Yuridik xizmat xodimining mas’uliyati ortdi
Qonunchilikda yangiliklar yuz bermoqda, talablar ortib, faoliyat mezonlari takomillashmoqda. Idora va tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan yuridik xizmat xodimlari bu yangiliklardan o‘z vaqtida xabardor bo‘lishi, xodimlarni bundan ogoh etishi, tayyorlanayotgan hujjatlarni esa yangi me’yorlarga moslashtirishi zarur.
Amalda shunday bo‘layaptimi? Ming afsuski, qonunchilikda ro‘y berayotgan o‘zgarishlardan ayrim yuridik xizmat xodimlarining o‘zi xabardor emas. Boisi aynan shu xizmat xodimlari tomonidan tayyorlanayotgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ko‘p hollarda eski me’yorlarga tayangan holda tayyorlanmoqda. Eng yomoni, ko‘p hollarda hujjatning nomi boshqa-yu, mazmunida boshqa masalalar haqida so‘z ketmoqda. Gohida eski hujjatga yangi nom berilgan. Bunga mas’ul yurist uni hatto o‘qib ko‘rmagan. Aynan mana shunday qusurlar tufayli keyingi paytda Adliya vazirligiga huquqiy ekspertizadan o‘tkazish uchun taqdim etilgan 1,5 ming normativ-huquqiy hujjatning uchdan bir qismi rad etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida “Qonun hujjatlarini takomillashtirish va qonun ijodkorligi” mavzuida tashkil etilgan seminarda shular haqida so‘z bordi.
Adliya vazirligi Qonunchilik bosh boshqarmasi boshlig‘i Xudoyor Meliyev yuridik xizmat xodimlariga davlat tomonidan barcha shart-sharoit yaratib berilayotgani, ular ham bunga javoban vijdonan mehnat qilishi zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 13 aprelda “Davlat huquqiy siyosatini amalga oshirishda adliya organlari va muassasalari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni va “O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi faoliyatini tubdan takomillashtirishga doir tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Adliya organlari hujjatlarda nazarda tutilgan vazifalar ijrosini ta’minlashda, tizimdagi kamchiliklarni bartaraf etishda “Odilona qonunlarni qabul qilish, jamiyatda qonunga hurmat ruhini qaror toptirish – demokratik huquqiy davlat qurishning garovidir” degan konseptual g‘oyani hayotga tatbiq etish orqali yagona davlat huquqiy siyosatini amalga oshirmoqda.
Seminarda so‘zga chiqqanlar Prezident qarori bilan endilikda “respublika – viloyat – tuman (shahar)” uch pog‘onali prinsipi bo‘yicha vertikal boshqaruvni joriy etgan holda tuman (shahar)larda adliya bo‘limlari tashkil etilganini qayd etib o‘tdi.
Bu bilan bevosita joylardagi huquqiy muammolar, fuqarolarning huquq va erkinliklari ularning huquqiy ehtiyojlari bilan bog‘liq holda ta’minlanishini chuqur o‘rganish, jamiyatdagi aniq huquqiy holatdan kelib chiqib huquqiy targ‘ibotni amalga oshirish imkoniyati yaratildi.
Adliya vazirligi markaziy apparati tuzilmasida bir qator yangi boshqarmalar tashkil etildi.
Joriy yildan boshlab Adliya vaziri davlat organlari va tashkilotlarining norma ijodkorligi faoliyati va huquqni qo‘llash amaliyoti to‘g‘risida har yili Oliy Majlis Senatiga axborot taqdim etadi.
2018 yil 1 maydan boshlab esa normativ-huquqiy hujjatlarning loyihalari Vazirlar Mahkamasiga, Prezident devoniga faqat Adliya vazirligining huquqiy-ekspertiza yakuni bo‘yicha ularni qabul qilishning maqsadga muvofiqligi haqidagi xulosasi mavjud bo‘lgandagina kiritilmoqda.
Shuningdek, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari loyihani ishlab chiquvchi tashkilotlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga jamoatchilik muhokamasi o‘tkazilishi uchun joylashtirilishi lozim.
Ayni paytda joriy etilgan bu tartibga ko‘pchilik yuridik xizmatlar to‘liq rioya etmayotir. Normativ-huquqiy hujjatlar loyihasi muhokamaga qo‘yilmasdan Adliya vazirligiga ekspertizadan o‘tkazish uchun yuborish yoki ekspertizaga yuborilgan kunda muhokamaga qo‘yish holatlari kuzatilmoqda. Aslida loyihalar muhokamadan o‘tkazilib, aholi fikrlari inobatga olingan holda to‘ldirilib, keyin ekspertizaga taqdim etilishi darkor.
