O‘zaro ishonch va manfaatdorlik – mushtarak yutuqlar asosi
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-10-iyun kunlari Xitoyning Sindao shahrida bo‘lib, Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining o‘n sakkizinchi majlisida ishtirok etdi.
Sammit doirasida 9-iyun kuni Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari bir qator ikki tomonlama va ko‘p tomonlama uchrashuvlar o‘tkazib, kun tartibidagi eng dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalarni muhokama qildilar.
Sammitning asosiy tadbirlari 10-iyun kuni bo‘lib o‘tdi. Dastlab SHHTga a’zo davlatlar rahbarlari tor doirada uchrashdilar.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin raisligida o‘tgan majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooranbay Jeenbekov, Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Mamnun Husayn, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon ishtirok etdi.
Majlisda SHHTga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni har tomonlama kengaytirish, iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklikni rivojlantirish, innovatsiya va yuqori texnologiyalar hamda transport-kommunikatsiya, atrof-muhitni muhofaza qilish sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlash kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Davlat rahbarlari Xitoy SHHTga raislik doirasida samarali va muvaffaqiyatli ish yuritgani, so‘nggi bir yilda a’zo davlatlarning turli vazirlik va idoralari rahbarlari ishtirokida 100 dan ziyod anjuman tashkil etilgani, bu tadbirlarda muhim natijalarga erishilganini ta’kidladilar.
Davlat rahbarlari kengashining kengaytirilgan tarkibdagi majlisida tashkilotga a’zo mamlakatlar bilan birga kuzatuvchi, muloqot bo‘yicha sherik maqomidagi davlatlar, xalqaro tashkilotlar delegatsiyalari rahbarlari qatnashdi.
Majlisda SHHTni rivojlantirishning istiqboldagi yo‘nalishlari, muhim mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashildi. Iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklikni kengaytirish, transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni faollashtirish masalalari hamda ko‘p tomonlama kooperatsiyaning boshqa jihatlari muhokama qilindi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Sammitda davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Vladimir Norovni SHHT Bosh kotibi, Tojikiston vakili Jumaxon G‘iyosovni SHHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori lavozimiga tasdiqladilar.
Sammit yakunlari bo‘yicha Sindao deklaratsiyasi qabul qilindi.
Davlat rahbarlari, shuningdek, Terrorizm, separatizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha 2019-2021 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi, Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha 2018-2022 yillarga mo‘ljallangan harakatlar rejasi, jami 17 hujjatni imzoladilar.
O‘zbekiston Prezidentining taklifiga muvofiq, SHHT davlat rahbarlarining Yoshlarga qo‘shma murojaati qabul qilingani sammitning yana bir ahamiyatli voqeasi bo‘ldi.
Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislik Qirg‘iziston Respublikasiga o‘tdi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda SHHTning Sindao sammiti samarali o‘tgani, imzolangan hujjatlar tashkilotni yanada rivojlantirish, mintaqa mamlakatlari va xalqlarini jipslashtirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Bir so‘z bilan aytganda, “O‘zaro ishonch va manfaatdorlik – mushtarak yutuqlar asosi” shiori ostida o‘tgan Sindao sammiti SHHT faoliyatida yanada yangi imkoniyatlar ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev SHHT sammiti doirasida qator davlatlar rahbarlari bilan uchrashdi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashuvda ushbu davlat bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash O‘zbekiston tashqi siyosatining o‘zgarmas yo‘nalishi ekani ta’kidlandi.
Bir yilda o‘zaro 70 delegatsiya tashrifi amalga oshirilgani, 21 marta hududlararo uchrashuvlar o‘tkazilgani aloqalarning bugungi sur’ati va miqyosidan dalolat beradi. Joriy yilning birinchi choragida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 40 foizdan ziyod o‘sdi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘tgan yili Rossiyaga tashrifingizdan keyin munosabatlar yangi sur’at kasb etdi. Sizning tashabbusingiz bilan chegaralardan o‘tishda “yashil yo‘lak” tashkil etilgani natijasida O‘zbekiston meva-sabzavotlarini yetkazib berish qariyb 36 foiz oshdi. Rossiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, dedi Vladimir Putin.
