Shavkat Mirziyoyev: mehnat va xarajatga nisbatan ko‘p daromad olish uchun ilm kerak
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida Quva tumanidagi “Farg‘ona anorchilik” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi agrofirma faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi bozor talabi va dehqon daromadi yuzasidan diversifikatsiya qilinmoqda. Yaqinda barpo etilgan “Farg‘ona anorchilik” korxonasi ham ana shu maqsadga yo‘naltirilgan.
300 gektardan ortiqni maydonni egallagan ushbu agrofirma anor yetishtirish, saqlash, qayta ishlash va eksport qilishga ixtisoslashgan. Ayni paytda 289 gektar yerga 15 navga yaqin 272 ming tupdan ziyod anor ko‘chatlari ekilgan. Besh yuzga yaqin kishining bandligi ta’minlangan. 2025 yilgacha anorzor maydonini 2 ming gektarga yetkazish rejalashtirilgan. Anorzor to‘liq hosilga kirgach 10 ming tonna mahsulot yetishtiriladi.
Davlatimiz rahbari ushbu anorzorni kirib ko‘rdi.
“Tepa Xudodan, past bandadan. Yerga mehr berib ishlasa, aql bilan ekib, parvarishlasa, albatta o‘z natijasini beradi. Hamma sohada mahsulotni qayerga sotishni, mehnat va xarajatga nisbatan ko‘proq daromad olishni o‘ylash zarur. Buning uchun avvalo ilm kerak. Bozor talabini o‘rganadigan, zamonaviy bilimlarni tatbiq etadigan, mahsulotning hosildorligi va sifatini ta’minlaydigan kim - kadrlar. Shuning uchun anorchilik bo‘yicha ham mutaxassislar tayyorlashga e’tibor berish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Anorchilik bo‘yicha ilmiy markaz, Farg‘ona davlat universitetida kafedra tashkil etish, Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda gen texnologiyasini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston anori bo‘yicha brend yaratish, Farg‘ona viloyatida yaqin yillarda anorzorlarni 20 ming gektarga yetkazish, ko‘chatchilikni kengaytirish, danaksiz anor navlarini o‘zlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Shavkat Mirziyoyev: scientific approach is needed to get more income
President Shavkat Mirziyoyev during his trip to Fergana region got acquainted with activities of “Fargona anorchilik” agricultural company in Kuva district.
Agriculture of Uzbekistan is diversified on the basis of market demand and income of dehkans. The recently established enterprise “Fargona anorchilik” also serves this purpose.
The agricultural company, which occupies more than 300 hectares of area, specializes in growing pomegranate, storing and exporting the crop. At present, more than 272 thousand pomegranate bushes of about 15 varieties have been planted on 289 hectares of land. About 500 people are employed. Until 2025, it is planned to increase the area of pomegranate plantation to 2 thousand hectares. It is expected to collect 10 thousand tons of products.
The Head of the state examined this pomegranate garden.
“High results can be achieved by carefully cultivating the land, growing crops and caring for them wisely. It is necessary to think in advance: where to sell products, how to get more income than invested labor and money. A scientific approach is necessary for this above all. Who will study the demand in the market, introduce modern knowledge, ensure yield and product quality? Personnel. Therefore, it is necessary to pay attention to training specialists on pomegranate production”, said Shavkat Mirziyoyev.
The need for organizing a Research Center on Pomegranate, a corresponding department at Fergana State University, development of genetic technologies in cooperation with the Ministry of Innovative Development was noted.