Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida
Xalqimiz ma’naviy hayoti, milliy qadriyat va an’analarimizning ajralmas bir qismi bo‘lgan, muqaddas islom dinining insonparvarlik mohiyatini yaqqol ifoda etadigan Ramazon hayitini munosib nishonlash, jamiyatimizda o‘zaro hurmat, mehr-oqibat, ezgulik, xayr-saxovat va shukronalik tuyg‘ularini kuchaytirish, yoshlarimizda yuksak insoniy fazilatlarni kamol toptirish maqsadida:
1. O‘zbekiston musulmonlari idorasining 2018-yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 15-iyun juma kuniga to‘g‘ri kelishi haqida qabul qilgan qarorini inobatga olib hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 28-dekabrdagi “2018-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi 5290-sonli Farmoniga muvofiq 2018-yil 15-17-iyun kunlari – Ramazon hayitining birinchi uch kuni bayram sifatida keng nishonlansin.
2. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi, Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika kengashi va boshqa jamoat tashkilotlari bilan birgalikda Ramazon hayitining joylarda tartibli va yuqori darajada, xalqimizning milliy va diniy an’analariga mos ravishda o‘tishi uchun tegishli tadbirlarni amalga oshirsin.
4. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

2018-06-12 | Документы
В целях достойного празднования Рамазан хайита, являющегося неотъемлемой частью духовной жизни, национальных ценностей и традиций нашего народа, отражающего гуманистическую суть нашей священной религии ислам, утверждения в обществе атмосферы взаимоуважения, милосердия, доброты, щедрости и благодарности, воспитания молодежи на основе этих высоких человеческих качеств:
1. Принимая во внимание решение Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2018 году первого дня Рамазан хайита с 15 июня (пятницей), а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2017 года №УП-5290 «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2018 году», первые три дня Рамазан хайита – 15-17 июня 2018 года широко отметить в стране как праздник.
2. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Фондом по социальной поддержке ветеранов Узбекистана «Нуроний», Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан и другими общественными структурами организованно и на высоком уровне, в соответствии с национальными и религиозными ценностями нашего народа осуществить необходимые мероприятия в связи с проведением Рамазан хайита на местах.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова.