O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi bosh vazirlarining amaliy uchrashuvi to‘g‘risida
2018-07-17 | Siyosat
2018-yilning 16-iyul kuni Farg‘ona shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Qohir Rasulzodaning amaliy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyalar tarkibiga vazirliklar va idoralar, yetakchi iqtisodiy tuzilmalar rahbarlari kiritilgan.
Bosh vazirlar ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini, avvalo oliy darajada bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston-Tojikiston uchrashuviga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildilar.
Shuningdek, joriy yilning mart oyidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasiga davlat tashrifi va Prezident E.Sh.Rahmon bilan muzokaralari davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshirilayotgan turli darajalardagi aloqalarning yuqori samaradorligi qayd etildi.
O‘zaro savdodagi o‘sishning ijobiy dinamikasi mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo aylanmasi 2018-yilning birinchi yarmida o‘tgan yilga nisbatan 35 foizdan ko‘proqga oshdi.
Ta’kidlanganidek, ikki mamlakat iqtisodiyoti bir-birini to‘ldiradi va geografik qo‘shnilik va past transport xarajatlari tufayli raqobat ustunligiga ega.
Savdo-iqtisodiy va investitsion sohalardagi hamkorlikni faollashtirish maqsadida tomonlar Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish va O‘zbekiston va Tojikiston hududida ikki davlat ishbilarmon doiralari faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratishga kelishib olishdi.
O‘zbekiston tomoni Tojikiston Respublikasi Prezidenti E.Sh.Rahmonning O‘zbekistonga davlat tashrifi arafasida Toshkent shahrida “Tojikistonda ishlab chiqarilgan” milliy sanoat ko‘rgazmasining hamda birgalikdagi O‘zbekiston-Tojikiston biznes-forumining o‘tkazilishini qo‘llab-quvvatladi.
Madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikning ahamiyati haqida to‘xtalar ekan, O‘zbekiston va Tojikiston bosh vazirlari o‘zbek va tojik xalqlari o‘rtasidagi birodarlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan tadbirlarni o‘tkazish borasidagi qo‘shma harakatlarni kelishib olishdi.
Tomonlar barcha sohalardagi ikki tomonlama aloqalarni yanada chuqurlashtirishga sodiqligini va ularni bundanda samarali va sermahsul bo‘lishligi uchun barcha zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanliklarini yana bir bor ta’kidlashdi.
Bosh vazirlar bo‘lajak oliy darajadagi O‘zbekiston-Tojikiston uchrashuvi davlatlararo munosabatlarni yangi pog‘onaga ko‘tarishiga hamda ikki davlatlar va xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochishiga ishonch bildirdilar.

О рабочей встрече премьер-министров Республики Узбекистан и Республики Таджикистан
16 июля 2018 года в г.Фергане состоялась рабочая встреча Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Премьер-министра Республики Таджикистан Кохира Расулзода.
В состав делегаций сторон включены руководители министерств и ведомств, ведущих экономических структур.
Премьер-министры обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений, прежде всего, ход подготовки к предстоящей узбекско-таджикской встрече на высшем уровне.
Также были рассмотрены вопросы реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Республику Таджикистан и его переговоров с Президентом Э.Ш.Рахмоном в марте текущего года.
Была отмечена высокая эффективность осуществляемых контактов на различных уровнях по всем направлениям двустороннего взаимодействия.
С удовлетворением отмечена положительная динамика роста во взаимной торговле, выросшая в первом полугодии 2018 года на более чем, 35 процентов по сравнению с прошлым годом.
Было указано, что экономики двух стран являются взаимодополняемыми и обладают конкурентным преимуществом, благодаря географическому соседству и низким транспортным издержкам.
В целях активизации взаимодействия в торгово-экономической и инвестиционной сферах стороны договорились, в том числе, провести очередное заседание Делового совета и создать благоприятные условия для деятельности деловых кругов двух стран на территории Узбекистана и Таджикистана.
Узбекская сторона приветствовала проведение национальной промышленной выставки «Произведено в Таджикистане» и совместного узбекско-таджикского бизнес-форума в г.Ташкенте накануне государственного визита Президента Республики Таджикистан Э.Ш.Рахмона в Узбекистан.
Отмечая важность сотрудничества в культурно-гуманитарной области, премьер-министры Узбекистана и Таджикистана согласовали совместные действия по проведению мероприятий, направленных на укрепление братских связей между узбекскими и таджикскими народами.
Стороны еще раз подтвердили твердую приверженность к еще большему углублению двусторонних связей во всех сферах и готовность предпринять все необходимые для того усилия, чтобы сделать их более эффективными и плодотворными.
Премьер-министры выразили уверенность, что предстоящая узбекско-таджикская встреча на высшем уровне поднимет межгосударственные отношения на новую ступень и откроет новые перспективы для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами и народами.