Madaniy aloqalar mustahkamlanmoqda
Tojikiston Respublikasi madaniyat vaziri Shamsiddin Orumbekzoda boshchiligidagi Tojikiston do‘stlik delegatsiyasi O‘zbekistonga keldi.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlar ko‘p asrlik tarixga ega. Keyingi yillarda ikki davlat o‘rtasidagi aloqalar yangi bosqichga ko‘tarildi. Ikki mamlakat Prezidentlari o‘rtasidagi samimiy munosabat mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaqinlik, o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy omili bo‘lmoqda.
Tojikiston delegatsiyasi O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasiga tashrif buyurdi. Uchrashuvda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid, Tojikiston Respublikasi madaniyat vaziri Shamsiddin Orumbekzoda va boshqalar o‘zbek va tojik xalqlarini ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnilik rishtalari, umumiy tarix, yagona din, madaniyat, urf-odat va an’analar mushtarakligi bog‘lab turishi, so‘nggi yillarda ikki davlat rahbarlarining tashabbuslari bilan turli jabhalarda o‘zaro manfaatli hamkorlik rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Yuksalish adabiyot sohasidagi aloqalar mustahkamlanib borayotganida ham namoyon bo‘lmoqda. So‘nggi yillarda milliy adabiyotimiz rivojiga qaratilayotgan alohida e’tibor yurtimiz ijodkorlarining xorijiy, avvalo, qo‘shni mamlakatlar qalam ahli bilan adabiy hamkorlik qilishida muhim omil bo‘layotir.
Tojik xalqi Hazrat Navoiyni, o‘zbek adabiyotini qanchalar e’zozlasa, o‘zbek xalqi ham Abdurahmon Jomiyni, tojik adabiyotini shunchalar qadrlaydi. Alohida ta’kidlash joiz, Samarqand shahrida o‘zbek va tojik adabiyotining ikki buyuk mutafakkiri – Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy haykali o‘rnatildi. Tojikiston Prezidenti Dushanbedagi Behzod ko‘chasida joylashgan istirohat bog‘ining nomini “Nizomiddin Alisher Navoiy” deb qayta nomlash, u yerda o‘zbek va tojik xalqlari do‘stligining ramzi sifatida Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy haykallarini o‘rnatishga qaror qildi. Bularning barchasi O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida adabiyot sohasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi, albatta.

Укрепляются культурные связи
Делегация во главе с министром культуры Республики Таджикистан Шамсиддином Орумбекзода прибыла с визитом дружбы в Узбекистан.
Отношения между Узбекистаном и Таджикистаном имеют многовековую историю. За последние годы связи между двумя странами поднялись на новый уровень. Важным фактором дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества служат искренние личные отношения между Президентами двух стран.
Делегация Таджикистана побывала в Союзе писателей Узбекистана. В ходе встречи председатель Союза писателей Узбекистана Сирожиддин Саййид, министр культуры Республики Таджикистан Шамсиддин Орумбекзода и другие отметили, что узбекский и таджикский народы связывают многовековые связи дружбы и добрососедства, общая история, единая религия, общность культур, обычаев и традиций, за последние годы по инициативе глав двух государств во всех сферах развивается взаимовыгодное сотрудничество.
Оно также отражается на укреплении связей в сфере литературы. Особое внимание, уделяемое за последние годы развитию национальной литературы, нацеливает отечественных деятелей творчества на литературное сотрудничество с мастерами пера зарубежных, прежде всего, соседних стран.
Таджикский народ ценит великого Навои, узбекскую литературу, а узбекский, в свою очередь, – Абдурахмана Джами и таджикскую литературу. Следует особо отметить, что в Самарканде установлены памятники двум великим гениям узбекского и таджикского народов – Алишеру Навои и Абдурахману Джами. Президент Таджикистана решил переименовать парк отдыха, расположенный по улице Бехзода в Душанбе, в парк имени Низомиддина Алишера Навои и в качестве символа дружбы узбекского и таджикского народов установить в парке памятники Алишеру Навои и Абдурахману Джами. Все это, вне всякого сомнения, послужит укреплению литературных связей между Узбекистаном и Таджикистаном.
– Раньше, в нашей юности, Ташкент описывали, как "хлебный город", – говорит народная поэтесса Таджикистана Зульфия Атои. – Сегодня, став свидетелем огромных преобразований, созидательной работы, проводимой в столице и по всей вашей стране в целом, а также увидев радость на лицах и сияние в глазах народа Узбекистана, захотелось назвать Ташкент городом любви, искренности и духовности. Последние 20 лет не организовывались творческие визиты. Слава Всевышнему, что закончилась эпоха разрыва, начался диалог.