O‘zbekiston delegatsiyasi SHHTga a’zo davlatlar vazirliklararo maslahatlashuvlarida ishtirok etdi
2018-yilning 12-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Abdujabar Abduvaxitov boshchiligidagi delegatsiya Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar tashqi siyosat idoralari rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida SHHTning xalqaro faoliyat masalalari bo‘yicha maslahatlashuvlarida ishtirok etdi.
Moskva shahrida Hindiston, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston TIV vakillari tomonidan xalqaro munosabatlar rivojlanishining hozirgi sharoitlarida SHHT oldida turgan asosiy vazifalar yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, SHHTga a’zo davlatlarning dolzarb mintaqaviy va global muammolar bo‘yicha kelishilgan mavqe’larini amaliy tadbiq etish, boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar, avvalo BMT, ASEAN, MDH, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash bilan aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Делегация Узбекистана приняла участие в межмидовских консультациях государств-членов ШОС
12 июля 2018 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Министра иностранных дел Абдужабаром Абдувахитовым приняла участие в консультациях на уровне заместителей глав внешнеполитических ведомств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества по вопросам международной деятельности ШОС.
В г.Москве представители МИД Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана обменялись мнениями об основных задачах, стоящих перед ШОС в современных условиях развития международных отношений.
Также обсуждены вопросы практической реализации согласованных позиций государств-членов ШОС по актуальным региональным и глобальным проблемам, развития взаимодействия с другими многосторонними объединениями, прежде всего ООН, АСЕАН, СНГ, СВМДА и другие.