondidan foizsiz 15 million so‘m miqdorida kredit mablag‘i ajratiladigan bo‘ldi.
Uchrashuvda qariyb 30 murojaat ijobiy hal etildi. Ish bilan band bo‘lmagan qizlarga 4 ta mikroto‘lqinli pech hamda 40 dona tikuv mashinasi topshirildi. Hunarli yoshlarga payvandlash uskunalari hamda ikki nafar tashabbuskorga 35 boshdan parranda tarqatildi. Shuningdek, tadbir doirasida tashkil etilgan bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasida 70 nafar yosh mutaxassis ishga joylashish uchun yo‘llanma oldi.

Диалог прошел плодотворно
В ходе беседы, прошедшей в рамках Государственной программы “Yoshlar – kelajagimiz” в районном детском оздоровительном лагере “Камалак”, молодежь представила свои идеи и предложения, поделилась мнениями и рассказала о проблемах.
На встрече отмечалось, что принятая по инициативе Президента нашей страны программа – это важный документ, открывающий новые возможности для молодежи. Ответственными лицами коммерческих банков была представлена подробная информация о порядке выделения ей льготных кредитов. Десяти юношам и девушкам вручили гражданские паспорта.
Молодежь Навбахора попросила у главы области практического содействия в получении кредита для предпринимательской деятельности.
Руководитель районного общества с ограниченной ответственностью “World and billion” Х.Уроков рассказал о трех перспективных проектах. В частности, это налаживание рыбного хозяйства, создание интенсивного сада и выращивание культур под пленкой на приусадебных землях. При реализации этих проектов будет создано 50 рабочих мест. Жительница махалли Калконота М.Абдуллаева попросила о выделении земельного участка под швейный цех. Проживающий в махалле Янгихаёт инвалид II группы Д.Пирматов попросил содействия в получении беспроцентного кредита на 25 миллионов сумов для расширения тепличного хозяйства и сообщил, что в результате будет создано 5 новых рабочих мест.
– Молодежи нашей страны предоставлены широкие возможности, – говорит житель махалли Ёш куч О.Юлдошев. – На встрече хоким области поддержал мой проект по строительству теплицы, фонд поддержки предпринимательства при областном совете Союза молодежи Узбекистана выделит беспроцентный кредит в размере 15 миллионов сумов.
На встрече положительно решены почти 30 обращений. Незанятым девушкам вручили 4 микроволновых печи и 40 швейных машинок. На организованной в рамках мероприятия ярмарке вакансий 70 молодых специалистов получили направления на работу.