Muloqotda tomonlarni qiziqtirgan xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev XXR Raisi Si Szinpin bilan uchrashdi.
Xitoy rahbari XXR O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli strategik sheriklik va ko‘p formatli hamkorlikka katta ahamiyat qaratishini ta’kidladi.
Prezidentimiz XXR Shanxay hamkorlik tashkilotiga muvaffaqiyatli raislik qilgani va Sindao sammiti yuksak saviyada o‘tayotgani munosabati bilan Xitoy rahbarini tabrikladi.
O‘zbekiston – Xitoy munosabatlari o‘zaro manfaatli hamkorlikning barcha muhim sohalarini qamrab olgan va izchil rivojlanib bormoqda. 2017-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 5 milliard dollarni tashkil etdi.
Uchrashuvda iqtisodiyot, savdo, investitsiya, transport kommunikatsiyalari, yuqori texnologiyalar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev SHHTning Sindao sammiti doirasida Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Hindiston xalqini ushbu mamlakat Shanxay hamkorlik tashkilotiga to‘la huquqli a’zo bo‘lgani, N.Modini SHHT davlat rahbarlari uchrashuvida yangi maqomda qatnashayotgani munosabati bilan qutladi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur uchrashuv avval erishilgan kelishuvlar ijrosini muhokama qilish va hamkorlikning istiqbollarini belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat ekanini ta’kidladi.
Narendra Modi O‘zbekiston Hindistonning SHHTga qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlagani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Bu O‘zbekiston bilan hamkorlikni ham o‘zaro, ham mintaqaviy miqyosda rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochishini qayd etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Hindiston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsiyaviy, innovatsiya va gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Axborot texnologiyalari, tibbiyot, farmatsevtika, turizm kabi yo‘nalishlarda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Mamnun Husayn bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Shavkat Mirziyoyev Mamnun Husaynni Pokistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo bo‘lgani bilan tabriklab, bu mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada kengaytirishda muhim omil bo‘lishini ta’kidladi.
Uchrashuvda savdo, iqtisodiyot, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sindao shahrida Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani bilan muzokara o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston xalqi qardosh va qo‘shni Afg‘onistonda tinchlik barqaror bo‘lishidan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Joriy yil Toshkentda o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyadan keyin butun dunyoda yurtingizda tinchlik o‘rnatish bo‘yicha katta harakatlar boshlangani mamnuniyat bag‘ishlaydi. Barcha tushunyaptiki, buning yakkayu yagona yo‘li – muloqot. Ushbu uchrashuvimiz shu borada fikr almashish, mamlakatlarimiz uchun muhim masalalarni muhokama qilish uchun qulay fursatdir, dedi Prezidentimiz.
Ashraf G‘ani ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy muloqot keyingi paytlarda izchil faollashayotganini qayd etdi.
O‘zbekistonga tashrifim doirasida erishilgan kelishuvlar qisqa muddatlarda amalga oshirilayotganini alohida ta’kidlamoqchiman. Afg‘oniston masalasi bo‘yicha yirik anjuman o‘tkazganingiz uchun xalqimiz va hukumatimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildiraman. Bu masalaga shaxsan e’tiboringiz siyosiy yechimlarga yo‘l ochdi, dedi Afg‘oniston Prezidenti.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport kommunikatsiyalari, madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni yanada rivojlantirish, mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlashga doir dolzarb masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari Amina Muhammad xonimni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari keyingi ikki yilda O‘zbekiston – BMT hamkorligi faol tus olgani, amaliy natijalar bilan boyiganini ta’kidladi. BMTning nufuzli delegatsiyalari mamlakatimizga muntazam tashrif buyurayotgani, Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan amaliy chora-tadbirlar rejasi izchil amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Amina Muhammad O‘zbekiston Prezidentining BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi ishtirokini mamnuniyat bilan yodga olar ekan, mamlakatimiz tomonidan mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash, Afg‘onistonni qayta tiklashga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rilayotgan aniq chora-tadbirlarni yuqori baholadi. Toshkentda o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya bu masalaga jahon hamjamiyati e’tiborini tortgani qayd etildi.
