O‘zbеkiston – Bolgariya aloqalari yangi bosqichda
Mamlakatimizga tashrif buyurgan “Bolgariya – O‘zbekiston” do‘stlik guruhi raisi Adlen Shukri Shevked boshchiligidagi Bolgariya Respublikasi Xalq majlisi delegatsiyasi 2-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqotda quyi palataning Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi raisi A.Jalilov Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimizda ijtimoiy-siyosiy, tashqi siyosat sohasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
O‘zbek va bolgar xalqlari o‘rtasidagi aloqalar qadimga borib taqaladi. Bugungi kunga kelib mamlakatlarimiz savdo, investitsiya, transport, turizm, ilm-fan va madaniyat sohalarida o‘zaro hamkorlik qilib kelmoqda.
Tadbirda mehmonlarga Qonunchilik palatasi faoliyati, tizimdagi yangiliklar haqida so‘zlab berildi. Parlamentlararo aloqalarni yanada faollashtirish hamda yaqin istiqbolga mo‘lajallangan o‘zaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Adlen Shukri Shevked samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston – Bolgariya hamkorligi so‘nggi yillarda yangi bosqichga ko‘tarilganini, ushbu tashrif parlamentlararo munosabatlarni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligida o‘tkazilgan uchrashuvda O‘zbekiston bilan Bolgariya o‘rtasida savdo, sayyohlik, energetika, tabiatni muhofaza qilish, transport va logistika, fan, ta’lim kabi qator sohalardagi samarali hamkorlik o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, qo‘shma biznes loyihalarini rivojlantirishga xizmat qilishi alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida iqtisodiy hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari – sanoat, transport kommunikatsiyalari, turizm, shuningdek, zamonaviy qo‘shma sanoat korxonalarini tashkil qilishning istiqbolli yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Bolgariya delegatsiyasi shu kuni Turizmni rivojlantirish va Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitalarida ham muzokaralar o‘tkazdi.

Новый этап узбекско-болгарских взаимоотношений
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан 2 июля состоялась встреча с находящейся в нашей стране делегацией Народного собрания Республики Болгария во главе с председателем Группы дружбы «Болгария – Узбекистан» Адленом Шукри Шевкедом.
На встрече председатель Комитета по международным делам и межпарламентским связям нижней палаты А. Жалилов отметил, что корни дружбы узбекского и болгарского народов уходят в древние времена. В настоящее время наши страны сотрудничают в сферах торговли, инвестиций, транспорта, туризма, науки и культуры.
На встрече шла речь о деятельности Законодательной палаты, новшествах в ее работе. Состоялся обмен мнениями по дальнейшей активизации межпарламентских связей по основным направлениям, рассчитанных на ближайшую перспективу.
Адлен Шукри Шевкед отметил, что сотрудничество Болгарии и Узбекистана в последние годы поднялось на новый уровень. Как подчеркнул гость, настоящий визит направлен на дальнейшее развитие межпарламентских связей.
На встрече, состоявшейся в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан, особо отмечалось, что эффективное сотрудничество между Узбекистаном и Болгарией в сфере торговли, туризма, энергетики, охраны природы, транспорта и логистики, науки и образования способствует повышению объема взаимного товарооборота, развитию совместных бизнес-проектов.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о масштабных задачах сотрудничества в сферах промышленности, транспортных коммуникаций, туризма. Рассмотрены перспективные направления создания современных промышленных предприятий.
Делегация Болгарии в этот день также провела переговоры в Государственном комитете по развитию туризма и Государственном комитете по инвестициям Республики Узбекистан.