Umumiy uzunligi 52,1 kilometrdan iborat mazkur metro qurilishi besh bosqichda amalga oshiriladi. Dastlab Toshkent metropolitenining “Do‘stlik” bekatidan Qo‘yliq bozorigacha bo‘lgan qismi quriladi. 11 kilometrlik bu qismda sakkizta bekat bunyod etiladi.
Davlatimiz rahbari Yashnobod tumaniga tashrif buyurib, mazkur metro qurilishining borishi bilan tanishdi.
“Jamoat transportining faqat neft yoki gazga bog‘lanib qolishi noto‘g‘ri. Yer usti metrosi arzon, qulay va xavfsiz. Eng muhimi, bu boshqa jamoat transportlaridagi yuklamani o‘ziga oladi, shahar markazidagi tirbandlikni kamaytiradi. Yo‘l haqi tushumiyam vaqtida va joyida bo‘ladi”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu jihatlarni hisobga olib, qurilishni tezlashtirish, ishni bir necha smenada tashkil etib, ertaroq qurib bitkazish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz yer usti metrosining birinchi bosqichini kelgusi yil Navro‘z bayrami arafasida foydalanishga topshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

The first aboveground station of Tashkent Metro will be put into operation in Navruz
Construction of the metro, the total length of which is 52.1 kilometers, is carried out in five stages. First, a line will be laid from Dustlik station of Tashkent Metro to Kuylik market. There will be 8 stations on this stretch 11 kilometers long.
The Head of the state visited Yashnabad district and got acquainted with the progress of construction activities.
“It is wrong for public transport to depend only on oil and gas. The aboveground metro is accessible, convenient and safe. Most importantly, it will take on some of the burden of other types of public transport, will help to relieve traffic in the city center. Moreover, it will be easier to control the charging of fare”, said Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state noted the need for accelerating activities, organizing work in several shifts and completing the construction as early as possible.
The President gave instructions on passing the first stage of the aboveground metro on the eve of Navruz celebration next year.