Muloqotda BMT delegatsiyalari rahbarlari bilan bo‘lib o‘tgan avvalgi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi bo‘yicha atroflicha fikr almashildi. Hamkorlikning istiqboldagi muhim yo‘nalishlari muhokama qilindi.

Взаимодоверие и взаимовыгода – основа всеобщих успехов
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8-10 июня принял участие в 18-м заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества в китайском городе Циндао.
В рамках саммита 9 июня лидеры стран-участниц ШОС провели ряд двусторонних и многосторонних встреч, обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки.
Основные мероприятия саммита состоялись 10 июня. Сначала главы государств провели встречу в узком составе.
В заседании, которое вел Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев, Президент Кыргызской Республики Сооранбай Жээнбеков, Президент Исламской Республики Пакистан Мумнун Хусейн, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
На заседании обсуждены такие актуальные вопросы, как всестороннее развитие связей, расширение экономического и инвестиционного партнерства между странами-участницами ШОС, активизация взаимодействия в сферах инноваций, высоких технологий и транспортных коммуникаций, охраны окружающей среды.
Главы государств отметили плодотворную и успешную деятельность Китая в период председательствования в ШОС, подчеркнули, что за последний год было проведено более ста мероприятий с участием руководителей различных министерств и ведомств государств-членов, в их ходе достигнуты важные результаты.
На заседании Совета в расширенном составе наряду с лидерами государств-членов приняли участие главы делегаций стран со статусом наблюдателя и партнера по диалогу, а также международных организаций.
Стороны обменялись мнениями по перспективным направлениям развития ШОС, важным региональным и международным проблемам. Обсуждены вопросы расширения экономического и инвестиционного партнерства, активизации сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере и другие аспекты многосторонней кооперации.
Главы государств утвердили директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Владимира Норова на должность Генерального секретаря ШОС, представителя Таджикистана Джумахона Гиёсова – на должность директора Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС.
По итогам саммита была принята Циндаоская декларация.
Главы государств также утвердили Программу сотрудничества государств-членов ШОС в противодействии терроризму, сепаратизму и экстремизму на2019-2021 годы и План действий на 2018-2022 годы по реализации положений Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС, подписали всего 17 документов.
Одним из важных событий саммита стало принятие по предложению Президента Узбекистана Совместного обращения глав государств ШОС к молодежи.
Председательство в Шанхайской организации сотрудничества перешло к Кыргызской Республике.
На встрече с представителями средств массовой информации отмечалось, что Циндаоский саммит ШОС прошел плодотворно, подписанные документы будут способствовать дальнейшему развитию организации, сближению стран и народов региона.
В целом саммит в Циндао, прошедший под лозунгом "Взаимодоверие и взаимовыгода – основа всеобщих успехов", открыл новые возможности для ШОС.
В рамках саммита ШОС Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречи с главами ряда государств.
На встрече с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным отмечалось, что укрепление отношений стратегического партнерства и союзничества с Россией является неизменным курсом внешней политики Узбекистана.
О нынешних темпах и масштабах двусторонних связей свидетельствует тот факт, что за последний год совершено 70 взаимных визитов, проведена 21 межрегиональная встреча. В первом квартале текущего года объем товарооборота между нашими странами вырос более чем на 40 процентов, сказал Шавкат Мирзиёев.
После вашего прошлогоднего визита в Россию наши отношения получили новую динамику. В результате создания по вашей инициативе "зеленого коридора" объем поставок овощей и фруктов из Узбекистана вырос почти на 36 процентов. Реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих компаний России, сказал Владимир Путин.
Стороны обменялись мнениями по международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Президент Шавкат Мирзиёев встретился с Председателем КНР Си Цзиньпином.
