O‘zbekiston-Moldova vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2018-yilning 15-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasi Kishinyov shahrida bo‘lib o‘tgan TIV rahbarlari o‘rinbosarlari darajasidagi O‘zbekiston-Moldova siyosiy maslahatlashuvlarida ishtirok etdi.
Moldova Respublikasi Tashqi ishlar va Yevropa bilan integratsiya vazirligi davlat kotibi Tatyana Molchan boshchiligidagi Moldova delegatsiyasi bilan birgalikda ikki tomonlama munosabatlar, jumladan siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion va madaniy-gumanitar hamkorlik kabi yo‘nalishlardagi aloqalarning muhim masalalari batafsil muhokama qilindi.
Uchrashuv doirasida so‘nggi yillarda asosan BMT Bosh Assambleyasi kun tartibi bilan cheklanib qolgan O‘zbekiston va Moldova o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Savdo, qishloq xo‘jaligi, turizm sohasidagi kooperatsiya hamda ikki davlat ta’lim muassasalari o‘rtasidagi akademik almashinuvni kengaytirish uchun ulkan salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Uchrashuvda hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha O‘zbekiston-Moldova Hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisini o‘tkazish masalasi ko‘tarildi. Ushbu shakldagi so‘nggi uchrashuv 16 yil oldin Toshkent shahrida o‘tkazilgan edi.
O‘zbekiston va Moldova tashqi siyosat idoralari delegatsiyalari tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalarni ham ko‘rib chiqdilar.
Shu kunning o‘zida Kishinyov shahrida O‘zbekiston va Moldova TIV vakillarining alohida uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Ikki tomonlama aloqalarning shartnomaviy-huquqiy bazasi inventarizatsiya qilindi, yaqin istiqbolda kelishish va imzolanishi mumkin bo‘lgan O‘zbekiston-Moldova hujjatlari loyihalari yuzasidan fikr almashildi.

On June 15, 2018, delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan took part in Uzbekistan – Moldova political consultations at the level of deputy ministers of foreign affairs, held in the city of Chisinau.
Together with the Moldovan delegation led by the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs and European Integration of the Republic of Moldova Tatiana Molchan, the key issues of bilateral relations, in particular in such areas as political, trade-economic, investment and cultural-humanitarian cooperation, were discussed in detail.
According to the Ministry of Foreign Affairs, within the framework of the meeting, the importance of intensifying the interaction between Uzbekistan and Moldova, which in recent years has been limited mainly to the agenda of the UN General Assembly, was emphasized.
The sides noted the significant potential for expanding cooperation in the areas of trade, agriculture, tourism, academic exchanges between the educational institutions of the two countries.
The issue of holding the next meeting of Uzbekistan – Moldova Intergovernmental Commission on Expansion of Cooperation, the last meeting of which was held 16 years ago in Tashkent, was raised at the meeting.
Delegations of the foreign affairs agencies of Uzbekistan and Moldova also considered other issues of mutual interest.
On the same day, a meeting of representatives of the ministries of foreign affairs of Uzbekistan and Moldova was held in Chisinau. An inventory of the legal framework of bilateral relations was carried out. The sides exchanged views on drafts of Uzbekistan – Moldova documents, which can be agreed upon and signed in the near future.