Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Oltiariq tumani Qapchig‘oy mahallasidagi “Smart kids” maktabgacha ta’lim muassasasini borib ko‘rdi.
Davlat-xususiy sherikchilik asosida ishga tushirilgan ushbu bog‘cha 210 bolaga mo‘ljallangan. Kichkintoylarni har tomonlama rivojlantiradigan o‘yinchoq va inventarlar bilan jihozlangan. Bugungi kunda Farg‘ona viloyatida 38 ta shunday zamonaviy maktabgacha ta’lim muassasasi ishga tushgan.
Shu yerda maktabgacha ta’lim tizimida tatbiq etilayotgan Integratsiyalashgan monitoring elektron tizimi taqdimoti o‘tkazildi. Bu tizimda mamlakatdagi har bir bolaning tug‘ilishidan to voyaga yetguncha bo‘lgan holati, sog‘ligi, rivojlanishi, o‘zlashtirishi haqida ma’lumotlar jamlanadi. Shuningdek, unda tarbiyachilar, bog‘chalar, ularga ehtiyoj to‘g‘risida ham barcha axborotlar bo‘ladi.
Bu ta’lim-tarbiya tizimining asosi, o‘ziga xos oynasi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Undagi ma’lumotlarni kuzatish, tahlil qilish orqali ta’lim-tarbiyada nimalarga e’tibor berishimiz kerakligini aniqlaymiz. Bizning farzandlarimiz eng yaxshi, zamonaviy sharoitlarga munosib.
Prezidentimiz ushbu elektron tizimni ma’lumotlar bilan to‘ldirish, uni ta’limning keyingi bosqichlarida ham qo‘llash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Shavkat Mirziyoyev: our children deserve the best conditions
The kindergarten, organized under public-private partnership, is designed for 210 children. It is equipped with educational toys and modern equipment. There are 38 such modern preschool education institutions in Fergana region.
Presentation of the Electronic Integrated Monitoring System, which is now being implemented in the system of pre-school education, was held here. This system will collect data on the state of health, development, achievement of each child from the birth to adulthood, countrywide. It will also contain information on educators, kindergartens and the need for them.
– This system will become a mirror of the state of upbringing and education, – said Shavkat Mirziyoyev. – Analyzing the data of the system, we will be able to understand what needs to be paid attention in educational work. Our children deserve the best modern conditions.
The President gave instructions on formation of the system database, its application in the next stages of education.