O‘zbekiston-Moldova vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2018-yilning 15-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasi Kishinyov shahrida bo‘lib o‘tgan TIV rahbarlari o‘rinbosarlari darajasidagi O‘zbekiston-Moldova siyosiy maslahatlashuvlarida ishtirok etdi.
Moldova Respublikasi Tashqi ishlar va Yevropa bilan integratsiya vazirligi davlat kotibi Tatyana Molchan boshchiligidagi Moldova delegatsiyasi bilan birgalikda ikki tomonlama munosabatlar, jumladan siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion va madaniy-gumanitar hamkorlik kabi yo‘nalishlardagi aloqalarning muhim masalalari batafsil muhokama qilindi.
Uchrashuv doirasida so‘nggi yillarda asosan BMT Bosh Assambleyasi kun tartibi bilan cheklanib qolgan O‘zbekiston va Moldova o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Savdo, qishloq xo‘jaligi, turizm sohasidagi kooperatsiya hamda ikki davlat ta’lim muassasalari o‘rtasidagi akademik almashinuvni kengaytirish uchun ulkan salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Uchrashuvda hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha O‘zbekiston-Moldova Hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisini o‘tkazish masalasi ko‘tarildi. Ushbu shakldagi so‘nggi uchrashuv 16 yil oldin Toshkent shahrida o‘tkazilgan edi.
O‘zbekiston va Moldova tashqi siyosat idoralari delegatsiyalari tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalarni ham ko‘rib chiqdilar.
Shu kunning o‘zida Kishinyov shahrida O‘zbekiston va Moldova TIV vakillarining alohida uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Ikki tomonlama aloqalarning shartnomaviy-huquqiy bazasi inventarizatsiya qilindi, yaqin istiqbolda kelishish va imzolanishi mumkin bo‘lgan O‘zbekiston-Moldova hujjatlari loyihalari yuzasidan fikr almashildi.

Об узбекско-молдавских межмидовских политконсультациях
15 июня 2018 года делегация Министерства иностранных дел Республики Узбекистан приняла участие в узбекско-молдавских политических консультациях на уровне заместителей глав МИД, которые прошли в г.Кишинёве.
Совместно с молдавской делегацией во главе с государственным секретарем Министерства иностранных дел и европейской интеграции Республики Молдова Татьяной Молчан обстоятельно обсуждены ключевые вопросы двусторонних отношений, в частности по таким направлениям, как политическое, торгово-экономическое, инвестиционное и культурно-гуманитарное сотрудничество.
В рамках встречи подчеркивалась важность интенсификации взаимодействия между Узбекистаном и Молдовой, которое в последние годы ограничивалось в основном повесткой дня Генеральной Ассамблеи ООН.
Стороны подчеркнули наличие значительного потенциала для расширения кооперации в сферах торговли, сельского хозяйства, туризма, академических обменов между учебными заведениями двух стран.
На встрече был поднят вопрос о проведении очередного заседания узбекско-молдавской Межправительственной комиссии по расширению сотрудничества, последняя встреча в рамках которой состоялась 16 лет назад в г.Ташкенте.
Делегации внешнеполитических ведомств Узбекистана и Молдовы также рассмотрели другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В этот же день в г.Кишинёве состоялась отдельная встреча представителей МИД Узбекистана и Молдовы. Проведена инвентаризация договорно-правовой базы двусторонних связей, стороны обменялись мнениями относительно проектов узбекско-молдавских документов, которые можно согласовать и подписать в ближайшей перспективе.