Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Oltiariq tumani Qapchig‘oy mahallasidagi “Smart kids” maktabgacha ta’lim muassasasini borib ko‘rdi.
Davlat-xususiy sherikchilik asosida ishga tushirilgan ushbu bog‘cha 210 bolaga mo‘ljallangan. Kichkintoylarni har tomonlama rivojlantiradigan o‘yinchoq va inventarlar bilan jihozlangan. Bugungi kunda Farg‘ona viloyatida 38 ta shunday zamonaviy maktabgacha ta’lim muassasasi ishga tushgan.
Shu yerda maktabgacha ta’lim tizimida tatbiq etilayotgan Integratsiyalashgan monitoring elektron tizimi taqdimoti o‘tkazildi. Bu tizimda mamlakatdagi har bir bolaning tug‘ilishidan to voyaga yetguncha bo‘lgan holati, sog‘ligi, rivojlanishi, o‘zlashtirishi haqida ma’lumotlar jamlanadi. Shuningdek, unda tarbiyachilar, bog‘chalar, ularga ehtiyoj to‘g‘risida ham barcha axborotlar bo‘ladi.
Bu ta’lim-tarbiya tizimining asosi, o‘ziga xos oynasi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Undagi ma’lumotlarni kuzatish, tahlil qilish orqali ta’lim-tarbiyada nimalarga e’tibor berishimiz kerakligini aniqlaymiz. Bizning farzandlarimiz eng yaxshi, zamonaviy sharoitlarga munosib.
Prezidentimiz ushbu elektron tizimni ma’lumotlar bilan to‘ldirish, uni ta’limning keyingi bosqichlarida ham qo‘llash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Шавкат Мирзиёев: наши дети достойны самых лучших условий
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил дошкольное образовательное учреждение  «Smart kids» в махалле Капчигой Алтыарыкского района.
Детский сад, организованны при государственно-частном партнерстве, рассчитан на 210 воспитанников. Он оснащен развивающими игрушками и современным инвентарем. Сегодня в Ферганской области действуют 38 таких современных дошкольных учреждений.
Здесь же проведена презентация Электронной системы интегрированного мониторинга, который сейчас внедряется в систему дошкольного образования. Данная система будет собирать данные о состоянии здоровья, развития, успеваемости каждого ребенка от его рождения до совершеннолетия, в масштабе всей страны. В ней же будет информация о воспитателях, детских садах и потребности в них.
- Данная система станет зеркалом состояния воспитания и образования, сказал Шавкат Мирзиёев. - Анализируя данные системы, мы сможем понять, на что необходимо уделить внимание в воспитательной работе. Наши дети достойны самых лучших современных условий.
Президент дал поручения по формированию базы данных системы, применению ее и в следующих этапах образования.