Глава Китая отметил, что КНР придает большое значение полномасштабному стратегическому партнерству и многоформатному сотрудничеству с Узбекистаном.
Президент нашей страны поздравил главу Китая с успешным председательством в Шанхайской организации сотрудничества и организованным на высоком уровне Циндаоским саммитом.
Узбекско-китайские отношения последовательно развиваются по всем важным направлениям. В 2017 году товарооборот между нашими странами составил 5 миллиардов долларов.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимодействия в экономике, торговле, в области инвестиций, транспортных коммуникаций, высоких технологий и других.
Президент Шавкат Мирзиёев провел также встречу с Премьер-министром Индии Нарендрой Моди.
Глава нашего государства поздравил народ Индии со вступлением в Шанхайскую организацию сотрудничества и участием Н.Моди в Совете лидеров государств-членов ШОС в статусе полноправного члена.
Шавкат Мирзиёев отметил, что эта встреча является хорошей возможностью обсудить реализацию достигнутых ранее договоренностей и наметить перспективы сотрудничества.
Нарендра Моди выразил искреннюю благодарность за оказанную Узбекистаном поддержку в принятии Индии в ШОС полноправным членом. Подчеркнул, что это откроет новые возможности для развития сотрудничества с Узбекистаном как на двустороннем, так и региональном уровнях.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего расширения узбекско-индийского сотрудничества в торгово-экономической, финансовой, инвестиционной, инновационной и гуманитарной сферах. Рассмотрены возможности реализации перспективных проектов по информационным технологиям, медицине, фармацевтике, туризму и другим направлениям.
Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Исламской Республики Пакистан Мамнуном Хусейном.
Шавкат Мирзиёев поздравил Мамнуна Хусейна со вступлением Пакистана в Шанхайскую организацию сотрудничества и отметил, что это послужит дальнейшему укреплению отношений между нашими странами.
На встрече обсуждены вопросы развития сотрудничества в сферах торговли, экономики, сельского хозяйства, текстильной промышленности и других.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в Циндао провел переговоры с Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани.
Глава нашего государства отметил, что народ Узбекистана заинтересован в установлении стабильного мира в братском соседнем Афганистане.
Нас радует, что после прошедшей в текущем году конференции в Ташкенте во всем мире начались активные действия по урегулированию ситуации в Афганистане. Все понимают, что единственным путем достижения этого является диалог. Данная встреча – хорошая возможность обменяться мнениями по этому поводу, обсудить важные для наших стран вопросы, сказал Президент Узбекистана.
Ашраф Гани отметил активизировавшийся в последнее время политический диалог между нашими странами.
Хочу особо отметить высокие темпы реализации договоренностей, достигнутых в рамках моего визита в Узбекистан. Выражаю от имени нашего народа и правительства глубокую признательность за проведение крупного форума по Афганистану. Ваше личное внимание к данному вопросу создало условия для выработки политических решений, сказал Президент Афганистана.
На встрече обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития политических, торгово-экономических, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарных связей между нашими странами, укрепления региональной безопасности.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял первого заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций г-жу Амину Мохаммед.
Глава нашего государства отметил, что за последние два года сотрудничество Узбекистана и ООН приобрело активный характер, наполнилось практическим содержанием. Отмечались регулярные визиты представительных делегаций ООН в нашу страну, последовательная реализация плана практических мер по дальнейшему развитию сотрудничества с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека.
Амина Мохаммед, с удовлетворением вспоминая участие Президента Узбекистана в 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, высоко оценила конкретные усилия нашей страны по расширению и укреплению регионального сотрудничества, содействию в восстановлении Афганистана. Отмечалось, что прошедшая в Ташкенте конференция по Афганистану привлекла внимание всего международного сообщества к этому вопросу.
На встрече состоялся подробный обмен мнениями о ходе реализации достигнутых ранее договоренностей. Обсуждены важные направления дальнейшего сотрудничества в ходе переговоров с руководителями различных делегаций ООН.