Toshkentda “salmoqli ma’lumot va bulutli hisoblash” texnologiyasi muhokama markazida
Bugun poytaxtimizda Xalqaro elektraloqa ittifoqining MDH hamda Osiyo-Tinch okeani mintaqasi mamlakatlari uchun “Salmoqli ma’lumot va “bulutli hisoblash””mavzusida hududiy seminari ish boshladi. Tadbir Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan hamkorlikda tashkil qilinmoqda.
Tadbirda Ozarbayjon, Afg‘oniston, Bangladesh, Eron, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Rossiya kabi mamlakatlarning yetakchi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ekspertlari, milliy statistika xizmatlari mutaxassislari, telekommunikatsiya operatorlari hamda ishlab chiqaruvchilari, ilmiy va loyihaviy institutlar vakillari, dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchilar hamda OAV ishtirok etmoqdalar.
Ta’kidlash joizki, sayyoramiz bo‘ylab axborot-ma’lumot ishlab chiqarish jarayoni keskin oshgan bugungi kunda “Big Data” yoki “salmoqli ma’lumot“ rivojlanishning navbatdagi omiliga aylandi. Bu trendning yirik yo‘nalish ekanini hisobga olib, ikki kunlik seminarda mavzular 4 ta qismga bo‘lingan holda muhokama qilinmoqda. Jumladan, “Big Data: aniqlash va tatbiq qilishga misollar”; “bulutli hisoblash“ va ma’lumotlar tahlili uchun texnologiya, standartlashtirish va ilova; ma’lumotlarni himoya qilish va xavfsizlikni ta’minlash; tashkiliy va texnik uslublar bo‘yicha taqdimotlar qilindi.
“Big Data: aniqlash va tatbiq qilishga misollar”; “bulutli hisoblash“ va ma’lumotlar tahlili uchun texnologiya, standartlashtirish va ilova; ma’lumotlarni himoya qilish va xavfsizlikni ta’minlash; tashkiliy va texnik uslublar bo‘yicha taqdimotlar qilindi.
Ishtirokchilarning asosiy e’tibori hukumatning kiber xavfsizlikni ta’minlash, shuningdek raqamli kontentni boshqarish borasidagi o‘rniga qaratildi. Shu bilan birga, O‘zbekiston misolida davlat boshqaruvida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilish mavzusi bo‘yicha ham chiqishlar qilindi. Xususan, elektron hukumatning rivojlanishida Big Data va “bulutli hisoblash“ texnologiyalarining o‘rni yuzasidan fikr va takliflar tinglandi.

«Большие данные и облачные вычисления» обсуждают в Ташкенте
Сегодня в Ташкенте начал свою работу региональный семинар МСЭ (Международный союз электросвязи) для стран СНГ и Азиатско-Тихоокеанского региона на тему: «Большие данные и облачные вычисления». Организаторами семинара выступили МСЭ и Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Среди участников – ведущие эксперты ИКТ-сферы из Азербайджана, Афганистана, Бангладеш, Ирана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, национальные статистические службы, телекоммуникационные операторы, производители телеком-оборудования, представители научных и проектных институтов, разработчики программного обеспечения, СМИ и другие.
Стоит отметить, что на сегодняшний день «большие данные» — это важнейший тренд, который распространяется на самые разные направления бизнеса и технологий. Именно поэтому двухдневный семинар разделен на 4 сессии: Big Data: определение и примеры применения; облачные вычисления и анализ данных: технологии, стандартизации и приложения; защита данных и обеспечение безопасности: организационные и технические методы.
В ходе семинара ведущие эксперты обсуждают следующие темы: «Цифровая трансформация общества – стратегическая задача для ИКТ», «Big Data – инициативы МСЭ», «Когнитивная аналитика для получения информации о пользователе и сети, как повысить производительность и снизить издержки в сетях будущего», «Big Data – технология, которая изменит мир», «Роль облачных вычислений в двухмерной обработке сигнала», «Облачные вычисления, Big Data и IoT: текущее состояние в Узбекистане», «Роль Правительства в обеспечении и регулировании кибербезопасности», «Перспективы развития Big Data и облачных вычисления в структуре электронного правительства» и другие.