Seminarda 2019 yil 1 yanvardan o‘z kuchini yo‘qotayotgan mamlakatimiz hududida 1993 yil 17 iyungacha qabul qilingan va Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tmagan umummajburiy idoraviy hujjatlar o‘rniga sifatli va zamon talabiga javob beradigan qonun hujjatlarini ishlab chiqish yuzasidan olib borilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi.
Ta’kidlanishicha, bu borada hukumatning 2018 yilning 16 iyul kuni “O‘z kuchini yo‘qotayotgan umummajburiy idoraviy hujjatlarning o‘rniga yangi normativ-huquqiy va boshqa hujjatlarni tayyorlash bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.

Усилена ответственность работников юридической службы
В законодательство нашей страны вносится много новых норм, повышаются требования, совершенствуются критерии деятельности. Юридические службы ведомств и организаций должны всегда быть в курсе этих нововведений и изменений, доводить их суть и значение до работников, приводить свои внутренние документы в соответствие с новыми нормами.
Как обстоят дела на самом деле? К сожалению, некоторые работники юридических служб сами не осведомлены о нововведениях. Во многих случаях они продолжают готовить проекты нормативно-правовых документов, опираясь на устаревшие нормы. Самое печальное, порой названия документов совершенно не соответствуют их содержанию. Именно в результате таких ошибок за последнее время была отклонена треть из 1,5 тысячи нормативно-правовых актов, представленных в Министерство юстиции для правовой экспертизы.
Об этом говорилось на организованном в Министерстве юстиции Республики Узбекистан семинаре на тему "Совершенствование законодательных актов и законотворчество".
Начальник Главного управления по законодательству Министерства юстиции Худоёр Мелиев отметил, что государством создаются необходимые условия для деятельности работников юридических служб, в ответ на это они должны добросовестно выполнять свои обязанности.
Как известно, 13 апреля 2018 года были приняты Указ главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов и учреждений юстиции в реализации государственной правовой политики" и постановление "Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства юстиции Республики Узбекистан".
В деле обеспечения реализации предусмотренных в документах задач, устранения недостатков в системе органы юстиции руководствуются концептуальной идеей: "Принятие справедливых законов, утверждение в обществе уважения к законам – залог формирования демократического правового государства".
Выступившие на семинаре отметили, что согласно постановлению Президента внедрено вертикальное управление по трехступенчатому принципу "республика – область – район (город)", в районах (городах) образованы отделы юстиции.
Тем самым появилась возможность глубокого изучения правовых проблем на местах, обеспечения прав и свобод граждан в неразрывной связи с их истинными потребностями, осуществления правовой пропаганды исходя из сложившегося в обществе конкретного правового случая.
В структуре центрального аппарата Министерства юстиции был создан ряд новых управлений.
Начиная с нынешнего года, министр юстиции ежегодно будет представлять в Сенат Олий Мажлиса информацию о нормотворческой деятельности и правоприменительной практике государственных органов и организаций.
С 1 мая 2018 года проекты нормативно-правовых актов вносятся в Кабинет Министров, аппарат Президента Узбекистана только при наличии заключения Министерства юстиции о целесообразности их принятия по итогам правовой экспертизы.
Кроме того, установлено, что проекты всех нормативно-правовых актов должны быть размещены организациями, разрабатывающими проект, на Едином портале интерактивных государственных услуг для общественного обсуждения.
На сегодняшний день многие юридические службы не полностью соблюдают данный порядок. Наблюдаются случаи, когда нормативно-правовой акт направляется в Министерство юстиции для экспертизы без общественного обсуждения или выносится на обсуждение только в день направления на экспертизу. На деле все проекты должны быть представлены на экспертизу после общественного обсуждения и его доработки с учетом мнений населения.
Выступившие на семинаре рассказали об утрачивающих силу с 1 января 2019 года и незарегистрированных в Министерстве юстиции ведомственных документах общеобязательного характера, принятых на территории страны до 17 июня 1993 года, в том числе о работе, осуществляемой по разработке вместо них качественных и отвечающих современным требованиям актов.
Как отмечалось, руководством к действию в этом направлении служит постановление Кабинета Министров об утверждении плана мероприятий по подготовке новых нормативно-правовых и других документов вместо утрачивающих свою силу общеобязательных ведомственных актов от 16 июля 2018 года.
Постановлением предусмотрено принятие до 1 января 2019 года 56 отвечающих современным требованиям нормативно-правовых актов вместо 171 документа, принятого во время бывшего строя.
Министерство юстиции определено органом, координирующим данный процесс.
В ходе мероприятия даны рекомендации касательно нововведений в законодательстве в сфере деятельности юридических служб.